Samur parkurlara dönüyor!

Başlatan orsa, Nisan 08, 2011, 11:28:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

orsa

Geçtiðimiz sezon Türkiye Þampiyonasý boyunca, öncesinde ise trophy yarýþlarýnda co-pilot olarak yarýþýrken bir karar verdim.

Kendime mütevazi trophy yarýþlarý'ný da çýkarabileceðim bir araç almak ya da yapmak... ::)

Aracýmýz 1986 model 1.3 motorlu ve 5 vitesli bir Suzuki Samurai. Haliyle biraz yorulmuþ zaman içinde. Ne yazýk ki koþturma içinde kayýt edemediðim bir yenileme sürecine tuttuk onu. Motor, mekanik, elektrik elden geçti.

Kaportasýna hiç dokunmadým. Çünkü malum arazide kullanacaktým bu aracý... :)

orsa

Aracý Eylül ayýnda aldým ama toplamaya karar vemek, parça aramak, parça bulmak, parçayý getirmek, bazen uymamasý durumlarý ve Dursun Usta'nýn müsait olduðu zamanlarý yakalayarak aracý Þubat ayýnda yollara düþürdük.

Sonrasýnda hiç aklýmda olmamasýna raðmen yavaþ yavaþ Oktay'ýn da teþvik etmesi ile aracý Ýstanbul Mahalli Þampiyona'sý için hazýrlamaya baþladýk.

Yarýþ öncesi sponsorluk arayýþýmda Xado Motor-Diþli Onarým ve Yenileme Jelleri'ne ve Repsol Yaðlarý'na bana destekte bulunduklarý için çok teþekkür ediyorum. Özellikle arazi araçlarýnda çeþitli sebeplerden öten ayna mahrutiler, arazi þanzýmanlarý için Niva kullanan bir arkadaþýmýn önerisi ile Xado'yu denemek istiyordum zaten. Repsol markasý ise az çok Dakar'a aþina olan herkesin Mitsubishi'lerin ve KTM'lerin üzerinde reklamýný gördüðü meþhur yað markasý.

Ýlk önce isimlik ve diðer güvenlik etiketleri yapýþýyor. Ercan Abi'ye hem tasarlamasý, hem etiketleri bastýrmasý, hem de yapýþtýrmasýndan dolayý çok teþekkürler. :)

Bu arada Dursun Usta yarýþ öncesi son 2 gün kala bulabildiðim tesisatý eksik ama diðer kýsýmlarý saðlam vinci araca baðlama hazýrlýklarýnda.

Ercan Abi etiketleri seçiyor ve yerleþtiriyor.

Ben de!

orsa

Ertesi gün Ýbrahim Usta Xado yað katkýsýný uyguluyor. Diþ macunu gibi yeþil bir tüp! Ama sonucu etkili.;)

Sýkýþan kalipere ayar. Artýk antreman için saatler kaldý. Ýþler biraz sýkýþýyor.

Hemen vinci kaynatalým! :o ;)

Doðru lastikçi abimize yaðmur deli gibi yaðýyor. Daha büyük ve daha agresif lastiði takmalýyým.

Bundan sonrasý yarýþ kayýta gitmek içi otobanda sýkýþýk trafikte yürümece, kaydýmýzý olup, antreman parkuruna varmaca.

Ama saðnak yaðmur altýnda ne yazýk ki fotoðraf yok. Tam yürüyerek ilk etabýn notunu çýkarýyorduk ki yarýþýn ertelendiði bilgisi geldi. Bu arada parkur tam bir araç mezarlýðý modunda idi. :)

Ýstanbul Mahalli Þampiyonasý'nýn ilk yarýþý 1 Mayýs yapýlacak. Hemen ertesi 5-8 Mayýs arasý Edirne'ye 20 kilometre mesafede Oristrieda kentinde Evros Trophy'de de yarýþabilmek hedef.:)

Reis Garaj Dursun Usta'ya aracýn yapým sürecinde emekleri ve çözüm odaklý olmasýndan dolayý teþekkür ediyorum.

Xado Motor-Diþli Onarým ve Yenileme Jelleri ve Repsol Yaðlarý ile bana destekte bulunan Tolga ve Kamil Bey'e teþekkürler.
Xado deneyimim ile ilgili olarak; aracýn iki difransiyeline ve iki þanzýmanýna yaptýðýmýz uygulama sonrasý özellikle Samur ile yolda giderken þanzýman ve difransiyallerdeki ötme sesi oldukça azaldý. Daha önce aracýn olmayan izolasyonu :) ve egzosununda etkisiyle kulak týkacý takýyordum. :)

Sürtünmeyi önleyen bir tabaka var sanki ve ilk klometrelerdeki vites geçiþlerinde rahatlama oldu.

Xado ile ilgili detaylý bilgi þu linkte:
http://www.xadoturkey.com/

Araçta ilerlemeler oldukça buradan paylaþmaya devam edeceðim. Þimdilik bu kadar.

Sorularýnýz olursa elimden geldiðince yardýmcý olmaya çalýþýrým.

Özellikle gözümüzde büyüttüðümüz yarýþ aracý sahibi olmak veya bir aracý yarýþ aracý moduna sokmak off-road için olmayacak bir þey deðil.

Meraký olanlara özellikle belirteyim. :)

TARIK

Onur hayýrlý olsun gönlüne göre olmuþtur inþallah.

orsa

Alıntı yapılan: TARIK -  Nisan 08, 2011, 11:43:32
Onur hayýrlý olsun gönlüne göre olmuþtur inþallah.

Saðol Tarýk. Bir kaç küçük eksiði dýþýnda bence araç amacý için gayet yeterli.

Asýl aklýma her bir tekeri 25 santim dýþarý alacak bir 35'' lastik takma çözümü geliyor ama biraz nefeslenmek lazým þimdilik. ;)

Harun

sizlerin ve ustalarýn emeðine saðlýk,aracý o yaðmurda yakýnen görme þansým da oldu,
hayýrlý olsun tekrar,
kazasýz,arýzasýz yarýþlar geçirip dereceler de alýsýnýz umarým ;D
özellikle þu yunanistan seferini merakla bekliyorum Samur'un.  :D

orsa

Teþekkürler iyi dilekleriniz için.

Yaðmur ve sis fenaydý o gün.

Takribi olarak 10 dakika içinde tamamen ýslandýk. :)

orsa

Çok teþekkürler.

Tatlý bir heyecan sardý yine.

Haftasonu Ýstanbul Þampiyonasý'nýn ertelenen ilk yarýþý yapýlacak.

Dursun Usta ile katýlacaðýz yarýþa.

Haftaiçinde iþlerimden dolayý uðrayamadýðým surette Dursun Usta direksiyon kutusu tamiri, arka vinç montajý ve ikinci akü montajýný yapmýþ.

Ne yazýk ki konu hakkýnda fotoðraf çekemedim. En kýsa zamanda paylaþacaðým.

Ertelenen yarýþ öncesi aracýmýn þanzýman ve difransiyellerine yað deðiþimi ardýndan uygulamasýný yaptýðým Xado Onarýcý Jel uðultu biçimindeki sesi oldukça kesti.

Pazar parkurda görüþmek üzere.

Detaylý bilgiler:
http://www.isoff.org.tr/content.asp?ctID=45&RecID=667

yusuf

Bu aracý görseniz almak için üstüne para istersiniz.

Ama, yarýþý tamamlayacak. (hemde  dereceye girerek)

Ýçinde iki kocaman yürek var çünkü. Yanlarýnda da biz NivaTr.

yusuf

Ercan

Xado çýkartmasýndan bize de getirsene yarýn !

orsa

Alıntı yapılan: yusuf -  Nisan 30, 2011, 08:08:40
Bu aracý görseniz almak için üstüne para istersiniz.

Ama, yarýþý tamamlayacak. (hemde  dereceye girerek)

Ýçinde iki kocaman yürek var çünkü. Yanlarýnda da biz NivaTr.

Abi okuduðum yerde gözlerim sulandý, duygulandým. ::)

Çok saðol desteðin ve güvenin için.  :) 8)

yusuf

O zor parkuru bitirmekle kalmayýp 4. oldular.

Yeni bir araya gelen plot ve co-plot için ilk yarýþta büyük bir baþarý.

kocaali

tebrik ederim abiler :) yüreðinize saðlýk..
No mud, no fun...

Harun

Alıntı yapılan: yusuf -  Mayıs 01, 2011, 10:43:28
O zor parkuru bitirmekle kalmayýp 4. oldular.

Yeni bir araya gelen plot ve co-plot için ilk yarýþta büyük bir baþarý.

tebrik ederim arkadaþlar,gerçekten önemli bir baþarý,
artarak devamý dileðiyle...

ecirman

Baþarýlarýn devamýný diliyorum...
TB1BG    Lada Niva 1.7i   2003