Samsun'da Bir Niva'nýn Hayata Döndürülmesi

Başlatan Samsun, Eylül 28, 2016, 08:42:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Samsun

Merhabalar NivaTR ailesi, Samsun'dan selamlar, saygýlar;

Bu yaz itibariyle, uzun zamandýr aklýmda olan, hayalim olan ve aldýðým ilk araç olan 92 model Lada Niva 1.6 satýn aldým.

Araç yaklaþýk 2 yýl boyunca kullanýlmamýþ, açýk bir otoparkta bekletilmiþti. Motoru çalýþmýyordu, aküsü yoktu, dördüncü vitese atma sorunu vardý ve haliyle bol çürüðü vardý. Fakat satýn almaya karar verdikten sonra bunlar halledilebilecek konular olarak gözüktü.

Fotoðraflar ile bakým/onarým/tadilat aþamalarýný paylaþmayý düþünüyorum.

Aracý satýn aldýðýmýz ilk hali þu þekildeydi:

Ýlk olarak aracý bulunduðu Ondokuz Mayýs Üniversitesi Fen Edebiyat Kampüsü otoparkýndan çekici ile Samsun Gülsan Sanayi Sitesi'ne götürdük:

Motor çýkarýldý ve rektefeye gönderildi, 12 V 72 Ah Klas Akü satýn alýndý.

Aracýn portbagajý tavaný delerek takýlmýþ, çamurluklarýn içerisi çürüklerle dolu, görünen muhtelif yerlerinde paslar ve çürükler mevcut.

Aracý aldýðýmýzda üzerinde Tofaþ direksiyonu bulunuyordu :D

Direksiyon simidini orjinal Lada ile deðiþtirdik:

Aracýn alt tarafý da baya kötü durumdaydý.

Arazide denedik ve performansý gayet baþarýlýydý, hararet sorununun önüne geçmek için ön tarafa elektrikli ekstra bir fan taktýrdýk.

Bundan sonra aracýn yürüründe bir problem kalmadý, artýk sýra kaportadaki çürükler ve boya iþine geldi, aracýn içini komple söktük ve her þey meydana çýktý:

Ustamýz alt tarafýn sacýný komple deðiþtirdi:

Akünün altýndaki sac da kötü durumdaydý, öncesi:

Sonrasý:

Bagajýn Ýç Tarafýnýn Öncesi:

Bagajýn Ýç Tarafýnýn Sonrasý:

Pütür ve boya iþlemleri:

Jantlar ve aynalarý da ilk olarak metalik griye boyadýk:

Aksý ve disk ile tekeri birbirine baðlayan tek bir vida bulunmakta. Maalesef o vidanýn yarýsýna kadar çýktýðýný farkettik. Eðer tam çýksaydý fren mekanizmasýyla beraber teker yerinden çýkacaktý. Dolayýsýyla bu aksamlarý da deðiþtirdik:

Arka frenlerde yað kaçýrmasý sorunu vardý, o sorunu çözdük:

Kaput içerisinde lokal paslanmalar mevcuttu:

Tavana takýlan portbagaj maalesef tavaný delmiþti ve böyle bir görüntü mevcuttu:

Aracý bir süre bu haliyle kullanmaya devam ettik:

Aynamýz talihsiz bir þekilde kýrýldý ve dikiz aynasý da dahil olmak üzere tüm aynalarý komple deðiþtirdik:

Koltuklarýn konforundan memnun deðildik ve Ford Ka koltuklarý ile deðiþtirmeye karar verdik, öncesi:

Sonrasý:

Egzosta kaçaklar mevcuttu, deforme olmuþ parçalar deðiþtirildi:

Tüm elektrik tesisatý elden geçirildi, arka stop lambalarýnýn içi çok paslanmýþtý ve dýþý da deforme olmuþtu, iki stop lambasý da orjinalleri ile deðiþtirildi. Merkezi kilit sistemi takýldý, cam ve kapýlar otomatik yapýldý.

Aracýn altýndaki çürükler giderilmiþti, fakat üst kýsýmlarda muhtelif yerlerde çürükler mevcuttu. Bu yüzden arabayý tekrar komple söktük ve ikinci kez kaporta iþlemlerine baþladýk.

Araçtaki tüm çürükler giderildi. Kötü olan her nokta en ince ayrýntýsýna kadar incelip, iyileþtirildi.

Yeni urban aynalar alýndý.

Bardaklýklý yeni urban vites konsolu alýndý.

Arka taraf için sürgülü camlar alýndý.

Ve tüm çürükler iþlemleri tamamlandýktan sonra, nihayetinde araç fýrýnda boyandý.

atinco

Büyük bir iþe kalkýþmýþsýnýz, tebrikler. Kolay gelsin.

Niva67

Sn Samsun aracýnýz hayýrlý, uðurlu olsun..

Niva' yý layýký ile onarabilecek tamirciler bulabildiniz ise ne mutlu size..

Forum' u dikkatle takip ettiyseniz, bu araçlarda aktarma organlarýndan kaynaklanan titreþim sorunu bayaðý baþ aðrýtabiliyor.

Bunun en büyük sebepleri ise; ''taban saçlarýnýn zayýflýðý'' ve, ''sonradan yapýlan tamiratlarda aktarma organlarý montaj noktalarýnýn

orijinal durumlarýna tam olarak uydurulamamasý'' olarak gösterilebilir. Tamiratlara baþlamadan, tamirciniz inþaallah bu noktalara dikkat

etmiþtir.. Bu kapsamlý tamiratlarýnýzýn, beklentilerinize cevap vermesini dilerim..

Ýnþaallah sonuçta uðraþýlarýnýz sizi maddi-manevi olarak tatmin eder.. Kolay gelsin.. Sevgiler..

Samsun

Teþekkür ederim. Son yaptýðýmýz iþlemleri de içerecek þekilde bol fotoðraflarla ilk mesajýmý güncelledim. Yenilikler yaptýkça güncellemeye devam edeceðim. Tekrardan teþekkür ederim. Saygýlarýmla..

Arkadaki stop lambalarýnýn iç yuvalarý ve dýþ kapaklarý tamamen yenilendi.

Yeni tavan döþemesi siyah deri monte edildi, altýna da yalýtým amacýyla keçe konuldu.

Yeni taban döþemesi yapýldý.

Arka tarafta yanlara, tekerleklerin üzerine gelen kýsýmlara plastik döþeme elemanlarý monte edildi.

Ön tarafta kapý iç döþemeleri yenilendi, kapý kollarý yenilendi, ekstradan kapý içlerine cep eklendi. Ayrýca otomatik cam sisteminin ekipmanlarý yenilendi.

Tamponun önüne arabayý þýk gösteren bir tampon koruma demiri takýldý. Arka taraflara da sinyal lambasý konuldu. Jantlar siyaha boyandý.

Samsun

Aracýn torpidosunu tüm tesisatýyla beraber komple deðiþtirdik, eski toripidonun fotoðraflarý:

Ve yeni urban direksiyon simidi ve yeni model 1.7 torpidonun fotoðraflarý:

Ön panjuru deðiþtirdik ve yerine urban model yeni panjur taktýk.

Teyp ve hoparlörler deðiþtirildi.

Lastiklerimiz LASSA - OK144

Ve beklenen son

atinco

Elinize saðlýk. Hoparlörleri kapýya mý monte ettiniz?

Harun

Ellerinize saðlýk,gerçekten Niva yeniden doðmuþ oldu.
Keþke þu eski nesil konsolun sýfýrý bulunabiliyor olsa...
Kazasýz belasýz kullanýn aracýnýzý...

Samsun

Alıntı yapılan: atinco -  Ekim 19, 2016, 12:32:11
Elinize saðlýk. Hoparlörleri kapýya mý monte ettiniz?

Teþekkür ederim. Hoparlörler þu arka döþemede yerlerine monte edildi:

Alıntı yapılan: Harun -  Ekim 19, 2016, 07:38:17
Ellerinize saðlýk,gerçekten Niva yeniden doðmuþ oldu.
Keþke þu eski nesil konsolun sýfýrý bulunabiliyor olsa...
Kazasýz belasýz kullanýn aracýnýzý...

Çok teþekkür ederim. Eski konsolun sýfýrý olsa ben de onunla deðiþtirmek isterdim..

Niva67

Ellerinize saðlýk.. Epey uðraþmýþsýnýz ama, netice güzel!..
Ýyi günlerde, güle güle kullanýn..  :)

atinco

Eski konsollar bence de çok güzel. Güle güle eskitin.

Samsun

Sever Oto'dan sýfýr orjinal kutusunda yeni karbüratör temin ettim. Yakýn zamanda onu monte ettireceðim.

Ayrýca tüp tanký, lpg sistemi, beyni vs. tüm sistemi komple yenileyeceðim.

Aracýmýn hem benzinde hem de LPG'de sorunsuz çalýþmasýný ve kafam rahat bir þekilde þehirler arasý yolculuk yapmak, off-road yapmak için en önce bunlarý halletmem gerektiðine karar verdim. Çünkü karbüratörüm sýkýntýlý çalýþýyor ve LPG sistemim neredeyse 10 yýllýk. Bunlarý deðiþtirince rahat edeceðim.

Bu zamana kadar sürekli aracýma motor, kaporta vs. gibi harcamalar yaptým. Hiç aksesuar ya da yükseltme, ön tarafa çeki halatý ya da diferansiyel kilidi, spor koltuk, hidrolik direksiyon, klima sistemi gibi gerçekleþtirmek istediðim uygulamalarý yapmaya fýrsatým olmadý, artýk bütçemi bunlara harcamak istiyorum inþallah :)

Yevgeni

OK144 kullanacaksanýz ki bence daha büyük lastikle macera aramayýn, yükseltme ile uðraþmayýn. Vinç yakýn, takýldýðý yerde vinclersiniz. Artikulasyonu fena deðildir OK ile, yükseltme gereksiz..

Samsun

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mayıs 22, 2017, 11:23:25
OK144 kullanacaksanýz ki bence daha büyük lastikle macera aramayýn, yükseltme ile uðraþmayýn. Vinç yakýn, takýldýðý yerde vinclersiniz. Artikulasyonu fena deðildir OK ile, yükseltme gereksiz..

Hocam OK144 kullanýyorum aracýmda. 1,5 seneyi geçti. Aracýmý günlük, çoðunlukla da asfaltta kullanýyorum. Özellikle yaðmurda ve karda asfalttaki performansý çok kötü. Normalde de bir uðultu var içerde. Bir sürü ustaya gösterdim lastiklerden kaynaklý dediler. Ne önerirsiniz lastik için ?

Yevgeni

Asfalt üzerindeki karda buzda düzgün gidebilen diþli lastik yok Niva için. Ama BF Goodrich TA kar buz için uygun, çýtýr arazide götürür, çamurda iþ yapmaz.

Diþli tüm lastikler ses yapar bu arada. OK 144 zaten römork lastiði, asfaltta performans vermez..

Samsun

Teker bilyalarý, rot, rotil, kaliper, fren beyni, fren ana merkezi vs. Ön takýmlarý tamamen deðiþtirdim. Frenler çok güzel oldu.

Orijinal karbüratörü deðiþtirdim, arabanýn rölantisi, sesi her þey düzeldi.

En önemlisi arabayý klasik ateþlemeden, elektronik ateþlemeye çevirttirdim. Böylece meksefeydi, platin meme yapmýþtý, vs. gibi dertlerden artýk kurtuldum. Cidden performans çok deðiþti.

Kýþa hazýrlýk olarak hava filtresi, yað filtres, motor yaðý vs. Hepsi deðiþtirildi.

Arazi vitesi ayarlarý yapýldý.

Biraz maddi olarak bizi yiyor, ancak her bir deðiþimde/düzelmede daha da kendine aþýk ediyor. Cidden uyuþturucu gibi bir þey bu Niva... :))))