100.000 bakýmý nedir

Başlatan bkerti, Ocak 19, 2015, 03:45:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bkerti

Merhabalar.
78.000 de aldýðým nivam þuan 90.000 civarýnda. Bu hesaba göre bu yýl içerisinde 100.000 km'yi görecek kýsmetse eðer. 100.000 bakýmý nedir?. Genel olarak neler yaptýrýlmalý nelere dikkat edilmelidir. Ortalama maliyeti ne kadardýr. Yaptýranlarýn tecrubeleri nelerdir.

bkerti

Sanýrým yanlýþ km de baþlýk açtým. Yüzbin bakýmý diye bir bakým yok galiba. O zaman 200000 de bir daha baþlýk açarým bende :)

muhammedcelik1983

Fren balatalarý diskler kampanalar yaðlar bujiler buji kablolari hava filtresi vs kontrol edilebilir eskiyenler degistirilir vs yani sana kalmis rutin bakimlar triger zenciri ses yapiyorsa gerdirilebilir vs.

Harun

Bayram belkide bu sitede periyodik bakým dalgasýna uymaya çalýþacak en pimpirikli adam benim, :D
ama ben periyodik bakým çizelgesi gibi bir çizelge bilmiyorum Niva için.
Eskiden ÇM sayfasýnda parçalar kýsmýnda hangi parçanýn kaç km de deðiþeceði yazardý oralara bakardým.
Sen söyle 90,000 km bakýmýnda neler yaptýn :D
Ben de diyeyim ne yapmadýysan bu sefer onu yaptýr :D

2010 model Niva'm 24,500 km de.
Elbette her araç ayný durumda olmaz ama,
Bence km dolmasa bile 6 ayda bir yað,yað filtresi,hava filtresi deðiþirim,þaftlara yað bastýrýrým...vs...vs
Aracý en iyi sahibi bilir,
Neye ihtiyacý olduðunu km ye bakmaksýzýn kontrol et ve mutlaka arþivini tut derim.

bkerti

Ateþleme deðiþti yað filtre hava ve yað içn. þaftlara yað bastýrayým, vites kutusuna yað bastýrayým. Zincirde ses yok. Motor contalarýný filan deðiþtireyim mi? Ben 10000-20000 belirli bir liste varsa onu diyeyim tamirciye diye sormuþtum. Reçete gibi. Çünkü ustam biþey yok  yaaa diyip yolluyor :) Mantýk ise 1 niva yapana kadar 10 samara yaparým :) Abiler bu yaz Bursaya gittiðimde inþallah 100000 e ulaþmýþ olurum. Orada Kocaali var Uður var yaparýz birþeyler yaptýracak birþeyler buluruz :)

NÝVACI

Zincir gerdirme kontrolu yaptýr.
hani þu triger kayýþý meselesi niyetine.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: bkerti -  Ocak 21, 2015, 05:15:36
Ateþleme deðiþti yað filtre hava ve yað içn. þaftlara yað bastýrayým, vites kutusuna yað bastýrayým. Zincirde ses yok. Motor contalarýný filan deðiþtireyim mi? Ben 10000-20000 belirli bir liste varsa onu diyeyim tamirciye diye sormuþtum. Reçete gibi. Çünkü ustam biþey yok  yaaa diyip yolluyor :) Mantýk ise 1 niva yapana kadar 10 samara yaparým :) Abiler bu yaz Bursaya gittiðimde inþallah 100000 e ulaþmýþ olurum. Orada Kocaali var Uður var yaparýz birþeyler yaptýracak birþeyler buluruz :)

Yað kacagi yoksa contalari keçeleri degistirmeye gerek yok diferansiyel yaglarini kontrol ettir zamanla su alabiliyor lifte kaldir teker bilyalarini kontrol ettir fren hortumlarini kontrol ettirebilirsin dedigim gibi sana ve masraf etme zevkine kalmis bir olay ;D

rahmieken

kmye göre kontrol edilecekler aslýnda kitapçýðýn arkasýnda var ama bu araçlar için bence fazla kuralcý. yeri geliyor abartýlý konuþulursa bir gün arazi zorlamasý sonrasý tüm diff yaðlarý motor sývýýlarý ve yaðlarý deðiþmesi gerekiyor. 10000 debriyaj deðiþtiren var 50000'de var. fren balata ve disk durumu göreceli. triger ve subap ayarý tartýþmalý km mi? yoksa kullaným mý? biraz dinlemek lazým aleti düzenli eliniz üerinde olmalý. buji derseniz ben 3-4 ayda bir sökerim bakarým. senede 1 deðiþtiririm. ara ara çalýþýtýrýp rölantideyken uzun tornavida alýr motora yaslar dinlerim hiçbiþey anlamam ama hep ayný gidiyor þu anda deðiþirse bir þey oldu derim :D