Garmin mi ? Magellan mý?

Başlatan impeesa, Kasım 28, 2010, 12:51:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

impeesa

arkadaþlar el tipi gps alacaðým lakin 2 marka arasýnda kararsýz kaldým. magellan triton 2000 düþünüyorum, google earth görüntüsünü(raster) altlýk olarak uygulayabiliyoruz böylece harita üzerinde gerçek zamanlý yol katetmiþ oluyoruz. Bu olay beni cezbediyor.

Fakat Garmininde gps olayýnda önde gelen bir firma olduðunu bildiðimden atlamak istemiyorum. ama bildiðim kadarý ile garminde böyle bir yöntem uygulayamýyoruz.

ha þayet macellanda bu özellikler vardýr ama misal : garmin daha saðlamdýr, çekim gücü v.b. daha yüksektir, kullanýmý daha kolaydýr gibi daha fazla avantajla karþýlaþacaksam altlýk iþinden vaz geçebilirim.

Triton 2000 in Garmin versiyonu modeli ne olabilir? ( kýyas için)

kullanýcýlarýn yorumlarýný bekliyorum. Teþekkürler.
"Nivan varsa yolun var!"

yusuf

Garmin.

El gps'i olarak NivaTr de büyük çoðunlukla garmin var. Bu cihazla ilgili sorulara yanýt alabilmek, verileri ara aktarmalara gerek kalmadan paylaþabilmek vs için  bence önemli.

impeesa

Yusuf aðabey Magellan hala 1-0 önde benim için :)

http://image.ucuzu.com/mid/26503625.garmin-colorado-300.jpg

ama bu resim biraz kafamý karýþtýrdý, sanki raster gibi görünüyor ?
"Nivan varsa yolun var!"

yusuf

Benim bildiðim kadarýyla henüz 3 boyutlu topo harita Tr de yok. 10 m lia 2 boyutlu var.

Bu olduðu zaman  cihazýn 3 boyutlu gösterebilme özelliðinin olmasý gerekir.

Ben aþaðýdaki linkte gösterdiðim yöntemi izliyorum. Çok ta baþarýlý ýoluyorum

http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=2380.0

Göderdiðin linkte colarado var. Üzerindeki harita da USA topo

niva07

Yusuf aðabey araç içinde harici LCD ekrana görüntü çýkýþý alabileceðim bir GPS tavsiyesi var mý ?
Tavandan aþaðý doðru açýlan bir LCD takmak istiyorum veya netbook alýp mý asayým ?

impeesa

Alıntı yapılan: niva07 -  Kasım 29, 2010, 11:58:20
Yusuf aðabey araç içinde harici LCD ekrana görüntü çýkýþý alabileceðim bir GPS tavsiyesi var mý ?
Tavandan aþaðý doðru açýlan bir LCD takmak istiyorum veya netbook alýp mý asayým ?

Daha önce Laptop + Google Earth + Bluetooth gps + Gps Gate + Turkcell connect kart (výnlar falan yoktu o aralar) bileþenleriyle güzel verim elde etmiþtim. Laptop her zaman iþe yarýyor lakin hacimli. Dediðin gibi Netbook lu dahaküçük bir sistem kuracaðým bende, bu aralar üzerinde çalýþýyorum.
En azýndan internet baðlantýsýz olacak,  cache dosyalarý ile falan çalýþacak zaten yeri geliyor telefonun çekmediði yer oluyor.

"Nivan varsa yolun var!"

yusuf

Döðrudan LCD ye görüntü veren bir gps yok. GPS i netbooka baðlamak tek yol. Ýstersen buradan LCD ye girebilirsin.

Aranýzda bu iþe en çok kafa yoran benim sanýrým. Bulduðum en yöntem þu:

Bir gps (50 - 100 tl lik bile olabilir.) + bir netbook + bir harita programý.

Bendeki araç içi düzen de bu

yusuf

Triton 2000

Yüklü Topoðrafyasý sayesinde arazide bulunulan yerin karþýsýndaki tepenin yüksekliði koordinatý ile birlikte hafýzaya kaydedilebilir, planlanan rotanýn düþey profili ile arazinin eðimi görülebilir, tepenin arkasýnda daha yüksek bir tepemi yoksa vadimi var gözlemlenebilir. Gerçek topoðrafya ile eðriler arasýnda bile yükseklik hesaplamak, gitmediðiniz yerin yüksekliðini de tek tuþ ile alabilmek gibi özelliklerinden....

Bu özelliði iyi imiþ !

niva07

Alıntı yapılan: yusuf -  Kasım 29, 2010, 12:21:27
Bir gps (50 - 100 tl lik bile olabilir.) + bir netbook + bir harita programý.

Yusuf abi Garmin USB 18 vardý bende, en iyisi bir netbook alayým.
Peki tepeye nasýl monte ettin ? Bir de görüntüyü 180 derece çevirmek için program var mý

yusuf

Usb 18 bende de var. Halen onu kullanýyorum. Bunun CD si de var mý sende?

Montaj için bkz

http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=413.15

Ters çevirme netbook programlarý içinde var.

niva07

Alıntı yapılan: yusuf -  Kasım 29, 2010, 01:49:31
Usb 18 bende de var. Halen onu kullanýyorum. Bunun CD si de var mý sende?

Yusuf aðabey bi CD'si olacak evde ama yanýlmýyorsam kuzey amerika ile ilgili birþeyler olmasý lazým, driver içeriyor mu bilmem.. eve gidince haber veririm.

yusuf

USA dan aldýysan Kuzey amerikadýr. Ama içinde world map olmasý gerekir, bir bak.

Netbook  laptop ile kullanacaksan " eþ zamanlý navigasyon yapmam için sana bir garmin nRoute programý gerekiyor. Sendeki CD içinde olmasý gerekiyor. Çünki bu gps 18 laptop navigasyonu içindir.

Yoksa ben hallederim.

niva07

nRoute iþini çözdüm yusuf abi, internetten nRoute'un güncel versiyonunu edinmiþtim.. Evde laptop var ama aðýr ve hantal kaçýyor, mutlak bir netbook edinmek gerekiyor þimdi.

yusuf

O vakit senin sorunun kalmadý.

Artýk nRoute germin sitesinde yok. Kaldýrdýlar. Ýyi ki zamanýnda edinmiþþin

yusuf

Ýmpreesa

Bu magellan'ýn laptop ile eþ zamanlý navigasyon yapacak bir programý var mý ?

Önce bunu araþtýrmak gerekli.