NÝVA VE ZÝNCÝR

Başlatan dogan54, Ocak 06, 2008, 04:48:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sariyer_avci

arkadaþým yanlýþ bilgi vermiþsin sanýrsam .. arabayý kilide baðlamadýðýn surece onlerin çekiþ durumu devamlý deðiþir .. düz bi yolda 4x4 gibi çeker .. bayýr yukarý çýkarken önlerde yük az olduðundan onler daha fazla çeker .. bi çamura batsa ön taraf % 100 ön çeker arkalar hiç donmez .. bunu % 60 - 40 diye sýnýrlayamazsýn ..

Yevgeni

Ýdeal koþullarda geçerli bu daðýlým.
Sonuç olarak sürekli 4 çeker, daðýlým eðime, zemine, vs göre tabii ki deðiþir..

babacandar

Hakikaten þahane gitmiþtik geçen kýþ Menekþe yaylasýna çýkmayý denerken 61 cm kar ölçtüydüm,Yokohama Geolander bende idi zincirsiz açýlan izden zorlanmadan gidebilmiþtik, lastiklerden çok memnunum Allaha þükür Haldun Hocam saðolsun,
özellikle kar için ideal bu lastiklerle memlekete köye de gitmiþtim yaklaþýk 40 cm karda zincirsiz problemsiz yol aldýydým.. Ebatlar 195 X 80 R 15  çap 70 cm arkaya tofaþ get koydum önlere de helezon üstüne takoz koydum ama memnun deðilim sürtme kesinlikle yapmýyor ama helezon aralýklarý daraldýðý için yaylar birbirine vuruyor
ilk fýrsatta deðiþiklik yapmayý düþünüyorum...

sariyer_avci

ne diyosun abi ... bende tam takoz koyarak yukseltme planlarý yapiyodum .. biraz daha açarmýsýn bu konuyu .. bide rica etsem lastiklerini yakýndan gormek istiyorum .. fotosu falan varsa .

reis28

arkadaþlar önlere eger rotil altý besleme parcasýný koymadan get koyarsanýz aracta sorun olur salýným kýsalýr yay sýkýþýr onun için üst rotilin altýna 30mm parca koymak gerekiyor benim aracta armut lastiklerinin ucalarýndan kestik lastik hem aþagý dogru hemde yukarý harekette daha fazla acýlým yapýyor benim kulandýgým lastikler þu anda 205/80/16 tam cap 75cm mt yükseltmeyi dogru tekniklerle yapýlmazsa yaradan cok zarar verir
DURSUN USTA 05364629668

babacandar

Aynen Reis'in dediði gibi yay aralarý daraldýðý için yaylanmada sorun çýkýyor, vuruntu yapýyor salýným daraldýðý için de kasisli yerlerde haddinden fazla kýsa aralýklý sallanýyorsunuz gerçi ön üst rotilin altýna sonradan kýsa bir parça koydum  biraz düzeldi ama hoþuma gitmiyor.Üst rotil altýna 3-4 cmlik düzgün birþey yapýp, helezonun bastýðý alt tablanýn da altýna parça koyarak en doðrusu gibi gözüküyor. Fakat arka helezonlarda problem yok ne kadar yüksek koyabilirsen koy benimkilerin altýnda 5cm lik get var þikayetim yok gayet kullanýþlý..

reis28

35mm den sonrasý baþka tadilatlar gerektiriyor arkatarafta bendeki arka polyamitler 35 mm ön üst rotil altý parcasý bende bir cift fazla var iþine yararsa verebilirim babacandar bu taraflara yolun düþerse ugra bana
DURSUN USTA 05364629668

bymuammer

benim lastikler bunlar yeni daha ama iþ görürmü bilmiyorum. þuan ok144 alacak durumum yok. eðer lastiklerimi yorumlarsanýz sevinirim. en fazla 20-30 santim karda kullanýrým zaten. bu konuda pek fikrim yok. eðer idare ederse deðiþtirmeyeyim. ama þartsa deðiþtirmek artýk bütçeye bi ayar çekmek lazým :)

Yevgeni

Eðer yumuþak hamurluysa asfaltta ve arazinin ciddi çamur olmayan yerlerinden geçer bu lastik. Karda da tutunmasý mümkün, test etmek lazým. Bütçeyi denkleþtirende OK144 alýrsýn, acelesi yoktur.

Haldun fabrika lastikleriyle yaz kýþ geziyor misal..

bymuammer

yavuz abi teþekkür edirim. lastikler çok sert deðil yumuþak sayýlýr. inþ bahara kalmadan alacam ok144. Tekrar saðol abi.

NÝVA69

Sadece 2 lastiðe zincir takýlacaksa kesinlikle önler olmalý diye biliyorum (dümanleme nenediyle)...

Tabiki 2 çekerlerde muharrik (çeken-iten) lastikler hangisiyse onlara takýlmalý ve bu Nivayý ilgilendirmiyor...

Bu arada Nivanýn orjinal lastikleri "4 mevsimdir" ve ben çok memnunum (henüz 50 binde ve bir 50 daha gider gibi duruyor)... Þöyle söyleyeyim Türkiye'nin en soðuk-karlý-buzlu yerlerini (Bayburt-Erzurum...) köyler dahil zincirsiz geziyorum :)

Orjinal lastiklerden bulsam alýrým... :) 
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

Liberator42

Alıntı yapılan: bymuammer -  Aralık 18, 2008, 07:00:33
benim lastikler bunlar yeni daha ama iþ görürmü bilmiyorum. þuan ok144 alacak durumum yok. eðer lastiklerimi yorumlarsanýz sevinirim. en fazla 20-30 santim karda kullanýrým zaten. bu konuda pek fikrim yok. eðer idare ederse deðiþtirmeyeyim. ama þartsa deðiþtirmek artýk bütçeye bi ayar çekmek lazým :)

Arkadaþým ben de ayný durumdaydým,senin gibi lastiklerim yeniydi ama yol lastiði.Gittim OK 144 aldým dört tane ,iç lastiklerle birlikte 480 lira tuttu.Lastikçinin elemaný daha ok 'leri üstüne takmadan abi bu lastikleri ne yapacan,200 'e bana býrak dedi.Vermedim,attým lastikleri arkaya,iþyerinde bi güzel yýkadým,sonra bir de kola ile sildim yepyeni oldu.Kalktým  dolmuþ duraðýna gittim.Senin lastiklerin aynýsýydý bendekiler de minibüs lastiði onlar.Götürdüm dolmuþçulara 350'ye sattým.Biraz daaha uðraþsam OK'lerin parasýný komple çýkarýrýdým.Ben mutluyum  180 liraya OK taktým yepyeni.Dolmuþçu abi mutlu tanesi 230 TL olan lastiklerin dördünü 350'ya kapattý. ;)

Liberator42

Ha bir de benim araba bilye daðýtmýþtý bu lastikler büyük geliyormuþ,o yüzdenmiþ.Bence fazla yýpranmadan sende elden çýkar.

bymuammer

valla abi harika fikir :) bende aynýsý yapacam inþ. ama bir ay sonra felan. birde bu lastikler büyük geliyor abi. direksiyonu tam dönderdiðimde sürtme yapýyor.

bymuammer