DEFENDER KULLANAN VAR MI?

Başlatan NÝVA69, Kasım 23, 2007, 02:25:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NÝVA69

Sevgili Niva dostlarý aranýzda LR-Defender kullanan var mý?
Bu aracýn artý/eksi yönleri nelerdir?

2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

Yevgeni

Alıntı yapılan: NÝVA69 -  Kasım 23, 2007, 02:25:34
Sevgili Niva dostlarý aranýzda LR-Defender kullanan var mý?
Bu aracýn artý/eksi yönleri nelerdir?

Kullanmadým, ama genel itibariyle Niva'dan çok da farklý deðil gibi. Yani gürültülü, ergonomisi sorunlu, yazýn piþiriyor, kýþýn donduruyor (ki Niva kýþýn dondurmaz, bu anlamda farklý), sürekli 4 çeker ama sistem Niva'dan biraz farklý sanýrýmsa. Zaten yeryüzünde sürekli 4 çeker (orta diferansiyeli olan) 2 markadan biridir, diðeri de bildiðiniz, yani Niva.

Motor seçenekleri Niva'da tek, Defender'da benzinli, düz dizel, TDI dizel, vs olarak gidiyor. Düz dizel bildiðin eþek, düz benzinliler V8 kadar yakýp düz dizel performansý veriyor derler. TDI olanlar iþ görür derler. V8 benzinli (sanýrým orijinal Defender motoru deðil, RR'den ya da Disco'dan alýnma, takýlma olmalý) uçuruyor derler.

110 kasa olan uzun, doðasý itibariyle uzun geziler için uygun, dünyayý dolanýyor ama off road kabiliyeti iyi olan kýsa kasa 90 versiyonu, mekanik ayný tabi ama kýsa kasa avantajý diyelim.

Uzun yolda yorar, düz dizel ve benzinlide rampada geberir derler.

Parçalarý ucuz derler ama neye göre ucuz bilemem. Off road takviyesi için akslara kilit bulmak sorun olmaz örneðin. Niva'da biz hala aranýyoruz.

Ama tutkudur, seven adam sever. Misal ben de Defender 90 kýsa kasayý hep sevmiþimdir. Günün birinde param olursa Niva yanýnda bir de Defender 90 beslemek isterim..

seko

valla ne yalan söyliyim benimde araç listemde.
1.lr 90
2.unimog var.

kýsmet bakalým zaman ne gösterecek.

ufo

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Kasım 23, 2007, 03:36:26
Ama tutkudur, seven adam sever. Misal ben de Defender 90 kýsa kasayý hep sevmiþimdir. Günün birinde param olursa Niva yanýnda bir de Defender 90 beslemek isterim..

tamamen katýlýyorum...
Gökhan (1966)
Ataþehir-Ýstanbul
2000 / 1.7i

nak

90 lýk kýsa kasa da softtab seçeneði gayet baþarýlý ancak belli bir yýla kadar üretildi ve Türkiye'de sýnýrlý sayýda var...Ön çamurluklar üzerinde tahkimat küreði ve kazmasý buna ilave olarak metal yedek yakýt bidonu ilavesi gibi çok hoþ aksesuarlarla gayet þýk bir görüntüsü vardýr...Benzinlisi 110 luklar oldukça uygun fiyata bulunabilir ama inanýlmaz yoðun benzin tüketiyor, nivayý benzin tüketme konusunda sollar...Arazide 110 lukla gezme olanaðým epey oldu ve yine olacak da...Sivil Savunma Arama&Kurtarma Birlik Müdürlükleri Türkiye genelinde 110 luk defender kullanmakta, uzun þasi ve epey yüklü haline karþýn oldukça zolu arazi koþullarýna sokulduðuna da þahit oldum...Ama ille de bu arabayý düþünüyorsanýz Yevgeni arkadaþýmýzýn da dediði gibi 90 lýk kýsa þasi arazide daha iyi olacaktýr...Ýngiltere de çok lüks Defenderlar görme olanaðý bulmuþtum, ekte 2007 defender a ait iki fotograf var...Bu arada Discovery I de arazi de baþarýlý bir araçtýr...Düþünülebilir...
NAK
Çaresiz Deðil, Hazýrlýklý Olmak Ýçin.

taiga

LR-90 a neredeyse herkes hayrandýr...
Sonuçta yýllarýn modeli, bir efsane...
Ancak TR de ne yazýk ki yok...
Olanlarda deli fiyata...
http://www.sahibinden.com/2004_defender_90_td5WQQaXQQ5076460WQQpXQQdisplayitem?keyword=5076460
Kendi adýma o rakamlarý verdikten sonra defender yerine her koþulda Mitsubishi
Pajero seçerim...
LR-110 lara gelince...
Kendi adýma pek sýcak bakamýyorum...
Gerçi Camel Trophy görüntüleri aklýmýzdan çýkmýyor ama o dönemler mazide kaldý... ;D
Yoksa hala CJ-5 kullanýyor olurdu herkes...
Ýþlev açýsýndan bakýldýðýnda son tahlilde iþ makinasý olan LR-110 modeli yerine Toyota çift kabini 2.8 i yada benzeri bir Toyota yý(FJ40-FJ70 vb.) tercih ederim...
Aslýnda bizim burada Defender hakkýnda tüm söyleyeceklerimiz biraz havada kalacaktýr...
Çoðumuzun üye olduðu en kaliteli forumlardan biri olan www.gezenbilir.com da çok sayýda LR ci arkadaþ vardýr...
Ki kurucularýnýn çoðu LR Discover ci...
Transporter nickli Kocaelinden bir katýlýmcý tanýdýk LR110 sahibi ve oldukça deneyimli...
Kendisinden ve gezenbilir forumundan daha detaylý bilgi edinebilirsiniz...

NÝVA69

Cevap yazan herkese teþekkürler...
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

dora

Gezenbilirde  9.01.2011.tarihli ANTOFF gezisinde defender ile ilgi bir video var ben onun çýktýðý yeri bir gece önce buzda çýktým.
Niva 1041-firefly-Atlantis

k. yusuf

benim kermit i satýp defender 110 tdi alayým diyorum. herkes kullanýyor ama bir allahýn kulu tavsiye etmiyor. ne iþ anlamadým gitti...

BAHADIR

Alıntı yapılan: impress -  Ocak 16, 2011, 04:00:12
benim kermit i satýp defender 110 tdi alayým diyorum. herkes kullanýyor ama bir allahýn kulu tavsiye etmiyor. ne iþ anlamadým gitti...
"Ne seninle ne de sensiz" durumu anlaþýlan.  ;D

hakanbusa

Bir tane satýlýk var bende. Full 12.000 lik 0 vinçli. Ama yukarýda yazýlanlar gibi lada ile ayný klasmanda. Eðer ormanda dolaþmayacaksanýz, Yayla vs gibi yerler için biçilmiþ kaftan. Motoru domuz gibi. Parça fiyatlarý Niva ile ayný. Hatta baðzý parçalar daha ucuz. Benzin hariç her türlü yakýtý yakar. Ýyi bir izolasyonla uzun soluklu gezilere gidilebilir. Çadýr kurma derdiniz olmaz içi çok geniþ. Ayrýca bir Çorum kaloriferi veya webasto koyarsanýz, mýþýl mýþýl uyursunuz.10-12 lt yakýt sarfiyatý var. Yükseltme yapmadan her yere peþimizden gelmiþti. Hard offroad yapmayacaksanýz, uygun fiyatlý dizel bir araç almýþ olursunuz. Çoluk çombalak her yere gidersiniz.Birde benim en çok takýldýðým detay, araç aluminyum olduðundan dolayý denizede soksanýz üst kupa paslanmýyor.Yani tamamen kullaným amacýnýza göre karar verin.

Yevgeni

Sen hangi 110'u satýyorsun Hakan Abi?

Harun

Alıntı yapılan: hakanbusa -  Ocak 18, 2011, 11:12:31
Bir tane satýlýk var bende. Full 12.000 lik 0 vinçli. Ama yukarýda yazýlanlar gibi lada ile ayný klasmanda. Eðer ormanda dolaþmayacaksanýz, Yayla vs gibi yerler için biçilmiþ kaftan. Motoru domuz gibi. Parça fiyatlarý Niva ile ayný. Hatta baðzý parçalar daha ucuz. Benzin hariç her türlü yakýtý yakar. Ýyi bir izolasyonla uzun soluklu gezilere gidilebilir. Çadýr kurma derdiniz olmaz içi çok geniþ. Ayrýca bir Çorum kaloriferi veya webasto koyarsanýz, mýþýl mýþýl uyursunuz.10-12 lt yakýt sarfiyatý var. Yükseltme yapmadan her yere peþimizden gelmiþti. Hard offroad yapmayacaksanýz, uygun fiyatlý dizel bir araç almýþ olursunuz. Çoluk çombalak her yere gidersiniz.Birde benim en çok takýldýðým detay, araç aluminyum olduðundan dolayý denizede soksanýz üst kupa paslanmýyor.Yani tamamen kullaným amacýnýza göre karar verin.

bu kadar izahat üzerine iki resim yapýþtýrýver Hakan abi sevabýna ;D

k. yusuf

ben bu ara defender den discovery I e merak saldým. alt yapý defender ile ayný. parça için yarým saatte bulamayacaðýnýz parçasý yok diyolar. bir çok parçanýn yerli üretimi mevcut, klimasý ývýrý zývýrý mevcut. elektronik yok, defender dan daha konforlu. fiyatlarý da 15-20000 tl civarýnda sahibinden piyasasýnda. bu fiyat aralýðýnda 2000 cc de var 3.9 V8 de var. V8 bizi bozar 2000 cc motor iþ görür mü bu ceylanda?

Yevgeni