Niva Ustasý (Anadolu Yakasý)

Başlatan Servet_52, Ocak 17, 2012, 08:29:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Servet_52

Arkadaþlar merhaba

atadan yadigar kalan 1992 model bi nivam var.bu aracý yaklaþýk bir yýl önce komple topladým 15-16bin masraf ettim.ama o kadar þansýz bi adamimki kaportadan motora elektrikçiden döþemeciye kadar ne kadar iþinin ehli olmayan adam varsa bana denk geldi. bi dünya para harcadýðým arabam bi türlü dikiþ tutmuyor.en son bugün istanbuldaki kar dolayýsýyla çok dik bi yokuþu çýkmadan önce en küçük arazi kolunu yani orta dif. kilidi denen vitesi kullanarak buzlu olan bu yokuþu zar zor çýktým ama bu kolu baðladýktan sonra arabaya biþi oldu. altýndan vuruntu þeklinde ses gelmeye baþladý.þu meþhur nivalarýn balansý varya aynen onun gibi.akabinde arabada kasýntý oluþtu yani arabayý biþi sýkýyor ve þuan o en küçük kol kilitli vaziyette kaldý ne yaptýysam eski yerine alamadým birde kola dokununca kaya gibi hiç boþluk falan yok.arabayý bi yokuþa býraktým el freni falan çekili deðil normalde boþtayken kayýp gitmesi lazým araba sanki el freni çekili gibi olduðu yerde duruyor. yerinden kaldýracam biþi arabaya fren etkisi yapýyor stop etmek istiyor baðýrta baðýrta eve kadar getirdim kapýnýn önünde duruyor.getirirkende bu küçük arazi kolunu yerinden oynatamadým galiba bununla alakalý biþi oldu ve komple aktarma sistemini atkiledi çünkü arabayla viraj alýrken falan direksiyonu biþi tutuyor. artýk iþten anlamayýp ben nvanýn piriyim diyen ustalara soyulmak istemiyorum. bana nivaya biner binmez yürüyüþünden sorunu anlayabilecek istanbul anadolu yakasýnda bi usta arýyorum. çünkü enson götürdüðüm ve usta olduðunu söyleyen kiþiye denemek için farkettirmeden aðýr devir kolunu takýlý býraktým arazi vitesinin, adam farkedemedi bile bana dediki motor bitik hiç çekiþ yok arabada dedi. en azýndan paramý alsada iþimi çözse bari.rica ediyorum deneyimli tecrübe sahibi arkadaþlarýmdan bu araca ne olmuþ olabilir ve bildiðiniz usta var mý? çok uzun yazdým ama daha yeni üye oldum kurallarý falan tam bilmiyorum zira sýkýntým çok büyük anlayýþýnýza sýðýnýyorum.

Harun

Servet,aramýza hoþgeldin diyerek baþlayayým evvela,
en baþta sorunu yanýtlayayým,Anadolu yakasýnda Acýbadem'de Gündüz Oto ve Pendik'de Kaner Oto var,yetkili servislerdir her ikisi de,ayrýca Kaner Oto'nun sahibi Kaner Uslu da sitemizin üyesidir.

Gelelim sýkýntýna,bahsettiðin yokuþu çýkabilmek için sadece orta diff kilidini mi devreye aldýn?
Aðýr devir vitesi ne konumdaydý?
Kilitli halde araç asfaltta kullanýlýrsa bariz bir þekilde kasýlýr,bu normal,
bir de kilitten kurtarmak için az bir mesafe geri geri gidip tekrar dene,iþe yaradýðý söyleniyor.

cezz

gecmis olsun//pendik sanayii kaner oto lada srv/derdine derman olucaktir

NivaTANK

bende gidebilirim oraya aslýnda, göztepe sanayide Ladacý hakan usta vardý fakat dükkanýný kapatmýþ, henüz tanýþamadan taþýndý. Göztepe veya Bostancý taraflarýnda Lada ustasý yok sanýrým
Niva is not a offroad truck, it is a Russian TANK

Servet_52

öncelikle yardýmcý olan herkese çok çok teþekkür ederim.

harun bey'in sorusuna istinaden;

bahsettiðim yokuþu çýkarken sadece orta diff kilidini kullandým aðýr devir kolu her zaman olmasý gerektiði yerde yani en gerideydi bu kolu hiç kullanmadan çýktým. söylediðiniz þeyi daha öncedende birkaç sefer baþýma geldiðiniden bildiðim için en az ileri gittiðim kadar da geri geri giderek kiltten çýkarmayý denedim ama olmadý.eskiden dediðiniz gibi bi mesafe geri gidince çýkýyordu. dediðiniz asfalttaki kasýntýyý biliyorum yani kilidi baðlayýnca aracýn sadece alýþýk olan kiþinin farkedebileceði düzeyde sesi deðiþiyor, gidiþi deðiþiyor yani %50ön %50 arkadan eþit çekiþte olduðunu kullanan adama hissettiriyor bunu biliyorum zaten önceden böyle biþi yoktu.bu yokuþu ilk baþta bu kilidi kullanmadan çýkmayý denedim zaten olmadý geri indim kilitli denedim çok ciddi farketti. ama bahsettiðim kasýntý aynen þu þekilde boþ yol asfaltta gidiyorum 2veya 3.vitesle gidiyorum bahsettiðiniz kasýntý var ama araca biþi oluyor altýndan bi kütürdü sesi gelmeye baþlýyor arac bi kasýlýyor sanki beni geri çeken biþi varmýþ gibi bianda kesiliyor öyleki düz yolda ta 1.vitese düþürecek kadar arabayý yýðýyor resmen.affýnýza sýðýnarak olabildiðince anlaþýlabilecek þekilde anlatmak için uzun yazýyorum. son olarak;
  sabah tekrar kilitten çýkarmayý denedim olmadý ama biþi farkettim. þuanda kilit baðlý vaziyette ileride gitsen geri de gitsen çýkarýlamýyor ama.araba giderken sanki biþeyin üzerinden atlarmýþ gibi ya ön ya arka akslerden bi ses geliyor. saða doðru viraj alýrken tam bu ses geldiðinde debriyaj yapýp kilidi çýkarmayý denedim oldu.tekrar baðladým kilidi düz giderken veya geri gelirken çýkmýyor saða doðru viraj alýrken sanki hangisi bilmiyorum aksa dolanan biþi var sýkýyor aksý sonra bi anda gevþeyince kilit kendini sadece bu þekilde býrakýyor.
  þimdiden çok çok teþekkürler.