Sýcakken Çalýþmýyor.

Başlatan Liberator42, Ekim 05, 2010, 08:20:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Liberator42

Merhaba arkadaþlar. Son zamanlarda benim 91'i kýsa süreliðine stop ettiðimde yada örneðin kýrmýzý ýþýkta falan yanlýþlýkla stop ettirdiðimde tekrar çalýþmýyor lakin 10 dk. kadar bir süre geçince hiçbiþey olmamýþ gibi alýyor.Yalnýz bu arada iki üç kez arka arkaya marþa basýnca araba çalýþmazsa bu sefer marþ da tamamen gidiyor.Týk bile etmiyor her seferinde korkuyorum zorladýk marþý yaktýk diye ama dediðim gibi 10 dk. geçince hiç biþey olmamýþ gibi çalýþýyor.Artýk stop edince iki defa marþa basýp çalýþmazsa býrakýp bekliyorum. Bir kaç kez yoðun trafikte yaptý, epey kulaklarým çýnladý tabii. Refik usta ile görüþtüm, "marþ tüm akýmý çektiði için ateþleme yapmýyor, lpg'ciye git role taktýr" dedi.Uyguladým ama sonuç alamadým.Bu arada marþýn çalýþmamasý kömürlerden olabilri dediler ama onlara da baktýrmadým henüz. Deðerli yorumlarýnýzý bekliyorum.

Tolga

Marþa baktýracan, fal bakmaya gerek yok.

Ama sýcakken çalýþmama, zor çalýþma bendede var pompalamayýp tam dip gaz yapýnca alýyor.
Tolga

Liberator42

Aslýnda marþ kuvvetli çeviriyor ama iki üç kez üstüste basýnca birden týk demez oluyor.Ýlginç olan araç soðukken tek marþla hemen çalýþýyor ancak dediðim gibi kýsa süreliðine stop ettirince 10-12 dk geçmeden çalýþmýyor.Ama tabii marþta da sorun olduðu aþikar.

ERCO

mar sýcakken basýnca burclarda sýcak oldüðü icin maþý sýkýyodur marþa ii bir bakým yapýlmasý gerekiyor burclarýyla birlikde akým cekdigi icin ateþleme duþure bilir dogru ama birde gaz sistemini kontrol etmek gerekir belki cok gaz geliyordura boðuyordur makýnayý
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

Liberator42

Teþekkür ederim. En kýsa zamanda marþ motorun baktýracaðým.

thkuzuoglu69

SEn yine de marþ dinamosunu bir bakýma sok. Kömürler zayýf (bitmeye yakýn) olabilir, Kömürlerden birisinin kablosu marþ zorlamasýndan kesilmiþ olabilir.
...........

k. yusuf

sorun büyük ihtimal ön burçtan çýkacaktýr. korumasý olmadýðý için düþüyor.  burcu deðiþtirirken  kafasýna iz yaptýrýn ki çýkmasýn.

Liberator42

k. yusuf

en saðdaki 11 no lu parça burç tur. genelde nivalarda düþüyor. (sað tuþla resme bak ve ya resmi göster dediðinizde çýkýyor resimin tamamý)

düþtüðü zaman da marþ motoru boyunca olan ve sapmasýz olarak dönmesi gereken kollektörün kilitlenmesine yol açýyor. bu da marþ motorunu çalýþmaz hele getiriyor. diðer ihtimalde arkadaþlarýn da dediðin gibi burç þiþmesi olayýdýr.  burç bakýr olduðu için ýsýdan çabuk etkilenir ve genleþir. genleþince kollektör milini sýkar ve yine dönmez. soðuyunca eski halini alýr ve marþ tekrar basar duruma gelir. bu durumda marþý zorlamak kollektörün yanmasýna sebep olur.

büyük ihtimal sorun burçtan çýkacaktýr. dinamoyu söktürünce arka burca da baktýrýn. ayrýca nivalarýn burcu her yerde bulunmuyor. koca maslakta bulamadým. bir lada parçacýsýndan temin etmeniz iþinizi kolaylaþtýrýr. 3-5 tl lik bir parçadýr. 2 adet alacaksýnýz ön ve arka olarak.

Liberator42

Abi kesinlikle burçtan.Çünkü gerçekten de bir kaç kez üstüsüte marþa basýnca  marþ ölüyor ve 5-10 dk. geçmeden týk bile demiyor.Ama mesela soðukken hiç bir sorun yok.

Liberator42

Bu gün elektrikçiye uðradým.Israrla marþý söktürüp bakalým,burç ya da kömür dediðim halde usta beni dinlemeyip röle attý."Marþ saðlam burç yada kömürden olsa sesinden anlarým ben."dedi. Ölçtü aküyü falan sonra elektrik zayýf geliyor marþa , röle atalým dedi.Geçende de lpg tesisatýna röle atmýþtýk.Bakalým umarýum usta haklý çýkar.Bir daha ayný sorun olmaz.Çok emin konuþtu.

hakanbusa

Þahsi tecrübeme dayanarak karbüratöre baktýrýn derim. Zengin karýþým olma olasýlýðý var. Ayrýca vakum hortumlarýnda kaçak varsa oda yapýyordur. Çalýþmadýðý zaman marþ motorunu yiyiyor. 3 tane motor bitirdim. Sonuç; Arýza karbüratör ve avans ayarlarýnda çýktý.

Liberator42

Sanýrým olay çözüldü.Distibütöre giren kablonun ucundaki metal jak iç kýsýmdan kýrýlmýþ.Zaten son zamanlarda motorda düzensiz çalýþma ve silkeleme olmaya baþlamýþtý.Bu gün jakýn ucunun kýrýk olduðunu farkettim.Eðreti duruyor.Yarýn deðiþtireceðim.Acaba ýsýndýðý zaman kopuyor da o yüzden mi ateþlemiyor.Çünkü marþta hiçbir sorun yok gayet kuvvetli çeviriyor.

Liberator42

Evet hala ayný konu.Refik usta o kýrýk kablodan olamayacaðýný söyledi.Ama yine de buji kablolarý ile bujileri ve  platin, meksefe,tevzi makarasý, distiribütör kapaðý deðiþtirelim dedi.Aslýnda kendisi indiksiyon bobininden þüpheleniyordu ama platini deðiþtirmek için distiribütörü sökünce içindeki bilyanýn ölmüþ olduðunu gördük.Ve komple dist. deðiþtik.Aracýn çalýþmasý düzgün þimdi.Ama hala emin deðilim acaba ayný olayý yine yapar mý? Refik usta muhtemelen o bilyadan diyor.Isýnýnca platin yapýþýyor,bilya da ölü olduðu için dönderemiyor diye düþündü.Bakacaz.Bir daha yapmadý gerçi.Ama çektiðimi bir ben bilirim.Sýcakken stop etmeye gör 10 dk. geçmeden hayatta çalýþmýyordu.

lodosum

konu çok eski 8 yýl olmuþ.... ayný sorun bendede var.. araç sýcakken çalýþmýyor  20 dakka sonra soðuyunca kendiliðinden çalýþýyor.