KENE PROBLEMÝ

Başlatan Yevgeni, Mayıs 30, 2008, 12:23:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OrcuNiva

walla bu kene olayý en çok benim ve sizler gibi offroad tutkunlarýna risk oluþturuyor.dað bayýr yeþilin bol olduðu yerler ugrak noktam ;)
Niva sürmek ayrý bir keyif...

niva07

Kene sorununa karþý çözüm arayýþýndaydým, ev bahçeli olduðu için hem de evcil hayvan beslediðim için bir kene ilacý temin etmek gerekti.. Bunun için kaliteli olduðuna inandýðým ve baþarýsý iki üniversitemiz tarafýndan da onaylanmýþ bir ilaç temin ettim %99 su bazlý, insanlara zarar vermiyor ve keneler üzerinde %100 etkili olduðu deneylerle kanýtlandýðý yazýyor. Reklam amaçlý olmamasý açýsýndan þu an isim vermiyorum ancak eðer istek olursa ve bir mahsuru olmayacaksa (çünkü burada amaç reklam yapmak deðil, hayati bir konu tartýþýyoruz) isim vereceðim.

MOUNTAINBIKER

SELAM

SIMDI BU KENE PROBLEMI NEDENIYLE CADIRLI KAMP YAPAMAYACAKMIYIZ??
BEN CADIRDA KALMAK ISTEDIGIMDE BUNUN ICIN NE ONLEM ALMAK GEREKECEK.

AYRICA,ARABALARIMIZIN UZERINE MONTE EDILEN CADIRLARLA ILGILI BILGISI OLAN ARKADASLAR VARMI?
SAYGILAR

MOUNTAINBIKER

ewet arkadaslar
en son ben yazmisim bu konuya cevap .
BU GUN SEZONU DA ACTIK.
KENE SEZONU.ORMANDA BU SEZONUN ILK KENESI ILE KARSILASTIK.
BU DA BANA BU KONUYU HEMEN GUNDEMINIZE GETIRMEYI HATIRLATTI.
ARKADASLAR ORMANDA VE DOGADA DOLASMAYA BASLADIGINIZDA HER AN AKLINIZA GETIREREK ONLEMINIZI ALINIZ.

SEZON ACILDI. :-[

niva07

Kene ile ilgili sprey arayýþýnda olan varsa bu linke bir gözatmasýnda fayda var, ben kullanmýþtým, iþe yarayýp yaramadýðýný bilmiyorum ama köpeðim ve ben geçen seneden bu yana mevta olmadýðýmýza göre iþe yarýyor olsa gerek

MOUNTAINBIKER

sprey linki burada ama sunu hatirlatalim mi,illaki daga ormana dogru giderken bu spreyi aractan inmeden once uzerimize yada elbisemize komple sikmamiz gerekiyor artik herhalde.dogrumu? ???

niva07

ben ev içinde ve bahçe için kullanmýþtým, mobil kullanýmda yönerge ne þekilde bilmiyorum tam olarak açýkçasý.

dora

Arkadaþlar doðada çok çeþitli kene tipleri var her keneyi ölüm saçan kene ile karýþtýrmayalým.Eðer doðaya çýkýyorsak bu kene çeþitleri konusunda ön bilgi edinmeliyiz.
Niva 1041-firefly-Atlantis

emre_ozk

bunu yolda giderken gördüm çok büyüktü o kadar kan emmiþki kafasý bile gözükmüyor.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Bigalý Mustafa

Günümüzde doðal dengeler aþýrý derecede bozulmuþ vaziyette.Eskiden köy cývarlarýnda arazilerde ormanlarda bol miktarda keklik,sülün ve diðer kuþ türleri bolca bulunurdu.Kenenin baþ düþmaný olan kuþlar zamanla yaþam alanlarý daraltýldýðý için sayýlarý azalmýþ,tarýmda kullanýlan ziraii ilaçlarýn bilinçsizce kullanýlmasý ve kene mücadelesi için kullanýlan ilaçlarýn da diðer canlýlara zarar vermesi üzerine kene populasyonu artmýþtýr.Aslýnda basit yöntemlerle önlemler alýnsa mesela zirai ilaçlarýn bilinçli kullanýmý ve bilinçli avcýlýk gibi sorun ortadan kendiliðinden kalkar.Bir tek sülün veya keklik günde ortalama 100 adet kene yer.Çözüm bu. :)
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

Bigalý Mustafa

Geçen yýl bizim burada Çan ilçesinde bir mevkii ye 500 adet sülün salýndý.Bu yýl bunlara takviye olarak 470 adet daha saldýk ve gözlemledik.Þu an o sülünlerin bulunduðu mevkii de kene populasyonu gözle görülür oranda azaldý hatta yok gibi biþey þu an.Ve buna mutaakip sülün kuþlarý  yiyecek ihtiyaçlarý karþýlamak için daha geniþ bir alana yayýldýlar.Doðanýn kendi sistemi ile kene sorunun çözüleceðini görmüþ olduk :)
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

MOUNTAINBIKER

iste budur,tebrikler,antalya icinde boolebi cozum olamaz mi,ne dersiniz. ???

dora

Askere gitmeden önce kendi köyüme Manavgat ta bulunan keklik üretme çiftliðinde 50 çift keklik alýp salmýþtým ama askerden geldim baktýmki benim keklikler pilav üstü olmuþ birde iþin bu yaný var.
Niva 1041-firefly-Atlantis

NÝVACI

Bravo sayýn kaptaným. Tesadüfün böylesi.
Gülmeyin ama insanýn korktuðu baþýnamý geiyor.
Bigalý'ya katýlýyorum.
1990 öncesi Elbistan yyöresinde patates ekimi baþlar,zarar verdiði için fare
mücadelesi yapýlýr.kýsa zaman sonra o yaylaya çýkan sürüler yýlandan ciddi zarar görür
Snuç: denge ters çalýþmaya baþlar yazýn fare yiyen yýlanlarý/kýþýn kar altýnda uyuþuk iken fareler yemektedir.
öte yandan daðda ölü bulduðum kekliklerin kursaðýnda çok kez avrpa gübresi çýkmýþtýr
EÐÝTÝM ÞART benim yaþýmda bile
sevgilerimle.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

ERCO

nejat abi bu kareyý nerde cekmiþdin hatýrlýyormusun
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com