35 TYH 50

Başlatan Maestro, Aralık 25, 2017, 11:08:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Harun

Geçmiþ olsun.
Kemer iþini de Sarnýç'a býrak bence.
Sanayiye girmiþken eksikleri orada tamamlamak mantýklý olabilir.
Ben de 11.11 çýlgýnlýðýnda Çin'den (Aliexpress) bir Lada anahtarlýðý sipariþ ettim.
15/11 de kargoya verilen ürün hala gelmedi.
Üretici biraz daha bekle diyor ama sanýrým 2,99 Dolar da bana kaçtý. :-[

Maestro

Alıntı yapılan: Harun -  Ocak 06, 2018, 05:39:33
Geçmiþ olsun.
Kemer iþini de Sarnýç'a býrak bence.
Sanayiye girmiþken eksikleri orada tamamlamak mantýklý olabilir.
Ben de 11.11 çýlgýnlýðýnda Çin'den (Aliexpress) bir Lada anahtarlýðý sipariþ ettim.
15/11 de kargoya verilen ürün hala gelmedi.
Üretici biraz daha bekle diyor ama sanýrým 2,99 Dolar da bana kaçtý. :-[

Aliexpress ten en az 150 alýþveriþim olmuþtur ( 3 yýlda )  ve emin olun onlarda üçkagýtçý yada müþterisini enayi yerine koyan satýcý yok olmasýda çok zor , Aliexpress bu iþi çok sýký tutuyor  en küçük bir þikayette dükkanlarýný kapatýp cezai iþlem yapýyor..  Bazý ürünlerim 1 hafta içinde elime ulaþtý ama bu çok çok nadir.. Misal sipariþ verdiniz ertesigünde son koyterner da yer var ise ayný gün akþam da konteyner yükleniyor ise birde Ýstanbul gümrügünde 1-2 gün takýlmadýysa  sonuç þaþýrtabilir..  Bazý ürünlerde 3 ay kadar bekledigim oldu.. Türkiye de yanlýþ adrese gitmediyse yada gümrükte iç olmadýysa muhakkak gelecektir.. Track  numarasý ile nerede oldugunu takip edebilirsiniz..

Bende saat meraký var , özellikle mekanik kurmalý ve köstekli saatler.. mekanik kurmalý  iskelet tabir edilen kol saatleri.. ve envayi çeþit güneþ enerjili ve baþka saatler aldým , ama Zippo çakmaklar nedense gümrükte kayboluyor :)  ürünün track numarasý denilen takip numarasýndan izleyin.. bilmiyorsanýz bana track numarasýný yazýn ben bakayým..  yani.. aldýgýnýz ürün elinize ulaþacaktýr.

Bugün Plakalarý taktým ama güvenemedim Pazartesi gibi civata ile sabitlemeyi düþünüyorum , plastik tutma týrnaklarý hoþuma gitmedi plastik sertleþir kýrýlýr sonuçta.. Plakalarý taktýktan sonra bir kaç yerde týrmanýp hoplayýp zýpladým eve geldigimde plakalar düþmemiþti..
Eve gelince Ercan ýn aldýgý kapý fitillerinden birinin torbasýný yýrtýp çýkarýp inceledim , 2 adet ambalajýnda kapý fitili var , küçük bir deneme yaptým üst kýsýmdan kolay giriyor üstten ya avuç içi ile yada tokmak ile vurmak gerekiyor yerine oturuyor.. kapýnýn alt kýsmý fitilin geçecegi yer çamurlu oldugu için sadece üst tarafa deneme amaçlý tutturdum takmasý basit.. Niva yý yýkayýp müsait bir yerde fitili geçirecegim kýsýmlarý gazyagý ile temizleyip takmayý düþünüyorum.

ilk kalkýþta ve yavaþ giderken sürekli bir gýcýrdama var.. teker rulmanlarýndan þüpheleniyorum ama bilmiyorum..

Bu arada.. Emniyet kemeri için aradýlar.. Özür diliyorlar.

Kargo onlara ait olmak üzere ve gönderecekleri ürününde kargosu onlara ait olmak üzere anlaþtýk.. pazartesi ynlýþ gelen ürünü geri gönderiyorum.. zaten iade sürecini baþlattýgým için hesaba bloke kondu .

Niva67

Sn. Maestro aracýnýz hayýrlý-uðurlu olsun.. Ýyi günlerde güle güle kullanýn..

Niva konusunda siz benden daha tecrübelisiniz ama, yine de size bir küçük tavsiyem olacak..

Araç ile çamurlarda debelenip-kurtlarýnýzý döktükten [! :)] hemen sonra, tazesi tazesine aracý A dan Z' ye yýkatýp kurutun derim..

Ki, aracýn þasi/gövde kývrýntýlarýnýn içinde kalan çamurlar çürümelere sebep olmasýn.

En ufak tamiratlarda/bakýmlarda bile, Erco' dan baþka bir adrese gitmeyin. Erco' ya yakýn olmak, sizin için büyük þans.

Bir de, plakalarýnýza cývata/vida takmasanýz iyi olur.. Fenni muayenelerde üzerinde vida-cývata olan plakalar yüzünden aðýr kusur

verebiliyorlar.. Aracýnýzdan memnun kalmanýzý ve bir daha NIVA' dan vazgeçmemenizi dilerim!.. :)

kocaali

Alıntı yapılan: Niva67 -  Ocak 07, 2018, 11:18:53

Bir de, plakalarýnýza cývata/vida takmasanýz iyi olur.. Fenni muayenelerde üzerinde vida-cývata olan plakalar yüzünden aðýr kusur

verebiliyorlar..

vida meselesini ben de duydum, hatta býrkac arkadas magdur oldu bu sebepten, delmek yerine belki arkadan silikon ile yapýstýrmak  yeterli olabilir.. benim motorun plakasý da vidalý, bakalým muayenede ne yapacagýz... gerci muayeneye ne zaman goturebilecegim de muamma...
No mud, no fun...

Niva67

Alıntı yapılan: kocaali -  Ocak 07, 2018, 07:49:39
vida meselesini ben de duydum, hatta býrkac arkadas magdur oldu bu sebepten, delmek yerine belki arkadan silikon ile yapýstýrmak  yeterli olabilir.. benim motorun plakasý da vidalý, bakalým muayenede ne yapacagýz... gerci muayeneye ne zaman goturebilecegim de muamma...

Mehmetçiðim, bu uygulamalarýn amacý herhalde bu iþleri yapan esnafý biraz canlandýrýp, devlete de gelir temin etmek.

Her iþte olduðu gibi, yine keskin Türk zekasý devreye giriyor, tabelacý esnaf kenarsýz plakalara izole bant ile kenar þeridi

çekiyor(muayeneden sonra o bantlar tekrar sökülüyor!), cývata/vida deliklerini kapatýp-mavi veya beyaz boya ile rötuþ yapýyorlar,

kalýnlaþtýrýlmýþ yazý ve rakamlarý inceltiyorlar. Göz boyamayý beðenmeyen (yutmayan) istasyonlar ise, plakalarýn tekrar basýlmasýný

isteyebiliyorlar.. Maalesef, plakalarýna Türk Bayraðý yaptýran kullanýcýlara bile müsaade yok!.. :(

Maestro

Alıntı yapılan: Niva67 -  Ocak 07, 2018, 11:18:53
Sn. Maestro aracýnýz hayýrlý-uðurlu olsun.. Ýyi günlerde güle güle kullanýn..

Niva konusunda siz benden daha tecrübelisiniz ama, yine de size bir küçük tavsiyem olacak..

Araç ile çamurlarda debelenip-kurtlarýnýzý döktükten [! :)] hemen sonra, tazesi tazesine aracý A dan Z' ye yýkatýp kurutun derim..

Ki, aracýn þasi/gövde kývrýntýlarýnýn içinde kalan çamurlar çürümelere sebep olmasýn.

En ufak tamiratlarda/bakýmlarda bile, Erco' dan baþka bir adrese gitmeyin. Erco' ya yakýn olmak, sizin için büyük þans.

verebiliyorlar.. Aracýnýzdan memnun kalmanýzý ve bir daha NIVA' dan vazgeçmemenizi dilerim!.. :)

Teþekkür ederim.

Zaten ykýnýmda Ercan olmasaydý Niva düþünmezdim , ilk Nivam da bir problem olmuþtu mecburen en yakýndaki tamirciye götürmüþtüm Fren mekanizmasýný görünce þaþýrmýþlardý.. Nivalarda 3 piston varmýþ sanýrým..unuttum bende.

Çamurlarý yýkamak konusunda kesinlikle haklýsýnýz.. en azýndan yakýnýmda en az 3 benzinlikte 1 TL yýkama mkinalarý var..  3 TL ye iyice yýkanýr..  ( uzun vade kullnmaya niyetim yok ama illaki bakarsan bað olur )  yarýn biraz dolananýp benzinlikte güzelce yýkayayým.. 1 LT gaz yagý  ile  kapý fitil kýsýmlarýný temizleyip fitillerinide takayým..  Hatta.. en iyisi yýkamacýya götüreyim de bir güzel yýkasýnlar ..içini falan gögüslügü silsinler.. o zaman içime siner.. gögüslügüde benim arabamýn gögüslük sütü ile güzelce sileyim..

Plaka konusunda ise..  Civata yapmadan Beyaz cýrt plastik ile tutturacagým . ( slikonda sýkarým tabbii :)  )

Maestro

Alıntı yapılan: kocaali -  Ocak 07, 2018, 07:49:39

Araç muayenesine öyle gýcýk oluyorum ki..

Sýfýr arabamýn Ruhsatý aldýgýmdan beri  6 yýldýr ayný..

her sene vizeye giriyorum.. her sene farklý bir fantezi yaþýyorum..

Misal geçen sene .. her þey tamam iþ imzaya geldi.. Vizeden geçmemiþ !!   neden diye sordum ,

Ruhsatta yazan motor tipi ile sistemde yazan motor tipi farklýymýþ !!!

bu öptügümün sistemi geçen yýlda böyle degilmiydi ?

Elimizden biþey gelmez.. emniyete gidip sistemden degiþtirteceksiniz !!

Emniyete gidip görevli memura durumu izah ediyorum.. abna dedigi eynen þu

'' Hangi  .......  bunu söylüyor ''   bundan onlara ne ?   git söyle biz degiþtiremiyoruz  !!!!

sonra..  ver verrrrrr  þu ruhsatý .. diyerek ruhsatý alýp bilgilerden sisteme girdi..

ÇAAATTTTTT  diye  Enter a bastý..

'' tamam kardeþim ''  dedi ruhsatý atar gibi bana verdi..

yahu , sistemin ta ...   bana ne ?  benim günahým ne ?  Vizedeki memur bana tafra yapar , emniyetteki memur bana tafra yapar  >:(

neyin kafasýný yaþýyoruz ya.. ikinizde benim vergilerimden maaþ alýyorsunuz o zaman bana hizmet etmek asýl göreviniz ..aþagýlamak degil !

neyse..çenem açýldý .

Maestro

Sabah erken kalktým , yanlýþ gelen sipariþimi geri iade edeyim dedim , erken dedigim yine saat 11:30 u buldu.. Market falan derken eve geldim saat 14:00 e kadar bilgisayarda pinekledim..

Niva ile turlayacagým Emniyet kemeri yok ! bende þeytan tüyü var eminim trafige yakalanýrým . Neyse dedim böyle oturmak ile olmayacak çýkýp bir dolanayým bakalým paslanmayalým hiç olmazsa.. Niva yý aldým Maþallah beni üzmüyor Ruslar yapmýþ :)
Bir kaç defa çamurda dolandýgým için her yeri çamur içinde Semtimizdeki yýkamacýya gittim baktým kalaba zaten ana yola çýkmýþ oldum '' Pilavdan dönenin '' dedim bastým gittim benzinlige .. bu arada o kadar çmurda gezmeme ragmen yakýtýndan ziyadesi ile memnun kaldým gibi.. þöyleki Balýkesir Sýndýrgý dan epey basarak gelmiþtim yaklaþýk 200 km yolda benim tahminime göre 100 TL lik gaz yaktý.. akabinde yolda kalmayayým diye Ýzmir de 50 TL lik daha gaz aldým ( gösterde kafasýna göre çalýþýyor-arýzalý ) daha sonra Ercan Usta ya vermiþtim ve bakým vs yapýp elektronik ateþlemeye çevirmiþtik..bundan sonra sanýrým 3 defa arazide çamurda agýr zeminde dolandýk.. Bunlarý düþünerek gaz bitmiþtir diyerekten 50 TL lik daha alayým dedim ama 38 TL de depo doldu megerse içinde varmýþ gösterge 2 lambada idi.. zorlayarak 40 a tamamladýk..

iþin özü.. elektronik ateþlemeye çevirdikten sonra hissedilir derecede fark gördüm .. kullandýkça daha net fikir yürütebilirim.

Benzinligin yýkama makinalarýna yanaþtým.. 1 TL ye güzel bir köpük..ve baþladým yýkamaya.. 1 parti tazyikli su kesmedi.. 2. parti su için yine 1 TL.. ( 1 köpük.. 2 su.. 1 de paramý yuuttu 4 TL ) Öyle böyle degil bir çamur çýktý akýllara zarar.. ama güzel yýkadým , yandaki araba yýkayanlar çok pis baktýlar ama yapacak bir þey yok.. görmezden geldim.

Oradan hadi dedim sanayi ye ugrayayým belki emniyet kemeri bulurum.. Buldum .. bir tane varmýþ onuda þöför tarafýna taktýrdým..Hazýr sanayi ye gelmiþken bari kapý fitillerini taktýrayým ugraþmayayým dedim.. yok kardeþim millet tok.. kaportacý nazlanýr.. o nazlanýr bu nazlanýr.. kalsýn dedim.. ben yaparým ! Bastým gittim bir hýrdavatçýya..

10 tane uzun plastik cýrt kablo bagý
1 þiþe gazyagý
1 maket býçagý..
1 top kagýt havlu
1 tane boþ su spreyi.. aldým , bir sigara yakýp evimin kenarýna parkettim..

Yapýlanlar..

1- Plakalarý yanlardan cýrt ile tutturdum.. artýk düþmeleri imkan dahilinde degil.

Maestro

Maestro

2- Gazyagýný plastik sprey e boþaltýp Kapý fitillerini takacagým yerleri önce gazyagý sonra kagýt bez ile güzelce temizledim..Kapý fitillerini elimden geldigince taktým / güzelde oldu.. gerçi menteþelerin oldugu taraf ilim gerektiriyor ama düz mantýk ile gittim.. fitili sokamadýgým yerlerden falçata ile kestim.. oldumu.. güzel oldu !

ve

3- Güzelce yýkamýþtým zaten yolda gelirken sular gitti kurudu , komple nerelerde pas gördüysem gazyagý ile üzerinden geçtim..
4- Ýçini.. gögüslügü.. kapý içleri bakalit ve plastik akþamlarý alt tabaný..komple gazyagý ile temizledim.. kapý içleri , arka plastik aksamlarý bagaj.. kapý fitilleri vs komple gazyagý ve kagýt havlu ile temizledim..
5- bir ara radyatör hortumunu sýktým.. su az sýktýkça akýþ sesi duyuluyor , radyatör sýcak oldugu için bir þey yapmadým yarýn radyatöre bakacagým 1 LT antifiriz atarým..

Gazyagýný plastik aksamlar emsin .. arabamda kullandýgým gögüslük sütü ile komple içini tekrar geçerim ..

bundan sonra inþallah yagýný suyunu kontrol et .. o kadar

Allah Mahçup etmesin .

iirfan

Aracýn hayýrlý olsun abi. Yaptýklarýn güzel olmuþ eline saðlýk, ön koruma demirini de siyah spreyle yenileyebilirsin belki. Bir de koltuklarda baþlýk yok sanýrým dikkatimi çekti, sanayide aksesuarcýlar da satýlan baþlýklardan alýp takarsan nivana bir nebze daha yakýþýklýlýk katarsýn sanki. Kazasýz belasýz sürüþler.

Maestro

Tesekkur ederim Irfan kardesim.

Koltuklari zaten sevemedim..bir ara vakit bulurda cikma parcacilari dolasirsam 3 kapi cikma koltuk bakacagim..Internetten baktim Bornova Çamdibi taraflarinda bir kac çýkmacý buldum.. Koltuklar degisecek..

erydn

Tecrübelerinizi paylaþtýðýnýz için teþekkür ederim, devamýný da dilerim. Benim de ölmeden yapýlacaklar listemde küçük bir motosikletle NÝVA da yer alýyor. Ama bakalým kýmsetim inþallah yakýndýr.

Maestro

Alıntı yapılan: erydn -  Ocak 09, 2018, 02:43:11
Tecrübelerinizi paylaþtýðýnýz için teþekkür ederim, devamýný da dilerim. Benim de ölmeden yapýlacaklar listemde küçük bir motosikletle NÝVA da yer alýyor. Ama bakalým kýmsetim inþallah yakýndýr.

Hayallerinizi ertelemeyin derim..

Biz ufakken büyüklerimiz hep derdi  ..  '' Dur bakayým daha yaþýnýz genç ileride yaparsýnýz ''

Öyle bir þey yok emin olun.. Mümkün oldukça imkanlarýnýz elverdigi anda içinizdekileri yapmaya kalkýn emin olun öteledikçe iþler içinden çýkýlamaz bir hal alacak , Çocuklar büyüyecek .. Aile sorunlarý çýkacak .. yok o onu yaptý bu þunu dedi..vs vs anlatmakla bitmez.. 
Ben böyle þeyleri paylaþmayý severim arada sýrada sizin gibi okuyan oldukça þevk geliyor yazýyorum.. Ýnþallah Allah gönlünüze göre verir..

Þu yaþýma kadar elimden geldigince bir þeyler yapmaya çalýþtým.. Dalgýçlýk dedik azim ettim lisansýný aldým haa dalýyormuyum  sanýrým en son 5 sene önce daldým.. Ok merakým vardý  Makaralý bir ok alarak onuda yaþadým þu an evimin bir köþesinde caným çektikçe araziye açýlýp biraz ok atarým.. Tüfek var  arada tenhalarda sýkarým  Av derseniz o pek yok ama av'a gidersem Domuz avýna giderim baþkada gitmem.. Uzakdoðu savunma sanatlarýna merak vardý 30 lu yaþlarda  en özel Hocalardan onunda dersini ve lisansýný aldýk evde bir yerlerde duruyor.  Sonralarý Motor merký oldu ehliyetini aldýgým hafta bel den sakatlandým en az  5-6 sene bisiklete dahi binemedim.. hatta hayal bile edemiyordum.. sonra kendime güven geldi  oðlumun bisikletini alýp turlamaya baþladým baktým oluyor hadi dedim motor..

'' Bu yaþta motor seni öldürür '..tecrüben yok yapamassýn '  dediler... 

Ölürsem ben ölürüm..  en fazla 3 gün arkamdan aglarlar.. sonra kimse iplemez bile ..  dedim..

Motorcu bir arkadaþýn önerisi ile bir motor bayisine gittim..  Sýfýr çin malý kros aldým !!

Bayi bile karþý çýktý.. Abi ufaktan baþlayalým..  dedi..   

'' Sen bana bir tur göster.. vitesleri anlat gerisine karýþma ''  dedim..

kýsa keseyim.. ilk motora bindim yolda 300 metre düz gittim.. ve dönemedim !!  durdum , ayaklarým ile döndüm   ;D

1 ay motoru bayisinden almadým ..iþ çýkýþlarý ugrayýp 1-2 saat yakýn çevrede ilerlettim..

kendime güvenim gelince gidip aldým.. kýsa sürede daðlara çýkýp cross bile yapmaya baþladým..

Köy köy gezdim.. çiçekler topladým..

köy dügünleri gördüm

[imghttps://4.bp.blogspot.com/-AuawwMvZobg/V3-BtxO-6II/AAAAAAAAAv0/vW_KyXUtsG0JmYCq0jDqC6RObItq7dUYwCLcB/s400/IMG_20160604_162559.jpg][/img]

Maestro