HANGÝ MODEL GPS...FÝYAT/PERFORMANS...YURTÝÇÝ-YURTDIÞI...BÝZE YETECEK MODELLER...

Başlatan taiga, Haziran 25, 2007, 12:41:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

taiga

Dostlar,

Kabul edelim yada etmeyelim araziye giren bizler için gps bir lüks olmayýp, bir zorunluluk...

Bu çerçevede Nivalarýmýzla yaptýðýmýz gezilerde (yada artý etkinliklerimizde) bizlere yetecek modelleri ve edinme koþullarýný saptamak için bu topiði açtým...

Öncelikle marka konusu...

Garmin ve magellan en yaygýn iki marka...

Diðer konu yurtiçi distribitör yada yurtdýþý-gittigidiyor veya 2. el ürün alma...

Magellen ý getiren...

http://www.mapist.com.tr/

Garmin i getiren...

https://secure.baytekin.com.tr/

Ayrýca gittigidiyor ve sahibinden.com gibi sitelerde de bulabiliriz...

Gelelim modellere...

Magellan 100 den baþlayýp 600-XL e kadar giden modelleri var...

Garmin deki ürünleri bilmiyorum ancak 60Csx ve 60 Cs modeli Magellan ýn 600 veya XL modellerine denk düþüyor olabilir...

Ancak daha basit modellerde mevcut...

PC ile koordine olabilecek, pil süresi uzun, sinyal algýsý kuvvetli, hesaplý modeller nelerdir...

Kullanan, araþtýran, deneyimli dostlardan yardým beklemekteyiz...

Þimdiden teþekkürler...

MCC

aynen katýlýyorum, bilenler daha basit anlatsýn þu iþi, benim merak ettiðim bir diðer konu da þu, eski dizüstümü hayata döndürmeyi baþardým, pili ölü, modeli eskidi artýk, arazide akü ile elektrik baðlantýsý halledilip keçiye entegre hale getirilebilir, ama gps lerin veya arayüzlerinin minimum bir iþlemci olayý varmý ? Bilmediðimden elektrik baðlantýsýný da araþtýrmadým hiç, buradan gelecek sefer neyi soracaðým anlaþýlýyor sanýrým  ;)
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

taiga

Bu hafta sonu basit modelleri, bize neler yarar, hangi modellere yönelebilirizi araþtýracaðým...

Bulabildiklerimi bu topiðe yazacaðým...

Araþtýrmam þimdilik Yusuf abi gibi araca sistem kurma çerçevesinde olmayýp, Garmin ve Magellan modellerinden bizim koþullarýmýza ve gereksinimlerimize cevap verecek en ekonomik modelleri bulmaya yönelik olacak.

MCC

teknolojiyi sevmeme raðmen uygulamayý bilen birisinden görmek gibi bir problemim var, umarým fýrsat bulurum.

MCC

bugün kipada gördüm, garmin explorist 100 239 ytl idi, bir üst modeli de 470 yti idi sanýrým. 239 u 27 ytl x 12 taksit yapýyorlar, ama ben hala anlamýyorum bu meretten, iyi mi bu fiyat þimdi ? iki model arasýndaki fark tam ne ? iþ görür mü bu garmin explorist 100 ?

akademic

ben sana anlatýrým çaðatay merak etme anlayacak biþey yok teknoloji sana herþeyi sunuyo

MCC

taiga

Alıntı yapılan: MCC -  Ekim 14, 2007, 09:21:14
kimseden ses çýkmadý yahu, iþe yarar bi alet mi bu explorist 100 ?

Üstadým,

Ben olsam o paraya gittigidiyor dan üst modellere bakardým...

MCC

bilmeden almak hakikaten zor haldun abi, en az neleri becermesi gerek bir gps in uzun süre kullanabilmek için bilsem mesela daha kolay olacak.

taiga

Valla üstadým...
Ben hep öteledim durdum ama artýk bir gps almamýz gerekiyor sanýrým...
600 ytl ye garmin 60csx var...
Ancak sorun haritalar þu topografik denen ve navcity denen...
SD kart takýlmasý, usb çýkýþ, ekran büyüklüðü þu bu gibi pek çok kriter var...
Þöyle 300 e alýnacak bir modelle idare edebilir miyiz acaba onu araþtýracaðým...
Olmadý bayýlýp alacaðým 60csx i...

Yevgeni

GPS için kuracaðýnýz sistem dizüstü bilgisayar destekli olacaksa GPS alýcýsýna çok para vermeniz gerekmiyor bildiðim kadarýyla. Yani zilyon tane özellik tabiy ki yararlý ama amaç navigasyon, bunun için standart bir GPS alýcýsý yeterli olabiliyor anladýðým üzere. Harici bir kartla hafýzasýný geniþletmek ehven lakin zaten gideceðiniz rotanýn haritasýný yükleceksiniz, yüzlerce haritayý hafýzada tutmak çok gerekli deðil. Dizüstü kullanacaksanýz ekran büyüklüðü dert deðil.

Tavsiyem Yusuf Özbek'in http://www.nivatr.com/gps.html linkindeki yazýsýný bir kez daha gözden geçirmeniz. Hatta yazýdan küçük bir alýntýyla mesajý nihayete erdirelim:

"Yön bulmada ilk gereken bir GPS alýcýsýdýr. Türkiye piyasasýnda GARMIN, MAGELLAN, ALAN gibi markalar bulunabilmekte. Benim kullandýðým marka GARMIN'dir. Dolayýsýyla sitemim ve program araþtýrmalarým bu marka üzerine yoðunlaþmýþtýr. Fiyatlarý 70-1000 Euro arasýnda deðiþmektedir. Anlatmaya çalýþacaðým sistemde en ucuz olan en geliþmiþi ile ayný iþi görmektedir."

taiga

Yavuz,

Binek araçta asfaltta yurtiçi ve yurtdýþý gezilerimiz için kullanacaksak, notebook destekli Garmin USB 18 iþimizi fazlasýyla görüyor...

Ancak offroad da kullanýlacaðýndan ve harici monitör kullanmadýkça laptop kullanmak pratikte ciddi zorlayýcý bir çözüm... En azýndan benim özelimde...

Yusuf abinin kurduðu tesisatý benim araca kurmam zor...

Çok düþündüm ancak 2. bir notebook almam lazým yada gene onun dediði gibi arka bagaja eski kasa bir pc koyup ön tarafa lcd ekranla iþi çözebilmek mümkün...

Ancak tüm bu seçenekler sonuçta gelip gene bütçe ve araçiçi yer sorununa dayanýyor...

Dolayýsýyla diðer tip yani magellan ve garminin xl yada 60csx gibi modellerine doðru aklým kayýyor...

Ýþte bu noktada da pil ömründen, ekran büyüklüðüne kadar pek çok faktör devreye giriyor...

Kýsaca en optimum çözümü bulmaya çalýþýyorum...

Eh bu noktada da arayýþ olmasý doðal deðil mi? ;D

Yevgeni

Haklýsýn elbet. Misal ben bir dizüstü çözene kadar GPS sistemini erteliyorum. Sonuçta bütçe iþi. Eðer elindeki dizüstünü kullanabiliyorsan co-pilota emanet edebilirsin, yani þimdilik onu bir yere yerleþtirmen gerekmiyor. Demirciköy'de denemiþtik, Yusuf Abi yedek bir GPS ve dizüstü getirmiþti, verdik Erdem'in dizlerinin üstüne, olayý çözdük. Çok pratik deðil ama günü kurtarýr.

Ýstersen bütçelendirene kadar bekle ama makul fiyatlý cihazlarýn alayýnýn ekraný idare eder büyüklükte. Sistemi kurana kadar sadece cihazla da idare edebilirsin. Susamýþ Mehmet abi de öyle yapýyordu..

MCC

yusuf abinin google earth üzerinden takip dediði olay var mesela, yani düþük modeller dizüstüne baðlandýðýnda harita üzerinde takip yapamýyor öyle mi ? ara ara nokta mý bildiriyor sadece ?