lada nýva injectiona lpg uygulamasý

Başlatan cenker, Eylül 16, 2007, 09:56:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cenker

nette gezinýrken denk geldi lpg konusu ile ilgilenen arkadaslara bilgi verir umarým .

http://www.lpghaber.com/html/phpbb2/SIMSEK-OTOGAZ-LADANIVA-BRC-FAST-topic-1463.html

sistemý fotolardan degerlendircek olursak ;

1- emme manifolduna basarýlý bir baglantý ile sistem adapte edilmiþ.

2- lpg sistemýnýn ecu sunu aracýn orcinal ecusunun tam karsýsý olan sag ön direk konsol altýna yerleþtirilmesi bir çok firmanýn tercih ettigi akü yaný gibi baglantýlardan daha mantýklý bor montaj stili

3- detay iþçiligi firmanýn konuya titizlikle egildigini gösteriyor.

lpg yakýtýna dönüþ düþünen arkadaslara bir örnek teþgil eder umarým

not : firma ile herhangi bir ticari baglantým yok

fotolar www.lpghaber.com  sitesinden alýntýdýr...
divers do it deeper

Yevgeni

cenker

nýva bagaj konusunda býraz zayýf oldugundan ben gaz tanký ile bagajýn hacmýnýn yok edilmesi yerine tankýn aracýn bagaj altýna alýnmasýnýn dogru olacagýný düþünmekteyým.

ülkemizde denetleme mekanýzmalarý araca sýzdýrmazlýk muayenesi ve kontrol yaparken arac altýndaki tank güvenli görmediklerinden , tankýn araç içinde bulunmasý gerektigini istediklerinden x nivaya uygulanan bagaj taban sacý tadilatý ile tank baþarýlý býr sekilde arac bagaj altýna hemde arac içine dahil edilerek basarýlý bir çalýþma yapýlabilir.

xnivada yapýlan uygulama tank baþarýlý bir sekilde araç içine alýnmýþ http://www.natal4x4.com.br/gnv.htm
divers do it deeper

efe

Bilgi için teþekkürler.
Ýnþallah sorun olmadan þu sýzdýrmazlýðý alabilirim.Benim bagaj altýnda da...
Bi defa gittim küçük depo takýp egsozdan uzaklaþtýrmalýsýn demiþlerdi, ancak öyle verirlermiþ!

MCC

ben yönetmelik deðiþmeden önce 60 lýk tanký altta uzun süre kullandým, bagaj da boþ kalýyor doðru, ama egsozu arka koltuðun altý hizasýndan sola çevirtip yana vermiþtim zira depodan uzak olmasý gerektiði doðru, çok maliyetli birþey de deðil,  altta kullanmaya devam edeceksen mutlaka revizyon yap egsoza efe.
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

cenker

baþka býr uygulama
tankýn alta montajý ve eksoz tadilatý ile ilgili guzel bilgi verior
divers do it deeper

efe

murat067

ladayý ilk gördüðümden beri lpg içinen uygun yerin istetme yeri olduðunu vede istetmeninde arka bagaj kapaðý üzerine monte edilmesi gerektiðini düþünmekteyimm...
çok hayal ürünü bir durum ama genede iþlevsel olmazmýydý?
niva kaçamak aþka benzer...

Yevgeni

LPG tüpü için diyorsan, o kadar elektrik akýþý ve ýsýnýn içinde olmaz oraya o tüp. Olur mu?

murat067

bence iyibir sabitleme ile vede düzgün bir montajla harika olur artý elektrik aksamýndanda bir problem olmaz bence çünki kapalý sistem bir mekanizma...
iþimiz gereði biraz bilgim var bu konuda...
artý olarak lpg nin benzine oranla daha güvenli olduðunu belirtmemde fayda var...

Yevgeni

Benzine göre güvenli, bunu uzmanlar da söylüyor.

Benim hiç ýsýnamadýðým mevzu ise LPG tankýnda yakýtýn basýnçlý halde durmasý. Tanka gelecek herhangi bir hasar ciddi bir patlama yaratýr ýsýyla, kývýlcýmla, vs birleþtiðinde.

Benzindeki tek sakat vaziyet benzin buharý, zaten patlamaya o neden oluyor. Benzin deposu kapaðý dolumlarda açýlýyor, buhar oluþuyorsa bir kýsmý tahliye oluyor sanki o sýrada.

Ama LPG tanký kapalý, sürekli basýnç halinde..

murat067

lpg tankýnýn nekadar saðlam olduðunu bir taraf edelim diðer yandan basýnç halinde bulunan tankýn gereken genleþme payý %20 eksik býrakýlarak dahada güvenli bir halde bulunmakta yani depolarýnýz zaten %80 dolu vaziyette ...

kimi araçlarýn þamandýralarýnýn arýzalý olmasýndan dolayý %100 dolan depolarlada karþýlaþmak mümkün...

genede kafada kalan soru iþareti önden bir çarpýþma anýnda tüpün gövdesinde olmasada þamandýranýn takýlý olduðu kafanýn hasar görmesi artý ani gaz kaçýrmasý muhtemel olabilecek bir durum...

arazide 40 / 50 km hýzlarda böle bir durumu zannetmiyorumki yaþamamýzda çok nadir bir durum olurdu...

genede þehirler arasý vede günlük kullanýmda dediðim gibi kaza sýrasýnda oluþabilecek problem yukardaki gibidir...

ama yasal hýz sýnýrýmýzý aþmaz vede dikkatli kullanýrsak sanýyorumki bir problem doðmayacaktýr saygýlarýmla...

emre_ozk

bence lpg deposu sürücüden ne kadar uzak olursa okadar iyidir.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

leondede

bahsedildigi sekilde LPG tanký bagaj zemini kesilerek asagý konulmustu ben aracýmý satýn aldýgýmda. önceki sahibi bagaj icine de uydurma bir sac kapak yaptýrmýstý,  ve kapak kaldýrýldýgýnda asagýda tank ortaya cýkýyordu. Aracý ben satýn alýrken söylenen bu durum sözde tankýn hem bagaj icinde hemde bagaj altýnda yer aldýgýnýn kabul edilmesini saglarmýs( muayene sürecinde )

neyse, benim yasadýgým sorun bagaj zemini kesildigi ve zemininde kesilen yerler tam yalýtým yapýlmadýgýndan sürekli iceri toz girmesiydi...bunu gectim, sag arkadan trafikte darbe yiyen bir arkadasýmým Nivasýný görmemle ilk yaptýgým sey tanký bagaj icine almak oldu...( arkadan carpanýn ön taraf haþat - o bir gercek )

tankýn darbeye dayanýklý olmasý, darbe adýnda yakýt akýþýnýn kesilmesi vsr gibi teknik bilgiler vardýr sanýrým, ancak sartlarýn ne olacagý bilinmez, darbe ciddi olduktan sonra bagaj icindeki tankta hasar görebilir; kabul, ancak þahsi düþüncem lpg tankýnýn bagaj dýþýnda olmasýnýn risk faktörünü arttýrdýgýdýr...

NÝVA - 96