Lada niva Vibrasyon

Başlatan emretinc, Ocak 23, 2015, 11:10:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emretinc

Merhabalar 94 model 1.6 lada niva aracýmýn 90 km/saat hýza çýktýðýmda araçta sarsýntý meydana geliyor. Hýzým düþürüp 80-85 civarýna geldiðinde ise normale dönüyor ve neredeyse hiç sarsýntý olmuyor.Bu durumun neden kaynaklandýðý konusunda yardýmcý olabilecek arkadaþlar var ise yardýmlarýnýzý bekliyorum.
Þimdiden teþekkürler.
Niva da Nivaaa...

rahmieken

direksiyonda da titreme oluyorsa lastiklerin balansýný yaptýrýnýz. yok olmuyorsa arazi þanzýmanýnn baðlantýsýyla ve nasýl ayarlanacaðý ile onlarca yazý var bulup okunmalý. bir de ne olur ne olmaz alt düzenin diðer parça gevþek mi deðil mi ne alemde bakmak lazým. ya da 85 km hýzla gidin ben bazen oyle yapýyorum. kýþýn uðraþmak zor oluyor sök tak.

muhammedcelik1983

Þaft balansý olabilir arazi þanzýmanýnýn konumundan olabilir tekerlerde balans olabilir

NÝVACI

Bravo gençler yorumlar yerinde
bir ön düzenciye göstermekte fayda var
þaft balanslarýný ihmal etmeyin.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

av.mehmet

Þaft darbe alýp eðrilmiþ olabilir. Özellikle yüksek hýza çýkýp ayagýný gazdan çektiginde çok oluyorsa þaft akla gelebilir
Bekle beni baþý dumanlý amanoslar

emretinc

Yorumlarýnýza teþekkürler ben de þafttan þüpheleniyorum. Arabam iki aydýr garajýmda.içini komple soydum elektrik sistemini kontrol ettim merkezi kilit taktým içizolasyonunu Yaptým ve hepsini kendim yaptým. Hem arazi hem de normal þanzýmanýn bütün rulman ve keçelerini yeniledim vs. Bunlarýn hepsini de sizlerle paylaþmak için fotoðrafladým.
Sarsýntý konusundaki yorumlarýnýza göre þaft balansýna da bir baktýrayým. Olmazsa komple yenileyeceðim
Niva da Nivaaa...

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: emretinc -  Ocak 24, 2015, 05:24:01
Yorumlarýnýza teþekkürler ben de þafttan þüpheleniyorum. Arabam iki aydýr garajýmda.içini komple soydum elektrik sistemini kontrol ettim merkezi kilit taktým içizolasyonunu Yaptým ve hepsini kendim yaptým. Hem arazi hem de normal þanzýmanýn bütün rulman ve keçelerini yeniledim vs. Bunlarýn hepsini de sizlerle paylaþmak için fotoðrafladým.
Sarsýntý konusundaki yorumlarýnýza göre þaft balansýna da bir baktýrayým. Olmazsa komple yenileyeceðim

Elinize saðlýk nivanin en guzel yanýda bu lego misali :) þaftlarý deðistirmeye gerek yok balans veya egrilik varsa,istavrozlari bozuksa kayicilari bozuksa hepsinin tamiri mevcut arazi sanzimanini söktüyseniz konumuyla ilgili sýkýntý olabilir onunla alakali forumda yazi mevcut.

emretinc

Ayarýný iyi yaptýðýmý düþünüyorum ama tabi bu konunun uzmaný Deðilim. Ayar için iki teli karþýklý þekilde ana ve yavru þanzýmanýn flaþlarýna baðladým ve kontrol ettim. Sýfýr balans diyebilirim. Istavrozlarý elle kontrol ettim Boþluk vs. Hissetmedim ama þaft balansýna bakmadým. Yorumunuza teþekkürler.
Niva da Nivaaa...

emretinc

Arkadaþlar birçoðunuzun söylediði gibi arazi þanzýmanýnýn ayarýndan çýktý sorun. Yanlýþ sorun þu ayarý yaptýðýmda gayet iyi idi arazi þanzýmaný yerinden kaymýþ gibi Görülüyor kaymamasý için bir önlem bakacaðým.
Niva da Nivaaa...

NÝVACI

En iyi ayar.
arzi þanzumanýný elle oynayacak kadar gevþet
(düþmeyecek kadar)
düz bir alanda 3cü vites hýzýna kadar hýzlan
takýrtý kesilince altýna gir ve sýk
     bitmiþtir.
bundan sonrada devam ederse
baþka arýza ararsýn eðer
bulamazsan taban saçýna takviye yaptýr
orj. saç kalsýn ustüne takviye at kesersen delik merkezlemede mutlaka yanýlýrsýn.
kimse saçýn esnemesine ihtimal vermez denenmiþtir
selamlar kolay gelsin
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

natillus_71

Ýyi bir usta bulup. Önce ona göster bence.

emretinc

Arkadaþlar deðerli yorumlarýnýza teþekkürler. Þanzýman ayarýný kontrol ettim. Yalnýz ayarlama metodu olarak aracýn arazi þanzýmanýný gevþetip, arazi vitesini boþa alýp 3. vitesde 3500 d/d getirdim. Arkaþýn biri bu devirde arabayý sabit tuttu ve ben þanzýman vidalarýný sýktým.Sonrasýnda sorun devam etti ve þaftý balansa gönderdim. Þaft balanstan geldi ama sonuç ayný idi. Çünkü kayýcýda boþuk vardý.  Þaftý deðiþtim sorundan tümüyle kurtuldum. Bunu da sizinle paylaþmak istedim.
Herkese tekrar teþekkürler.
Niva da Nivaaa...