þanzýman sesi.

Başlatan savgat, Kasım 20, 2012, 08:45:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NÝVACI

Öncelikle herkes hoþ geldi.
Sitenin dayanýþma muhabbeti ile kaynaþtýk vazgeçilmez dostluklar kurduk.
en büyük nasihat tamircinizle özel baðýnýz yoksa mulaka baþýnda durun.
ve aracýnýzý iyice tanýyýn.
Eðer biraz eliniz anahtar tutuyorsa yolda kalmazsýnýz.
15yýl sonra sattýðým (rahatsýzlýk sebebiyle) 93lü delikanlýyla hiç daðda kalmadým çekilmedim.
Güle güle kullanýn.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

atinco

Teþekkür ederim Nivacý.

Arkadaþlar þimdi þöyle bir sorun var:
Þanzýmaný topladýk taktýk (rulmanlardan deðiþenler olmuþtu), serviste bir problem yoktu ama bu sabah çalýþýrken vuruntulu ve zor çalýþtý. Soðuktu ve bir gün hiç kullanmamýþtým. Arabayý kaldýrýrken debriyaj kavradýktan bir saniye kadar sonra "lak" edip hareketlendi. Koltukta hissettim sesi. Sonra birinci vitesten ikiye takamadým, birden çýkmadý yani. Durdum, bir süre sonra yürüttüm ama ikiye zor attým. Þimdi ikiye zor geçiyor hep. Isýnýnca geçiyor sanki, yarýn ne olacak bilmiyorum ama tekrar götüreceðim. Bir fikir verirseniz ya da bir tavsiye, çok sevinirim.

Yevgeni

Atinc, vites problemi soguk yag sebepli gorunuyor.
Ozel mesajda yazdimdi sana..

atinco

Arkadaþlar arabayý tekrar denedim ve bir güncelleme yapmalýyým.

1. Çalýþtýrýrken zorlanmadý, vuruntu da olmadý.
2. "Lak" sesi ve kavramada gecikmeyi sadece geri vitesteyken yaptý.
3. Diferansiyel kilidini takamadým, ýþýðý yanmýyor, yanýyor sönüyor. Sonra tam anlamýyla geçti ama çýkartmakta zorlandým (çýkarabilmeyi nivatr'den öðrendiklerimle baþardým.)
Iþýðýn yanmamasý daha önce de vardý ama þanzýman sökülüp takýlýnca diff kilidini ilk anda hiç oynatamýyorduk. Sonra oynatabilmiþtik.
4. Hareket halindeyken yavaþlayýnca 1. vitese takmak için çok yavaþlamak gerekiyor ve 2. vitese hala zor geçiyor (trýtýrlý gibi).
Son durum budur arkadaþlar. Bin liraya yakýn para harcadým þimdiye kadar, hareket eden parçalar, yað  (petrol ofisi Maxigear Universal Keban EP 80W-90) vs. ýsýndýkça sorunlar azalýyor ama bunlar normal mi?

Yevgeni

2. Geri vites senkromecsizdir, tam durmadan ya da henuz durmusken geri vitese gectiginde bu "lak" mevzuunu yapar.
3. Orta diff kilit isigi tam kilitlemede yanar.
4. 1-2 vites gecis problemi bende de mevcut. Bir miktar yol yapip sanzuman yagini isitinca duzeliyor..

shadowturks

5 ileri doðan slx þanzýmaným var....
sýfýr sýkýntý..
þýk þýk bütün vitesler....
dýþ kasasý niva ile ayný...
ama diþli gurubu senkromeç ayýrýcý rulman vs çok daha kaliteli..
ve 5. vites diþlisi bir diþ küçük bu sebepten uzun yolda yakýt ve son sürat daha ehven...
ama yinede orjinal orjinaldir...
saygýlar..

atinco

Yanýtlarýnýz, katkýlarýnýz için çok teþekkür ederim.
Arabayý bilmediðim için, yaptýrdýðým tamirat oldu mu olmadý mý deðerlendiremiyorum. Þanzýman sesi kesildi ama 1. vitesten kurtulmamasý, 2.ye geçerken zorlanmasý çok canýmý sýktý. Bakalým, göreceðiz, gerekirse alýþacaðýz, Nivamýza gözümüz gibi bakacaðýz.

NÝVACI

Yaþadýðýn  sorunlar Debriyaj merkezlerini iþaret ediyor
Sistemlerimiz hidrolik olduðu için hava kalmasý dediklerinizi yapar
ayrýca yýpranmadan dolayý kaçýrdýðýnýn farkýna varamayýz.
araziye geçmeme dengeli oturtulmakla alakalý olabilir.lambaya aldanmayýn.araba stop sabit halde iken geçip geçmediðini kontrol edin
müþir veya temas sorunu olabilir.
Birde tamirciniz ladacýmý dahasý nivacýmý her marka yada tofaþçý ise birde tamircinizi test edin.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

modteam

nekadara mal oldu kardeþim. ayný problem bendede var bütce ne ayýrmalýyým sence?

muhammedcelik1983

Bugun nivayla geri viteste giderken debriyaja basip frene basayim dedim þanzimandan sanýrým takir tukur sesler geldi viteslerin ordan sarsýntý hissettim birkaç defa daha denedim bazen ses yapti bazen yapmadý derken geri vitese girmekte zorlanmaya baþladý arazi þanzýmanýný yokladým týkýr týkýr iþliyor 1 biraz geç býraksada-2-3-4-5 viteslerde sorun yok sorun neyden kaynaklý olabilir acaba debriyaj bilyasý diye tahmin ediyorum debriyaja basýnca kesilen bir uðultu uzun zamandir mevcut alakasý varmidir?