GENEL OLARAK AKÜ

Başlatan emre_ozk, Şubat 19, 2008, 10:39:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ssbman

Ne dinamosu takmýþtum Dursan usta ?

Bence de vinç varsa iyi olur büyütmek ama vinç yoksa pekte gerekli deðil .Ýkinci akü tesisatý yapýlabilir .Mesela Ben araziye çýktýðýmda mutlaka yanýma yedek akü alýrým . Bunu yapmak yerine tercihem çift akü sistemi yapýlabilir .

reis28

Alıntı yapılan: ssbman -  Aralık 29, 2009, 04:43:28
Ne dinamosu takmýþtum Dursan usta ?

Bence de vinç varsa iyi olur büyütmek ama vinç yoksa pekte gerekli deðil .Ýkinci akü tesisatý yapýlabilir .Mesela Ben araziye çýktýðýmda mutlaka yanýma yedek akü alýrým . Bunu yapmak yerine tercihem çift akü sistemi yapýlabilir .

Topkapý faymandan aldým dinomoyu üst ayakla oynadýk oldu Bosch dinomo 100AMP
DURSUN USTA 05364629668

kaneruslu

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Aralık 29, 2009, 02:26:28
Uyan bir tane varsa deðiþtirmek güzel olur.
Asýl dert dinamonun aþaðýda olup sürekli çamur, su yemesi. Dinamoyu yukarý almanýn bir yolu yordamý olsaydý þahane olurdu..

1 ay önce niva aldým þu an kaporta iþlemleri yapýlýyor mekanik iþlemlerinde dinamoyu yukarýya ve diðer tarafa alacam.Bobinide (Enj tip) ön göðüs üzerine yani oda yukarýya.Dinamo için yer belirlerken chevrolet niva geldi ve bu araçda yukarda ve karþý tarafa alýnmýþ dinamo.Ve bilindiði üzere üzerindeki motor niva motoru

Yevgeni

Kaner sen operasyonu yap, sonuç müspet olursa aynen yapalým..

Harun

þimdi aðalar benim çaylak c.tesi-pazar yaklaþýk 200 km yol yaptý geldi.

pazar sabahtan bu yana garajda yatýyordu.bugün akþam hanýmla çay içelim diye indik çaylaðýn yanýna.kontaðý çevirdim baktým paneldeki ikaz lambalarý sönük yanýyor,güneþ vuruyor dedim,lakin kontaða basýnca 'týk!' dedi kaldý.

akü nanay :(

çaðýrdým bi taksi,takviye yaptýk.takviye ile çalýþýyor,kapatýp takviyesiz yine 'týk!'

akþam akþam 110 tl sýkýþmýþ demek ki aküyü sýfýrladýk :D
60 lýk mutlu taktým

lakiiiin 2010 model 750 km de araç aküyü 4 gün yattý diye yer mi? benim aklýma yatmadý...kýllandým ???

var mý fikri olan?

Harun

bu arada 72 lik mutlu alayým dedim,usta olmaz dedi.

dedim 'arkadaþlar kullanýyor,sýðdýrmýþlar!'
dedi 'yok abi sýðmaz 60 lýk takacaz'

neyse akþam akþam papaz olmayalým dedim,takýl kafana göre dedim ustaya

dogan54

Alıntı yapılan: Harun -  Temmuz 29, 2010, 10:39:21
lakiiiin 2010 model 750 km de araç aküyü 4 gün yattý diye yer mi? benim aklýma yatmadý...kýllandým ???

var mý fikri olan?

1-Yeterli þarj etmiyordur.
2-Þaseye elektrik kaçaðý olabilir.
3-Aküde imalat hatasý olabilir.

Arabanýn garantisi varsa bence servise götürüp baktýrýn.
Keþke 60 lýk yerine 72 amperlik taksaydýnýz,kýþýn rahat ederdiniz..

4x4 baska,
NiVA baska..

Harun

Alıntı yapılan: dogan54 -  Temmuz 29, 2010, 10:50:04
1-Yeterli þarj etmiyordur.
3-Aküde imalat hatasý olabilir.

Arabanýn garantisi varsa bence servise götürüp baktýrýn.
Keþke 60 lýk yerine 72 amperlik taksaydýnýz,kýþýn rahat ederdiniz..

72 lik takmaya ustayý ikna edemedik maalesef...

bunu ben de düþündüm hatta bence sorun bu tarz birþeydir diye düþündüm,servise gidesiye kadar bir elektiriçi görücez anlaþýlan...

kaçaðý ben anlayabilir miyim acep?

BAHADIR

Nisan'da 60'lýk Mutlu aküyü 100 TL'ye aldým. Þimdilik sorun yok. Daha sonra 72'liklerin sýðdýðýný öðrendim ne yazýk ki. Arkadaþýmýn abisi orjinal Rus akünün boyutlarýný ölçüp ona göre akü seçmiþti. 60'lýk yeter dediði için benimde bir fikrim olmadýðý için 60'lýk taktým. Ne de olsa abimiz kamyoncu. :)

Harun

sabah benim keçi de sorunsuz çalýþtý...
bakalým þimdi kaçak var mý onu takip edecez...

impeesa

Askeri amaçlý akünün  normal (72 ah) aküden farký, daha soðuk þartlarda çalýþabilmesi sanýrým, doðrumu ?
"Nivan varsa yolun var!"

hakanbusa

Niva'nýn akü yerine sýðmaz herhalde 75'lik bile anca oluyor. Stepne yeri veya arka bagaja olur herhalde. Jell akü sanki daha mantýklý gibi gözüküyor.

hakanbusa

Son geziden sonra baktým ki, akü iþi çok önemli olmaya baþladý. Sorunu kökten çözmek için, 2. aküyü takmaya karar verdim. Çünkü vinçleme aküyü emiyor, sonrada iþ þarz dinamosuna kalýnca, zavallý iflas durumuna geçiyor. Gerisi malum. En baba þarzlý akülü  kanka buluyorsun ve aküleri deðiþiyorsun. Sonuç mu.? Sana yardým eden kankanýn, aküsünü de öldürmüþün.(vinçlemeyle). Kendini ve kankaný maðdur etmemek için 2.akü elzem oluyor.

k. yusuf

2. akü dediðiniz gibi gerekiyor bu gibi durumlarda. bagajýn sað arka kýsmýndaki plastik döþemeyi uygun keserek 60 amper akü sýðdýrabiliyorsunuz. ancak bunun için güçlü bir þarj dinamosu da gerekiyor. yoksa boþ aküyü doldurmaya çalýþan dinamo konjektörü patlatacaktýr.güçlü dinamo ile birlikte bir de akü switch mode gerekiyor ancak fiyatlarý çok pahalý. onun yerine  iki adet yardýmcý marþ otomatiði ile 1 ve 2. akü arasýnda geçiþ saðlanabilir. kendi yapmak isteyenler için þema çizebilirim ve ya uðraþamayacak olanlara da yardýmcý olurum ;)

hakanbusa