AYNA MAHRUTÝ DEÐÝÞÝMÝ

Başlatan Yevgeni, Ekim 07, 2010, 01:57:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanbusa

Alıntı yapılan: yusuf -  Ekim 20, 2010, 04:47:13
Pratikte her deðer fabrika verilerinin çok üstündedir muhtemelen bu 19 yolda 22 çývarýnda olacaktýr.

Bu yeni modifikasyonla benim araba oradaki test koþullarýna girse 16 falan olur herhalde.

Fabrika verisi 175 ebat lastik ile olcum yapilmistir.  Sende orj. Lastikleri taksan yusuf abi, o zaman 12sn sn.lere  inebilir.

yusuf

Bizde çalýþan ve karmaþýk sistem iþlerini çözen bir arkadaþým var.
Buradan önce permormans arabalarýni modifiye edip güç arttýrmaya yönelik bir yerleri varmýþ.
Halen daha hobi olarak devam ediyor.

Ýlk ona sormuþtum. "Hemen çýkar  at,  hem 6-7 beygir kazanýrsýn hem de araba hafifler , bizim modifiye için gelen arabalara ilk yaptýðýmýz budur" demiþti.

Sonralarý birkaç kiye daha sordun ayný þeyleri söylediler.

cenker

yusuf abi katalistin iptal ise hemen þöyle bir bilgilendirme yapayým ;

euro 3 ve üstü emisyon normunu saglayan motorlarda katalist öncesi ve sonrasý 2 adet lamda ( oksijen ) sensoru bulunur.

arac katalistin efektif calýþmasýna göre yakýt püskürtme yapar. yani düzgün verimli yanma ve atýlan ekzost gazýndaki oksijen miktarýna göre yakýtý kýsar yada acar.

katalisti yok edersen 2 sensor ayný okursa aracýn ecu ( beyin ) katalisti ölü olarak görür. servise gitmeye zorlamak içinde aracýna göre %20 ile % 40 kadar güc keser.

tüm euro 3 ve üstü araclarýn ecu larýnda,  katalist ölünce cevreye kötü gaz atýgý azaltýp çalýþan alternatif yakýt püskürtme egrileri vardýr.

katalist iptali profosyonelce yapýlýp sensorlerden katalist varmýs gibi degerler ecu ya göndermedigin sürece arac bu sekilde davranacaktýr..

motor  çýkýþý az rahatlatýlgýndan emdigini kolay atabildiginden piskolojik bir performans artýþý gibi izlenim versede senin deneyinde görüldügü üzere güç keser  ;)

çözüm; ;) orjinal setupa geri dönmek yada ecu sensor modfikasyonu
divers do it deeper

yusuf

Daha önce de yazýþmýþtýk yanýlmýyorsam. Benim katalist aþýrý ýsýnýyor uzerinde koruma sacý olmasýna raðmenÝç taban döþemelerini yakýtordu. Hatt oraya düþen bir çakmak u þeklini almýþtý. Kesin miyadý dolmuþtu. Servise sordum ellerinde olmadýðýný bulunsa bile fiatýnýn 1,125 tl olduðunu soylediler. "e napýyorsunuz bu durumda" dedim."kesip yerine boru koy biþi olmaz" dediler. 

niva07

Alıntı yapılan: yusuf -  Ekim 20, 2010, 05:50:06
Daha önce de yazýþmýþtýk yanýlmýyorsam. Benim katalist aþýrý ýsýnýyor uzerinde koruma sacý olmasýna raðmenÝç taban döþemelerini yakýtordu. Hatt oraya düþen bir çakmak u þeklini almýþtý. Kesin miyadý dolmuþtu. Servise sordum ellerinde olmadýðýný bulunsa bile fiatýnýn 1,125 tl olduðunu soylediler. "e napýyorsunuz bu durumda" dedim."kesip yerine boru koy biþi olmaz" dediler.  

yusuf abi bildiðim kadarýyla universal tipte Borla (Bosal ? emin deðilim..) diye bir marka var.katalizatör olarak takýlabiliyormuþ bizim araçlara, fiyatý makul, satan kiþinin yalancýsýyým.. En iyisini Kaner usta bilir elbet.

yusuf

Neyse atladýk gene baþka konuya.Esas yerini bulayýn devam ederiz. Belkide benim katalisit týkanmýþtý çýkarýnca bir ferahlýk hissettim

Hakan busa bu da benim arabanýn hýzlanma eðrisi,

6 ve 12 saniyeler hýzlanma çok iyi 12 - 14 arasý vites deðiþtirme hatasý herhalde. 14. sn den sonra hýzlanma düþüyor. Gördüðün gibi.

Acaba þanjumana da mý bulaþsak

hakanbusa

yusuf

Cenker

Kafam karýþtý,

gidip o çocukla gene konuþtun. Onlar hemen söküp atýyorlarmýþ ama yerini turbo ile dolduruyorlarmýþ

Bana düþük viteslerde güç kaybedesin ama ust viteslerde kazanýrsýn diyor.

Benim o parça saðlam mý deðil mi nasýl anlarým ?

Ekrem Usta

yusuf abi kafan karýþacak ama benim bildigin þu hedýrs eksoz sisteminde cýkýþ rahat oldugunda ilk hareket iyi olur son sürat düþer eksoz belli bir miktar motoru sýkmasý lazým yok eksoz siboplarý acýk kalýr .katý sökmek iyi ama sensörleri kandýrmak lazým diye biliyorum abi..

yusuf

Kim kandýracak Ekrem Usta. Bize inanmaz ki kandýrmaya çalýþalým

Harun

Alıntı yapılan: Ekrem Usta -  Ekim 20, 2010, 07:18:46
katý sökmek iyi ama sensörleri kandýrmak lazým diye biliyorum abi..
ben de bunu ya bizim forumda bir yerlerde ya da baþka bir yerde ayný þekilde okumuþtum.

bi araþtýrayým...

hakanbusa

Turbooooooo. Birak Ekrem abi sensor, mensor. Tek gercek turbo. 300 hp yi gorecez. Mutlu olacagiz. Nasilsa bu arabalara istedigimiz fiyati vermezler. Ömrümüz olursa bizle beraber yaslanir. Yeni araba alip ugrasacagimiza bu araclari siradisi yapalim. Ne yapsak ta zaten bir jeep ve suzukiden daha ucuz olacagi kesin. Tabi bu proje 1 -2 senede gerceklesir ÝNSALLAH, biraz daha fazla calisip, para kazanmamiz lazim.

yusuf

%60 torsen denemeleri.

hakanbusa

Fena olmuþa benziyor Yusuf abi.

hakanbusa

Ama küçük topuzu geri çekersen, daha etkili oluyor.