GENE ORMAN YANGINI !

Başlatan MCC, Temmuz 17, 2009, 06:02:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MCC

Evet dostlar gene orman yangýný, gene Çiçekli Köyü vadileri, sanýrým akþam haberlerine çýkacaðýz gene, iþten erken çýktým dinlenmek amaçlý, otobana girer girmez evimin civarýndan dev gibi dumanlarý görmeye baþladým, alevler 10 km den görünüyordu, þu anda evdeyim, daha önce haberlerde denk gelmiþsinizdir, deli bir çobanýn yaktýðý yerin bir altý yanýyor þimdi de, 2 yan vadi, bildiðim kadarý ile bu bölgedeki en derin vadi, helikopterler uçaklar výzýr výzýr su taþýyor tepemizden, keþif uçaklarý uçuþuyor habire, diyecek bir þey bulamýyorum, yukarý havale ettim bunu yapanlarý...
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

Makrakanta

Tez zamanda söner inþallah.
Aldým bir Niva çýktým daðlara Mevlam kayýra 2006 M

colins

Orman yangýnlarýný duyduðum zaman o kadar üzülüyorum ki akþam üstü yine moralim bozuldu.Sonuna kadar sana katýlýyorum MCC ama birde yukarý havale etmeden önce ben elime geçirsem birde ben hýrsýmý alabilsem >:(
Ýnþallah müdehaleler yeterli olurdu kýsa zamanda söndürülür.

MCC

Herkes sokaklarda, uçaklarý helikopterleri izliyor, dumanda azalma yok ama, buralara kadar geliyor koku ve duman, hala výzýr výzýr üzerimiz, biri geliyor biri gidiyor helikopterin uçaðýn, dediðin doðru Colins, kimin yaptýðý ve saðlam bir haydar gerekli, sonra havale edilir yukarý gene...

MCC

Habertürk naklen veriyor yangýný, kontrol altýna alýndý diyorlar ama 300 metre ilerisi yanýyor bizim sitenin.

Yevgeni

Yangýn sönmüþ. Çaðatay beyaz duman var artýk dedi.
Burhan baba iyiymiþ, sevindik. Hatta neþesi yerinde dedi Çaðatay..

NÝVACI

Arkadaþlýk kelimesini yeniden yazan bu iki delikanlý gözlerimi yaþarttý.
Çaðatay ve Sedar ikisinede teþekkür azdýr.
Ýyiyiz saðlýktayýz görüþmek üzere.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

reis28

üzüldüm ne isterlerde bu ormanlarý yakarlar nasýl kýyarlar yakanýda o eteþin içine atacaksýn
DURSUN USTA 05364629668

Bigalý Mustafa

Bugün nede kýsmetse heryer yanýyor.Bende daha þimdi döndüm yangýndan.Bizim yangýn bereket ki ufak tý ve arazi yapýsý düz bir þekildeydi bastýrdýk söndürdük.Tarlada biçerdöverden çýkmýþ.Ama bir sýrt vardý eðer alevler oraya çýksaydý haritadan iki köy silinirdi.Bu günler çok kritik günler ve tüm vatandaþlarýmýzýn dikkatli olmasý lazým.Çevremizdeki insanlarý uyaralým ormanlarýmýzý koruyalým.Sevgiler saygýlar.. :)
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

MCC

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Temmuz 17, 2009, 09:47:50
Arkadaþlýk kelimesini yeniden yazan bu iki delikanlý gözlerimi yaþarttý.
Çaðatay ve Serdar ikisinede teþekkür azdýr.
Ýyiyiz saðlýktayýz görüþmek üzere.
Sen iyi ol da Burhan abi,
Ama enteresandýr, çocukluk arkadaþlarým aramadý sormadý bile, Serdar ve Ademi aradý, "Nedir gelelim mi ?" diye, teþekkürler sevgiler ikisine de.

dora

Sýkýntým var niye biliyormusunuz dün Antalya havalimanýndan 2 adet yangýn söndürme uçaðý kalktý.Tabi rotasýný hemen öðrendim üzüldüm.Konu þu kaç gündür burada poyraz hakim yangýn riski yüksek ve hiç ön müdahele aracý kalmadý bence lojistik yapý büyümeli eðer olay mahallinde gerekli araç olsaydý yangýna müdahele bukadar geç olmazdý geçenlerde foçadaki orman yangýnýnda uçaklar kekova körfezinden deniz suyu alýp gidiyordu 4 uçak 3 sortiden sonra hepsi limana döndü ama yangýn sönmedi ve altyapýnýn büyük kýsmý kiralýk paramýz var ama her yangýndan sonra söylenen hedefler hep rafa kalkýyor bu konuda kendi adýma çok üzgünüm.....
Niva 1041-firefly-Atlantis

NÝVACI

Evet Ýnsanlar dünlerini bu günlerini tabiki geleceklerini yakýyorlar.
Bunu anlatmayý baþaramadýk.Bu bizim ülkemiz maalesef bunlarda insanlarýmýz.
Dün 500 metre karelik alanda insan yüzünün her halini görebildim.
Her ihtimale karþý diyerek evde mini bir hazýrlýk yaptým.kimlikler emekli belgeleri,saðlýk karneleri gibi, ve herzaman hazýr olan avcý sonradan akutçu çantam,
ve ilk yardým mlz. ile hazýr bekledim.
Evde 80 yaþ üstü zor yürüyebilen bir nene ve kalp hastasý ben ve eþim üstelik arabada saf dýþý solunum sýkýntýsý sýnýrýný bekler olduk.
þanzýmýz yaver gitti rüzgar zayýfladý alaca karanlýk aralýðýnda tamamen durdu yanan bölge bozuk koru alçak makilik zamam zamanda zeytinlik.
Rüzgar orta þiddette ara sýra saðanak yapýyordu.
Herþeye raðmen bugün sokakta kalmýþ olabilirdik.
yakanlara gelince Allah rahimdir onlarý ÞEYTANA havale ediyorum.
Bitirirken: Neyin nerede olacaðýný bilemeyiz. Evde acil durumlar çantasý hazýrlamak
gerek. Tecrübeli ve soðuk kanlý biri olarak 15 dakikada zor hazýrlandýk.
Kalabalýk evlerde bunun tatbikatýný yapmakta fayda görüyorum.

yanlýz býrakmayan dostlara teþekkür ederim

Harun

Çaðatay ve Burhan abi nezdinde herkese geçmiþ olsun,
Bigalý abim size de geçmiþ olsun,
akþam foruma giremediðimden ötürü geciktim affola.
Lakin ileri gitmemek için kendimi zor tutarak bu yangýnlarýn sorumlularý için bir iki kelam etmek isterim.
yangýn çýkaranlarý (kasýtlý) müebbete mahkum edip bir koðuþta toplayacan,amerikan filmlerinde olduðu gibi prangaya vurup yaktýðý yerlere götürüp bütün gün boyunca aðaç diktirecen yani adam ömrünün geri kalanýnda aðaç dikecek.
bilmeden yangýn çýkarana da 10 sene verip tutukluluðu müddetince ayný iþi yaptýracan.Ýçeride yattýðý süre boyunca da ders okutacan adam çýkýnca doða ve aðaç konusunda öyle bilgili olacak ki deðil ormanda ateþ yakmayý sigara bile yakmaya tövbe edecek.
ezcümle bir ara terör örgütleri orman yakýyordu,orman yakan normal adama terörist muamelesi yapacan.
herkese tekrar geçmiþ olsun...
saygýlar.

Mudanyalý

Tüm dostlara geçmiþ olsun,
Bu kötülüðü yapanlara Yaradan bir daha fýrsat vermesin..
Ormaný bol bir yörede yaþamaktayým,tüylerim ülperiyor..
Yol dediðin doðru vara,
Er dediðin alçaktan baka.

NÝVACI

Gençliðimden beri bütün keyif iþleri orman ve doða ile iliþkili.
Yaþ kemale erincede rahatsýzlýða çare olan orman'ýn bendeki yeri bir hayli etkili.
Hal Böyle olunca üzüntü sýnýra dayanýyor.
Duygularýnýza katýlýyorum selsamlar.