Niva mý Vitara mý ???

Başlatan cihanhorasan, Temmuz 09, 2007, 02:11:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

cihanhorasan

Sevgili arkadaþlar.Ailemin geniþlemek üzere olmasý ve binek otomobilimi satýp farklý bir yönde yatýrýmýmý deðerlendirmem üzere sadece Nivam kaldý.Ancak malumunuz Nivanýn konforsuz ve klimasýz olmasý vede 3 kapýlý olmasý þimdi gözüme batmaya baþladý.Nivamý satýp 97-98 model 5 kapý bir grand vitara V6 almalýmýyým yoksa birkaç yýl diþimi sýkýp þehirlerarasý seyahat yapmayýp 1,5-2 yýl sonra extradan bir binek araç mý almalýyým?

Benim merak ettiðim asýl konu bu Vitara bana arazide Niva nýn verdiði zevki verirmi.40 cm karda veya iyi bi çamurda kalýrsam o zaman Nivamý çok ararým.Acaba çevrenizde Grand Vitara kullanan insanlar varmý yada hiç arazide birlikte gezdinizmi.Bilgilendirirseniz sevinirim.Þimdiden teþekkürler.
Yolun bittiði yerde Niva baþlar.

KONYA

Yevgeni

Vitara arazi için modifikasyon ister, standart haliyle zorlanýrsýnýz. Tabi araziden kastým yol olmayan ya da yol olmaktan çýkmýþ her tür zemin. Yakýt anlamýnda üzebilir.

Sürekli yol yapacaksanýz (asfalt) Suzuki iyi bir alternatif olmayabilir. Binek araç alýn, derdiniz olmasýn..

cihanhorasan

Vitara arazi için ne gibi modifikasyon ister maliyeti nedir biraz açarmýsýnýz Sayýn Yevgeni.

Uzun yol yýlda 2-3 kez Konya-Karabük ve yýlda 2-3 kez Konya Antalya yapýyorum.Ama kýþýn ava gidiyorum araziyede çýkýyorum anlayacaðýnýz.Uzun yolda fazla yormayacak 120-130 la rahat yol alabileceðim ancak kýþýnda arazide beni üzmeyecek bir arac almak istiyorum anlayacaðýnýz.Fiyatta maksimum 17000-18000 Ytl civarý.

KONYA

Yevgeni

Vitara bildiðim üzere sürekli 4 çeker deðil. Arkaya kilitli diferansiyel ister. Yükseltmek gerekir. Lastik konusu malum, arazi için OK144 tadýnda bir þeyler asfalt için bildiðimiz düz lastik.

http://www.gezenbilir.com/index.php/topic,7539.0.html adresinde konu tartýþýlmýþtý biraz, yararý olabilir..

MCC

kayýnço 1.6 jlx 5 kapý kullanýyor, av hastasýdýr kendisi, oldukça zorluyor arabayý da, hiç saplanmadý 4-5 senedir arazide ama tabii av olayý baþka arazi olayý baþka, yakýt olayý lpg li bir niva ya göre fazla tabii, asýl önemli olan parça fiyatý, arazide ayný hazzý almak zor o fiyatlarla, bagaj kapý kolu kýrýldý geçenlerde abartýsýz 250 ytl tuttu iþçiliði ile beraber, ön takýmlarý yaptýrdýðý zamanki rakam ise rahatlýkla motor ve kaporta yapar bir niva ya, uzatmayayým sonuçta olay debelenmek deðilse yýpranma fazla olmadýðýndan düþünülebilir, diðer hallerde çok yara açar derim ben.
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

MCC

:D ben kahve yudumlayýp aheste yazarken siz birer satýr daha yazmýþsýnýz, ekleme yapayým dedim; bahsettiðim vitara da a/t lastik var, baþka da herhangi bir modifiye yok, yevgeni doðru der ayrýca sürekli 4 çeker deðil, 2 kademeli kol ile aðýr ve hýzlý devir olmak üzere 4 çekere geçiyor. Þehirlerarasý yolda klima açýkken rahatlýkla 130-140 gidiyor, benzini de ona göre hüpletiyor tabii.

cihanhorasan

Ne diyorsunuz bu Vitara olayýna gireyimmi girmeyeyimmi acaba?

KONYA

Yevgeni

Uzun vadede Niva kadar ucuza çýkmaz, bilesiniz..

MCC

tek araba olarak kullanýlma ihtimalini global deðerlendirmek gerek, bir niva bir symbol kullanýyorum ben de, zira eþim þehir içinde bile ne kullanýyor ne biniyor niva ya gürültüsünden dolayý, sonuçta her ikisinin de bakým, muayene, trafik sigortasý, vergi vs. si var, ayný hesaba gelecekse ve tek araba yetiyorsa vitara düþünülebilir aslýnda.

cihanhorasan

Benim eþimde kullanmýyor Niva yý.Daha doðrusu ben kullandýrmýyorum.Bayana Niva yakýþmýyor.Hemde 6 aylýk hamile.Niva çok zýplatýyor.Ben hafta içi evden iþe,iþten eve iþle evin arasý 1km biþekilde giderim sonuçta.Aðýrlýk hafta sonu kullanýyorum denebilir.Ama haným arabasýz kaldý.En iyisi ben babama deyim torununa senin adýný koyacaðýz sende gelinine bi araba al.En mantýklýsý bu olacak gibi.Bakalým kandýrabilecekmiyiz peder beyi. ;D

KONYA

taiga

10 yýldan yaþlý alacaðýnýz her vitara sizi çok üzecektir...

Parçalarý pahalýdýr, daha da önemlisi araçtan anlayan ustayý pek bulamazsýnýz...

Arkadaþýmda ayný mantýkla nivayý satýp 5 kapý vitara aldý, dümdüz Uludað da bile sorun yaþadý...

Size tavsiyem direk binek araç alýn...

Offroad arazi olayýný erteleyin...

Ýleri de durumunuz düzeldiðinde hala meraðýnýz varsa, salt kendiniz için bir niva yada benzeri bir araç alýn...

Not: Aslýnda niva bayanlar için idealdir... Ben daha hiç sýkýþtýrdýklarýna denk gelmedim niva süren bir bayaný... ;D

Yevgeni

Kadýnlarýn Niva kullanmasýna gelince; Moda'da (Kadýköy) gördüðüm bir manzarayý aktarayým. Beyaz bir 1700, içinde 4 tane bembeyaz saçlý kadýn, yaþ ortalamasý en genç hesapla 50, Niva'yý gayet rahat kullanýyordu içlerinden bir tanesi, trafikte panikleyip ortalýðý birbirine katan kadýn sürücü prototipiyle zerre alakasýz, seke seke gidiyordu Niva.

1600 kullanan bir kadýn daha var buralarda gördüðüm. Genelde haftasonlarý geliyor, tiril tiril kullanýyor.

Benim 96'nýn ilk sahibinin bir kadýn olduðunu biliyorum. 60.000 km devirmiþ. Arabanýn hala çiçek gibi olduðunu belirtmeliyim.

Kadýnlar Niva'yý gayet rahat kullanýyor, direksiyon yumuþak tip ya da hidrolik olmasa bile..

MCC

þöyle ki; vitara nýn bilhassa uzun yol kullanýmý çok daha rahat ve keyifli, ancak bayanlarýn niva kullanmamasý konusu daha çok gürültü ile ilgili bence zira yumuþak tip kutu bir çok arabadan daha yumuþak bir bir direksiyon saðlýyor, sonuçta alýnabilir vitara seçeneklerinin fiyatlarýnýn marjinal faydasýna bakmak en doðrusu, ben de ara ara niyetlenmiyor deðilim çok seyrek amacýna uygun kullansam da niva yý, ama kullaným maliyeti ve bilhassa þehir içi trafikte kullanma rahatlýðý (klima yada konfor deðil tabii bahsettiðim bildiðiniz gibi, taiga doðru der kimse sýkýþtýrmaz bizim keçileri beynini peynir ekmekle  yememiþse, binek otomun kapýsýnda sayýsýz otopark kapý açma izi var can sýkan ki keçide kolay kolay kalmýyor o izler) yüzünden vazgeçemiyorum, sonuçta uzun yola çýkma sýklýðý etkiliyor kararýmý. Tek araba yetiyor ise uygun fiyatlý bir vitara kullanþlý olabilir bence.

cihanhorasan

Vaz gectim Vitaradan internette bazý videolarý görünce.Birinde karda saplanan vitarayý Niva çekiyorduda.Biraz kemer sýkma politikasý biraz IMF(Pederbank) yardýmýyla binek bi arac alacaðým extradan.Aranýzdan ayrýlmýyorum duyurulur.

KONYA

MCC

merak ettim videoyu linki koysaydýnýz keþke.