LPG-CNG HAKKINDA HERÞEY!

Başlatan NÝVA69, Mayıs 13, 2008, 03:01:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NÝVA69

LPG HAKKINDA 2 YARALI SÝTE;

www.lpghaber.com

www.tlpgder.org.tr

Bu arada CNG (sýkýþtýrýlmýþ doðalgaz), LPG'ye göre %40 tasarruflu ama dolum istasyonlarý çok sýnýrlý sayýda ve sadece Ýstanbul-Ankara ve Ýzmir'de var diye biliyorum... O da þimdilik bir elin parmaðýný geçmiyor...

Bir de CNG dönüþümü LPG'nin sýralýsýndan bile pahalý. Ama inþallah yakýnda dolum istasyonlarý tüm illere yayýlýr diye dua ediyorum...

Düþünsenize LPG'de 180 ykrþ. yakan Niva CNG'de 100 ykrþ. yakacak...
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

taiga

Hele yaygýnlaþsýn, maliye anýnda geçirir vergiyi ona da... ;D
90 larýn baþýnda mazot benzinin üçte biriydi...
Sonra renault express gibi þehir içi taþýma alternatifleri girdi tofaþ kartalýn yerine...
Akabinde panelvanlar gelmeye baþladý...
Dolmuþlar için ford T100 ü üretti, amerikan araç sahibi dolmuþçular mazotluya döndü...
Olaylar geliþti...
Ve mazot benzin fiyatýna geldi... :D
Benzer süreç lpg de de yaþandý...
Eminim ki cng olayýnda da yaþanýr...  ;)

emre_ozk

Alıntı yapılan: taiga -  Mayıs 13, 2008, 03:14:12
Hele yaygýnlaþsýn, maliye anýnda geçirir vergiyi ona da... ;D
90 larýn baþýnda mazot benzinin üçte biriydi...
Sonra renault express gibi þehir içi taþýma alternatifleri girdi tofaþ kartalýn yerine...
Akabinde panelvanlar gelmeye baþladý...
Dolmuþlar için ford T100 ü üretti, amerikan araç sahibi dolmuþçular mazotluya döndü...
Olaylar geliþti...
Ve mazot benzin fiyatýna geldi... :D
Benzer süreç lpg de de yaþandý...
Eminim ki cng olayýnda da yaþanýr...  ;)

katýlýyorum
Emre özkaradeniz
Ýzmit

NÝVA69

Evet bu süreç ekonomi kaideleri gereðince böyle iþleyecek. Hiç kaçarý yok!

Lakin bu uyanýþ ve yönelme en az 10-20 sene alýr. Bu arada bizde bu süre zarfýnda "erken kalkan yol alýr" yada "atý alan Üsküdar'ý geçti" kaidesince ve LPG-CNG sayesinde ucuza epey bir kilometre yaparýz... :D

reis28

þu cng sistemlerinin depolama sorunu var diye bili yorum ben kocaman bir depoya sýkýþtýrýyorsun gazý gidecegen mesafe 150 bilemedin 200 km ayný büyüklükteki lpg debosuyla 650 km yol yapýla bilini yormuþ malum bizim nivalar biraz bagaj fakiri oldugu için bu niva için uygulamasý biraz sorun olacak gibi, görünü yor
DURSUN USTA 05364629668

NÝVA69

Evet CNG'de tanka sýkýþtýrma miktarý LPG kadar deðil.

Lakin bu konu üzerinde çalýþýlýyormuþ ve sanýrým çözülmeyecek problem deðil... En olmazsa arka alta büyük  tank konur... Þu an bendeki 30 litrelik Lpg tanký ve bagajda... O zaman gerkirse arka alta 45 veya 60'lýk tank konabilir...

Asýl sorun CNG taktýrmak LPG'ye göre en az 2 kat pahalý ve tüm Türkiye'de bir elin parmaðýný geçmeyen dolum istasyonu sayýsý...