þanzýman sesi.

Başlatan savgat, Kasım 20, 2012, 08:45:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

savgat

merhaba arkadaþlar, 1993 model nivam var bir bir buçuk ay oldu alalý, þanzýmandan ses geliyor debriyaja basýnca geciyor, bide özellikle 2. viteste metalin metale sürtmesi gibi bir ses geliyor, ama 3 e atýnca bu ses kayboluyor, önemlimidir sizce yoksa takmýyým bineyimmi, birinden daha duymustum ayný sekýlde ondanda o ses gelýyormus, debriyaja basýnca gelmýyomus o ses, degiþtirdik soktuk falan dedý o ses ýyýce arttý olmadý dedý ellettýrme hýc dedý, sýrf o yuzden sattým bende arabayý dedi. bilgi verebilirseniz sevinirim teþekkür ederim.

Cengiz AKAR

debriyaj bilyasýna baktýr
Cengo21
0-rh + 1972
Ýst-Güngören
92"Yeþil NÝVA

Harun

bence mutlaka bir baktýrýn,
özellikle 2.viteste ses gelmesi gözardý edilecek bir durum deðildir bence.
ilerde vitesten atma vs daha büyük dertler açabilir.

savgat

teþekkürler. hemen baktýrayým

atinco

Hocam baktýrdýnýz mý? Uzun zaman geçmiþ baþlýk açýldýktan sonra ama sorun ne imiþ merak ettim. Ayný sýkýntý  bende de var.

Bu arada ben aranýza yeni katýldým arkadaþlar, fakat çok uzun zamandýr sayfanýzý takip ediyorum, belki 3 sene olmuþtur. Burada çok güzel bir þeyi baþarmýþsýnýz ve bu kolektif çalýþmaya emek veren herkesi tebrik etmek gerek. Özellikle bizim gibi çaylaklarýn birbirine benzer sorularýna býkýp usanmadan tekrar tekrar yanýt yazan deneyimli arkadaþlara, bilgisini saklamayan kýymetli ustalara... Belki karakter özelliklerimizden kaynaklanýyordur bilemiyorum ama Niva'nýn da bunda payý olduðu düþünüyorum (nedenleri, yabancý bir sitede DIY ve Punk olarak nitelendirildiðini okumuþtum, bir de made in USSR ve tüketim toplumunda kaybolan tamir kültürü elbette).

Aslýnda sizlerle, buraya bir katký yaparak tanýþmak istiyordum. Siteye özgü kolektif ruha uyumla, hiç deðilse bu merhabada almadan vererek. Niva hakkýnda netten topladýðým manuelleri koyma giriþimim oldu. Fakat baþaramadým. Ama sonra zaten sitede olduðunu fark ettim. Sonuçta tanýþmak bu baþlýðý görmenin verdiði heyecanla, yani bir arýzayla nasip oldu.

Ben yaklaþýk bir ay önce bir niva sahibi oldum. Baþlangýçta söylediðim gibi, benimkinde de ayný sorun var. Debriyaja basýnca kesilen, þanzýmandan gelen metalik bir sürtünme sesi, ses geri vites ve 4.vites dýþýnda tüm viteslerde var. 4.viteste kesiliyor ama onda da vibrasyon ve fýtý fýtý gibi bir ses oluyor (vibrasyon hep var gibi ama tespit edemiyorum tam olarak). Bir de bazen zýrýltý gibi bir ses ve genelde alttan gelen frekansý daha büyük bir uðuldama var. Þanzýman inecek dediler serviste. Tavsiyeniz olursa dinlemek isterim.

Niva almaya off-road veya iþ gibi nedenlerle karar vermedim. Sadece mümkün olduðunda doðada olmayý severim ve asfalttan hiç çýkmayacak olsam bile Niva bu güne kadar sahip olmayý istediðim tek araç, hem de yýllar öncesinde ilk gördüðüm andan beri (bir çoðunuzun bunu anlayabileceðini tahmin ediyorum). En sonunda muradýma erdim ama bu ses durumuna caným sýkýlmadý desem yalan olur. Fakat yine de bir Niva'ya sahip olduðum için çok mutluyum ve aranýzda olduðum için kendimi þanslý hissediyorum.

Emek veren herkese tekrar teþekkürler ve merhaba.
Atýnç, Eskiþehir.

Yevgeni

Atinc merhaba,

Kendiliginden bir cok insan benzer sebeplerle bir araya geldi ki en basinda tek derdimiz de buydu.
Sen de hosgeldin..

Harun

Atinc aramiza hosgeldin.
Sanziman sesi ve titresim nivalarin klasik ozelligi
Ben sifir aldigimda ilk sordugum ustaya bu sesler olmustu.
Ancak yine de bilen bir ustaya kontrol ettir derim...

atinco

Teþekkür ederim arkadaþlar. Hoþ bulduk.
Önümüzdeki hafta baktýrýyorum bir aksilik olmazsa. Umarým baþýma çok iþ açmaz. Sonuçlarý, tamir sürecini burada paylaþacaðým.

Saygýlar ve selamlar.

emre_ozk

prizdirek rulmaný olabilir.
ben debriyaj bilyasý derken þanzýmaný indirdiðimde böyle bir manzara karþýma çýktý.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

atinco

Yanýtlar ve katkýlar için teþekkür ederim. Emre hocam, fotoðraf olarak görmek iyi oldu. Ben de merakla bekliyorum, ne çýkacak bakalým. Pazartesi günü býrakacaðým servise, üç dört gün sürer dediler... Þunu merak ettim þimdi, bu parçadaki sorun, bütün vites diþlilerinde ses üretmez mi teorik olarak? Þekil koymaya çalýþtým, oradaki 9 numaralý parça yanýlmýyorsam, yani fotoðraftaki daðýlmýþ rulmanýn baðlý olduðu eleman?

emre_ozk

Evet fotoðraftaki 9 numaralý priz direk rulmaný.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

atinco

Bütün viteslerde ses üretiyor olmalý bu parça, eðer birinde bile üretiyorsa? Sizce de öyle deðil mi? Yani en azýndan yukarýdaki gibi daðýlmýþsa rulman.
Baþka bir sebebi de olabilir,bilmediðim iþler ama bana öyle geldi, bütün vites diþlilerini ilgilendiriyor diye düþündüm.

atinco

Arkadaþlar bu gün indirdik þanzýmaný. Priz direk bilyasýndan geliyor ses. Grup diþlilerin ön ve arkasýndaki rulmanlardan. Aslýnda sadece önündekinden geliyor, daha doðrusu onda bir bozukluk (karýncalanma) tespit ettik ama arkadakini de, hatta tüm bilyalarý açmýþken deðiþtirelim dedik. 4. viteste gelmemesinin sebebi ise o bilyaya baský uygulanýyor olmasý. Mesafeden kaynaklý herhalde, çünkü ön grup bilyasýna en yakýn olaný. Bir þekilde yaðsýz kalmýþ, o þekilde kullanýlmýþ bir süre þanzýman. Temel sebebi olarak bu görünüyor.Yarýn toplamaya baþlayacaðýz. Öbür gün teslim alýrým herhalde. Sonra ses kesilir mi bilmiyorum ama ilave bilgi vermezsem kesilmiþtir diyebilirsiniz. Bu deneyim umarým burada da iþe yarar bir bilgiye dönüþür.

Saygýlarýmla.

atinco

Rulmanlarý deðiþtirmek iþe yaradý. Yine biraz ses var ama çok az ve bu doðal sanýrým. Normal Niva þanzýman sesi!

Yevgeni

Sürekli 4 çekerlerde ses bitmez..