VÝTESTEN ATMA SORUNU

Başlatan ecirman, Mayıs 01, 2009, 08:39:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yevgeni

Filtreyi kendin de deðiþtirirsin.
Vites sorunu sanýrým debriyaj sistemi ve senkromeçlerde (þanzuman) gibi.
Araç çalýþýrken normal kullanýmda (debriyaj ile) tüm vitesler faal mi?

Harun

Alıntı yapılan: bkerti -  Haziran 17, 2014, 08:13:10
Þimdi iki sene önceki konuyu hortlatacaðým ama yapacak birþey yok gereksiz baþlýk açýp forumu yormak istemiyorum.
Abiler ben farkettim ki dururken yani motor stop haldeyken 1 ve 2. vitesi takýp çýkarabiliyorum debriyaj kullanmadan. 34.4 olmuyor. Aracý çalýþtýrýp 1 v2 yi debriyajsýz çalýþtýrmak isteyince gorrrççç diye bir ses geliyor. Olmuyor ama durunca geçiyor 1 ve 2. Giderkende vites topuzlarýnýn olduðu yerin tabaný ýsýnýyor baya hemde. Bu neye delalettir? Bu þekilde Bursaya yola çýksam bir sorun olur mu? Ýlk defa þehirlerarasý gideceðim. Ailemin tatilini yollarda rezil etmek istemem. Bursaya bir ulaþsam orda ustamýz var ama oraya kadar gidebilecek miyim. Birde neler deðiþtireyim filtre miltre? hava filtresini kendim deðiþtirsem ne olur? Kafamda deli sorular :) Herkese selamlar.

Vites konsolunun çok ýsýnmasý þanzýmanýn yaðsýz kalmasýndan olabilir (mi)
Hava filtresini kendin deðiþebilirsin ama sök bir bak çok gerekli deðilse Bursa'da deðiþirsin.
Stop etmiþ halde vitesler geçer diye biliyorum ama çalýþýr vaziyette debriyajsýz diþlilere yazýk edersin vites geçirmeye çalýþýrsan
Yaðýna suyuna baktýr,sonra bas gaza bence.

Harun

Vitesten atma olaylarýnda benim duyduðum hareket halindeyken vitesin kendi kendine boþa düþmesi olayýdýr hep.
Senin dediklerinden farklý yani.

bkerti

Yevgeni Abi tüm vitesler faal herhangi bir sorun yok. stop edince geçiyor debriyajsýz. Ama bugun birkaç arkadaþýn aracýnda daha denedim onlarda geçiyor. Sanýrým bir sorun yok. benim cahilliðimin yol açtýðý bir panik atak daha :)

Harun abi vitesten atmadý daha hiç sanýrým sorun yok. þanzýmana nasýl yað koyacaðýz ya da nerde yapacaklar o iþlemi?

hava filtresini deðiþtirme isteðim valla bilmiyorum iyi mi kötü mü filtre. sadece kendim dokunmak birþey yapmak istiyorum araca. Zamaným olsa bir ustanýn yanýna çýrak girerim valla :) çok güzel bir þey anlamak araçtan bri yerden baþlamak lazým  :) Moðalistana giden arkadaþlarýn bol bol hava filtresi aldýðýný okudum da o yüzden deðiþtireyim mi dedim biraz da.

Harun

Alıntı yapılan: bkerti -  Haziran 17, 2014, 11:10:15
Harun abi vitesten atmadý daha hiç sanýrým sorun yok. þanzýmana nasýl yað koyacaðýz ya da nerde yapacaklar o iþlemi?

ben de servis de koydurduydum 1000 km bakýmýnda.
evde olsa döküman eklerdim de iþ de elimin altýnda yok.
Erkan bir yerlerde tarif ettiydi sankim bi bakayým.

bkerti

harun abi filtre deðiþtirmeyi mi tarif edeceksin yað koymayý mý? Valla heyecan yaptým :)

Harun

Alıntı yapılan: bkerti -  Haziran 17, 2014, 11:55:30
harun abi filtre deðiþtirmeyi mi tarif edeceksin yað koymayý mý? Valla heyecan yaptým :)

filtreyi boþver,
moðolistan tayfasý asfalt görmeden binlerce km yaptýlar ondan aldýlar yanlarýna bolca ;D
þanzýmaný da sanki viteslerin oradaki kaplamayý söküyordun da týpa vardý diye hatýrlýyorum ama du bakalým.
Erkan görse yapýþtýrýr cevabý ben bulasýya.

Harun

bkerti

Abi vidayý söküp içine yað mý döküyoruz. Sanki buna birisi daha fazla yað alsýn diye böyle yapmýþlar ama doðru deðil demiþti diye hatýrlýyorum. Forumu hatim ettiðim için kafam yanmýþ karýþtýrýyorda olabilirim. yaðý ne marka ne cins olacak abi hafta sonu yaðlayalým þanzumaný çok ýsýnýyor :)

Yevgeni

Þanzuman hep ýsýnýr, hepsi ýsýnýr.
Bazýlarýna soðutma radyatörü bile koyarlar.
O kadar diþli nerede çalýþsa ýsýnýr.

Çözüm kasadaki ýsý yalýtýmýnda diyerek mevzuyu baðlayayým..

bkerti

;D ;D ;D tamam abi yaðla maðla uðraþma diyorsun yani. ben býraktým o konuyu o zaman ýsýnýrsa ýsýnsýn :)

kocaali

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Haziran 17, 2014, 04:09:12
Þanzuman hep ýsýnýr, hepsi ýsýnýr.
Bazýlarýna soðutma radyatörü bile koyarlar.
O kadar diþli nerede çalýþsa ýsýnýr.

Çözüm kasadaki ýsý yalýtýmýnda diyerek mevzuyu baðlayayým..

misal benim araçta þanzýman sýcaklýðýný kontrol eden bir sensör var, normalin üzerine çýkýnca ekranda ýþýk yakýyor.. þimdiye kadar denk gelmedi :)
No mud, no fun...

rahmieken

þanzýmanda þöför tarafýndaki tarafta yanda bir tapa var açýn parmaðý sokun yaða eliniz deðiyorsa tamam deðmiyorsa ordan hafif taþacak þekilde yaðý koyun. ama þanzýmna ýsýnýyor özellikle sýcakta kesinlikle soba gibi. benzeri bende mevcuttu epi topu 300 ml yað ekledik eklemedik ama ýsýnmasý azaldý.

muhammedcelik1983

Biz taban izolasyonu yaparken tabanla beraver o bölgeyi de zifledik ustune aluminyum bant onun uzerine ziftli keçe kapladýk hem ses hem ýsý sorunu kalmadý tabi þanzýman ve diferansiyel yaðlarý sýk sýk kontrol..