Masraflar

Başlatan þerali, Ekim 18, 2007, 05:01:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

þerali

Tekrar merhaba arkadaþlar. Bu forumu ve bulabildiðim diðer tüm kaynaklarý iyice inceledim. Dersime iyi çalýþýp tekrar geldim. :) Size birkaç sorum var. Önce kendimi biraz daha tanýtmak istiyorum. Daha önce söylediðim gibi Ankara'da oturuyorum; ODTÜ fizik bölümünde yüksek lisans öðrencisiyim. Adým Burak.

Ben 8 senelik þoförüm ama kendim hiç araç sahibi olmadým. O yüzden devir sýrasýnda ne kadar para harcanýyor bilmiyorum. Mesela 93 bir Niva için satýþ iþlemleri, ruhsat çýkartýlmasý, yýllýk trafik sigortasý (eðer bilmediðim ve zorunlu olan baþka bir þey varsa onlar) gibi iþlemler ve daha sonra gerek varsa muayene ücretleri ne kadar oluyor? 97-98 için farklý oluyor mu?

Yevgeni

Burak selam,

Devir sýrasýnda noterde aracýn yaþý ve cinsi üzerinden belli bir ücret ödeniyor. Ne kadar olduðunu noterde öðrenirsiniz, 2004'te 96 1700 için yanlýþ hatýrlamýyorsam 180 civarý bir þeydi, 300 küsür de olabilir, net hatýrlamýyorum. Tabi satýþ sýrasýnda noterin aldýðý ücret de var. Ruhsat iþlemleri kendiniz uðraþacaksanýz 3-5 harç parasýna bakar, muameleciyle hallederseniz sanýrým pazarlýk gücünüze bakýyor, 100 civarý olabilir. Zorunlu trafik sigortasý 100 civarý bir þeydir. Muayene için harç tutarý ne kadar bilmiyorum, 100 küsür bir þeyler olduðunu sanýyorum. Ödenmemiþse yýllýk vergisi bir þey tutar.

Bütün detaylarý (aracýn varsa ödenmemiþ vergilerini eski sahibinden öðrenin) bir trafik müþavirinden öðrenebilirsiniz. Size hem satýþ, hem ruhsat iþleri, vs için bir meblað çýkarýrlar..

Yevgeni

Aracýn yaþý sadece noterde çizelge üzerinden ödenen (sanýrým bu alým satým vergisi) vergiyi belirler. Diðer masraflarda belirleyici deðildir..

þerali

Çok teþekkürler. Alýrken sizin tavsiyelerinize uyarak olabildiðince yeni almaya çalýþacaðým ama malum, öðrenciyim; gelirim kýsýtlý. Ailem de destek olursa sanýrým bütçemi 10-12 civarýna çekebilirim.

Yevgeni

10-12'ye çiçek gibi bir þey bulursun..

ufo

2. elde çifte vergilendime itirazý sonrasý alým-satým vergisi kaldýrýldý. sadece aracýn kasko bedeli satýþ bedeli olarak sözleþmeye yazýldýðý için bir harç çýkýyor.

geçen sene niva'yý alýrken 820 ytl ödemiþtim muameleciye.

bunun içinde vekaletname ücreti(38 ytl), noter satýþ(266 ytl), pul bedeli(198 YTL), trafik sigortasý(144 YTL), ruhsat resmi masrafý(110 ytl) ve hizmet bedeli(64 ytl) bulunuyordu.

muayene harcý 104 YTL. ayrýca 17 ytl de egzos muayene ücreti ödedim bu sene.
Gökhan (1966)
Ataþehir-Ýstanbul
2000 / 1.7i

Yevgeni

Alzheimer'a doðru koþuyorum inceden. Ýmdi okuyunca hatýrlarým, noterde bayaðý bir cukka bayýlmýþtým..

taiga

Aracýn süregelen trafik sigortasý zaten vardýr...
Siz sadece sigortaya bildirip üzerinize alýyorsunuz, onun masrafý yok...
Süresi dolunca yeniden yaptýrýyorsunuz...
Diðerleri zaten devlet babanýn maliye üzerinden bizi öpmesi... ;D

taiga

Birde aklýma geldi...
10-12 ye yüksek model bulabileceðiniz için tüm servislere haber verin derim...
Bizimde aklýmýzda olsun...
Temiz bir araç düþerse size haber veririz, bakarsýnýz araca...

þerali

Çok saðolun. 12 civarýna çýkýp çýkamayacaðým bir ay içinde belli olacak. Bunun dýþýnda bir sorunum daha var :) Ben aslen Denizli'liyim. Orada arabayý gösterebileceðim ustalar var ama burada o konuda da sýkýntý yaþayacak gibiyim.

Son bir þey daha sorayým, ikinci el Niva (veya daha genel olarak arazi aracý) alýrken normal binek oto alýmýnda dikkat edilmesi gerekenler dýþýnda bir þey bilmem gerekiyor mu? 

seko

bu iþlemleri yeni yaptýrdýðým için sana kesin bilgileri vereyim.
araç 91 model
noter masrafý 140 ytl
ruhsat  yazdýrma iþlemi muameleciye  20 ytl
tek ruhsat plaka deðiþmediði için 26 ytl
sigorta yeni kanuna göre araç el deðiþtirdiðinde sigorta kendi adýna yaptýrýlýyor.
önce sigortadan kalan günleri aracý satan þahýþ gidip sigortayý  yaptýrdýðý þirketten alýyor.
sigorta bedeli 144 ytl.
yani toplamda harcadýðým para noter+trafik+sigorta 330 ytl idi
bilgine.

Yevgeni

Alıntı yapılan: þerali -  Ekim 18, 2007, 06:46:20
Son bir þey daha sorayým, ikinci el Niva (veya daha genel olarak arazi aracý) alýrken normal binek oto alýmýnda dikkat edilmesi gerekenler dýþýnda bir þey bilmem gerekiyor mu? 

Özellikle aktarma organlarýnýn saðlam olduðundan emin olun. Ön arka takým, diff. kilidi, transfer kutusu, þanzuman. Baðlantýlarý saðlam mý, üzerinde oynanmýþ mý, vs. Araziye girmiþse öyle ya da böyle zorlanmýþtýr, var idiyse bir defosu bu büyür, saðlamsa zaten zorlanmýþ olsa da temizdir..

ERCO

aramýza hoþgeldin
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com