GENEL OLARAK AKÜ

Başlatan emre_ozk, Şubat 19, 2008, 10:39:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanbusa

hakanbusa

k. yusuf

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araclari-t-max-cift-aku-sarj-sistemi-ba-2685-auxiliary-battery-syste/detay?

hakan abi senin sistemin daha basitini 178 tl ye satýyorlar.

benim dediðim sisteme göre bir maliyet çýkartýrsak

arkaya koyulacak akü için

* 5 metre 35 mm2 kablo 50 tl
* 2 adet yardýmcý otomatik 25 tl
* 2 adet kurþun kutup baþý 10 tl
* yaklaþýk 10 adet gümüþ baþlýk 15 tl
* 1 adet toggle switch düðme  5 tl
* ortalama 10 metre 3 mm tetik kablosu 10 tl
* soket fiþ ývýr zývýr  10 tl

toplam 125 tl yapar ki çok daha saðlýklý olur

aküyü gösterdiðin gibi alýrsak ortalama 100 tl yi bulmaz maliyet

hakanbusa

Alıntı yapılan: impress -  Ekim 13, 2010, 10:45:27
2. akü dediðiniz gibi gerekiyor bu gibi durumlarda. bagajýn sað arka kýsmýndaki plastik döþemeyi uygun keserek 60 amper akü sýðdýrabiliyorsunuz. ancak bunun için güçlü bir þarj dinamosu da gerekiyor. yoksa boþ aküyü doldurmaya çalýþan dinamo konjektörü patlatacaktýr.güçlü dinamo ile birlikte bir de akü switch mode gerekiyor ancak fiyatlarý çok pahalý. onun yerine  iki adet yardýmcý marþ otomatiði ile 1 ve 2. akü arasýnda geçiþ saðlanabilir. kendi yapmak isteyenler için þema çizebilirim ve ya uðraþamayacak olanlara da yardýmcý olurum ;)

Verdiðiniz bilgiler için teþekkür ederim.

Ben aküyü stepne yerine monte ettirdim. Tofaþ akü altlýðý alýyorsunuz. 12,5 tl. Sonra sprey boya ile boyayýp, vida yerlerinde stepne borusuna sabitliyorsunuz.

Ben T-max 'ten akü ayýrma modülü aldým. Aracýn içindeyken, hangi aküde ne kadar volt olduðunu görebiliyorum. Vinç'in ceryanýný 2. aküden aldým. Böylece ana aküye yük binmemiþ oldu. Otomatik ve manuel olarak akülerin þarzýna müdahele edebiliyorum.  

hakanbusa

T-Max'i Anýl oto maslaktan 175 tl'ye aldým. Ýçinde bütün her þey mevcut. Siz sadece kablolarý baðlýyorsunuz.

hakanbusa

kontrol panelinide iþin içine katarsak. fiyat normal gibi.

hakanbusa

YUsuf abi. Bir incele faydalý olacak herhalde.

yusuf

Hakan

Süper bir araþtýmacý - Nivacý   sýn.

Ben 2, aküyü ön sað koltuðun arkasýna koydum bile.

Bu þarj kontrol sistemi çok iyi. Hemen alayým bir tane

Bir de black and Decker akü þarj cihazý var. Bundan da edinsekmi açaba.

yusuf

Öndeki akü 72 amp Mutlu
arkadaki akü 75 amp Varta

toplam 147 amp

Bu t max ile iki aküyü de ayný anada kullanabiliyor muyuz?

Malum vincin istediði yüksek amper.

hakanbusa

Yusuf abi satanlar çok bu konuda çok bilgili deðiller.Takan elektirikçi 2 sinede ayný anda þarz edebileceðini söyledi. Þarj etmek istediðin aküyü manuel olarak ta þarz ettirebiliyorsun. Marþ veya vinç aküyü emdiði zaman, iki aküyü birden devreye sokamýyoruz. Çünkü daðýtýcý bu yükü kaldýramaz dedi. Boþalanýn yerine saðlam olaný devreye sokacakmýþýz.

yusuf

Þarj için þu var. Araba içþinden de þarj ediyor muþ !Nasýl oluyorsa!

www.makineevi.com/Aku-Sarj-Aletleri,CA2-151.html?gclid=CI3mu8j60aQCFRn-2AodGDbIIw

Tolga

bende bundan aldým. Akü Takviye ve Güçlendirme Cihazý diye geçiyor.

Tolga

yusuf

bu galiba þarj etmiyor. Yalnýzca akü bittiðinde marþ basmak için

Tolga

kaput açmadan çakmaklýktan aracýn aküyü þarj ediyor, ama 1-2 atýmlýk. tam tembel iþi yani benlik. hanýmýn aracý bunla bir kere çalýþtýrdýk. ama baðlayýp 5-10 dak. beklemen lazým kendi aküsünden araca aktarým tamamlanýnca sinyal veriyor marþa basýyorsun. sonra yola devam edeceksen gene çakmalýktan bu kez kendini þarj ediyor.
açýkcasý benim araba garajda çok yatýyor diye aldým.
Tolga

yusuf

Bendeki montaj da böyle

Akünün arkasýnda bir delik açmýþ eski sahibi. Oradan içeri girdim.

Ýçeride akü pek sihhatli deðil diyorlar. Neden anlamadým