23 LA 397 1987 Defender Camper :)

Başlatan bymuammer, Mayıs 20, 2013, 11:44:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bkerti

Abi araç hayýrlý olsun her gün en az 10 dk sahibinden den takip ettiðim bir araç defender. Yorum ve karþýlaþtýrmalarýnýzý bekliyorum

unlztrk

Alıntı yapılan: unlztrk -  Mart 21, 2015, 08:15:58
Cok güzel olmus güle güle kullanýn. Simdi niva mý defender mi desem sebeplerini sorsam ne dersiniz?
Niva biraz küçük geliyor gözüm defendere doðru kayýyor ama tanýmýyorum defenderi o yüzden bir niva kulanýcýsý olarak yorumunuz çok deðerli. Artý ve eksi yönlerini kýyaslarsanýz çok makbule geçer.

babaluga

Güzel fotolar ve Defender :)

Tabii Niva bir yerden sonra kesmiyor, hem aileler büyüyor alan ihtiyaçlarý artýyor, öte yandan Defender'ýn verdiði güveni (her anlamda) Niva veremez bence.. Sanki Niva'yla hep yolda kalacakmýþým hissi var bende..

bkerti

Alıntı yapılan: babaluga -  Mart 23, 2015, 02:03:49
Güzel fotolar ve Defender :)

Sanki Niva'yla hep yolda kalacakmýþým hissi var bende..

Ayný duygularý paylaþýyoruz :)

kocaali

Alıntı yapılan: bkerti -  Mart 23, 2015, 02:16:36
Ayný duygularý paylaþýyoruz :)

hocam senin yaþadýklarýný okudukça ben burda geriliyorum :)  sorunsuz araç önemli benim için, özellikle ailemle geziyorsam.. bir de kolay müdahale edilip yürütülebilen araç iyidir, lakin elimden gelmiyor :)
No mud, no fun...

bkerti

Alıntı yapılan: kocaali -  Mart 23, 2015, 04:33:26
hocam senin yaþadýklarýný okudukça ben burda geriliyorum :)  sorunsuz araç önemli benim için, özellikle ailemle geziyorsam.. bir de kolay müdahale edilip yürütülebilen araç iyidir, lakin elimden gelmiyor :)

Haklýsýn abi ne diyeyim yuvarlanýp gidiyoruz iþte :)

bymuammer

Teþekkürler abiler...

Ortalama 5-6 yýl niva kullandýktan sonra defendere geçiþ yaptým. Geçis sebebim birden nüfus patlamasý yaþadýk 2 kiþilik bir aileyken nüfusun 5 e çýkmasý :) niva artýk küçük geliyordu. ha gözüm hep defenderdeydi o ayrý mevzu :)
Gelelim nivadaki izlenimime. Ben hiç yolda kalmadým nivayla o yüzden öyle bir korkum hiç olmadý. arada köþeli takozu kýrýyordum o kadar. O da geri zekalý bir ustanýn þaftý ters baðlamasýndan kaynaklanýyormuþ. Nivalarýn sýk sýk arýza nedeni piyasadaki nivalarýn çoðu hor kullanýlmýþ þantiyecilerden çýkma araçlar. O  araçlara ne yaparsanýz yapýn arýza vermemesini engelleyemezsiniz. Standart bir niva ile standart bir defenderin arasýnda nivanýn hafif ve kýsa olmasýndan dolayý arazide daha iyi olmasýdýr. Nivayla hoplaya zýplaya geçtiðim yerleri defenderle zorlanarak geçtiðim oldu. Kim ne derse desin niva tam bir arazi aracý ah birde motoru biraz daha güçlü olaydý yemede yanýnda yat  tatýnda olurdu.

Gelelim defendere :)  nivanýn þaseli ve dört kapý olaný bence :) defenderdede yine yorulmuþ bir araç alýrsanýz baþýnýz aðrýr sürekli sanayiye gitmekten aracýnýzdanda soðursunuz. Ortalama 3 yýldýr defender kullanýyorum hiç yolda kalmadým bir kere karadenizde marþ dinamosu arýza verdi onuda uzungöndeki usta bile halletti yarým saatte :) defendere senede bir kere bakýmýný yapýn dahada sanayi yüzü görmezsiniz ha fantazi için gidiyorum o ayrý :) benim nivayla elazýð da en çok zorluðunu çektiðim konu usta ve servisdi parça konusunda pek sorun yaþamadýk parçaçý akrabaydý :) ama usta konusu tam bir kabustu kimse yüzüne bile bakmýyor nivanýn sanki beleþ yapacaklar adamlar zar zor yaptýrabiliyordum oda fazlasýyla para vererek ve yaptýklarý iþçilikte çok kötüydü. Ama defender de otokarýn servisi var elazýð da ar demeden arýzayý bulup hemen çözüyorlar :) defenderin en çok sevdiðim yaný bu oldu sanayi, usta ve parça sýkýntýsý sýfýr.

Nivanýn üstüne türkiye þartlarýnda pek birþey koyamýyorsunuz ama defender öyle deðil istediðinizi yapabiliyorsunuz lego gibi bi araç :) hem içini kamp için uygun hale getirebilirsiniz hemde dýþýný. Þu anki projem bu zaten tamamen bir kamp aracý yapmak. Ve uzun soluklu kamp ve gezilerde kullanmak. Niva bunun için yetersiz bence küçüklük açýsýndan.

Þimdilik aklýma gelenler bunlar. Zamanla gördüðüm farklarý paylaþýrým sizlerle...

rahmieken

güle güle kullanýn aracýnýzý.
nivanýn arýzasý için hep konuþulur ama ben en baþýndan beri hep duyuyorum ve yaþýyorum '' Niva eve getirir evde bozulur :D''

bymuammer

Evet buda yeni projem çok kýsa sürede bitirmeyi planlýyorum 1 ay sonra bu halde inþ. defender :)

çizimler biraz dandik ama idare edin artýk çok uðraþamadým :)

Üste kaçak kat çýkýyorum :) yapýlmýþ örnekleride þöyle :)

babaluga

Bu tarz kamp ortamlarýnda güvenliði nasýl saðlýyorsunuz, hem de ailenizle gittiðinizde?
Malum ülkemiz bu konularda pek de güvenli bir ülke sayýlmaz,
hatta geçen yaz sanýyorum Rize'de Alman yaþlý turisti eþi de yanýndayken yukarýdaki pencereden soygun amacýyla girip öldürdüler (yanlýþsam düzeltin)..
Ne korkaksýn birader diyeceksiniz,
"Niva'ya güvenmem, kampta güvenlik önemli".. Zart zurt..
Ama Hatsan MP-A' mý da alýrým yanýma diyeyim ne diyeyim.. Allah kaza, bela vermesin kimseye..

bymuammer

abi kamp yapacaðýnýz yer seçimi çok önemli. Bence en güvenli ülkelerden birisi türkiye kamp konusunda. Çok kalabalýk yerlere kamp kurmayacaksýnýz hýrsýzlýk konularý olabilir. genellikle konaklamak için köyleri veya yaylarý seçerseniz hiçbir sorun olmaz. Eðer kamp yapacaðýnýz bölgede köy vs. yoksa doðan þahinin giremeyeceði yerlerde kamp yaparsanýz bir sorunla karþýlaþabileceðinizi sanmýyorum. Hem aile olarak kamp inanýn bana daha güvenli. insanlar aile görünce pek yanaþmýyorlar. artý olarak güvenlik önlemi için kapýnýzý kilitleyip aracý bir iki manevrayla çýkabilecek þekilde hazýr tutarsanýz emniyet açýsýndan faydalý olur tabi. Evet rizede ki olayý okuduðumda çok üzülmüþtüm. Fakat genel olarak konuþacak olursak ülkemiz bu yönden çok güvenli elbette ki arada çýkacak böyle þeyler oda bize derk gelirse yapacak birþey yok :)

kocaali

Alıntı yapılan: babaluga -  Mart 23, 2015, 07:55:00
Ama Hatsan MP-A' mý da alýrým yanýma diyeyim ne diyeyim.. Allah kaza, bela vermesin kimseye..

Ben de bi hatsan edinme arifesindeyim, modele karar veremedim, mps ve mpa arasýnda kaldým, bi türlü gidip bakamadým bayiye.. Kamp anýnda boþ halinin bile ortalýkta görünmesi yeterli caydýrýcýlýðý saglar diye düþünüyorum... 

Mpa hakkýnda izlenimlerinizi paylaþýrsanýz memnun olurum...
No mud, no fun...

kocaali

Alıntı yapılan: bymuammer -  Mart 23, 2015, 07:20:30
Evet buda yeni projem çok kýsa sürede bitirmeyi planlýyorum 1 ay sonra bu halde inþ. defender :)

Hocam uzun gezi planlarý var sanýrým... Makina nefis olacak...
No mud, no fun...

bymuammer

abiler boþverin mpa yý felan baþýnýza iþ alýrsýnýz Allah muhafaza. atýn birertane biber gazý araçlara kalsýn en fazla.

bymuammer

var abi bakalým en kötü çevre ülkelere ortalama 20 günlük geziler yapmayý düþünüyorum. ufaktan baþlamak gerek geberip gidecez bari biraz keyfini sürelim þu dünyanýn :)