Ön sað porya bilyasý kitledi..

Başlatan muhammedcelik1983, Nisan 19, 2014, 01:30:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Maestro

Alıntı yapılan: shadowturks -  Mayıs 02, 2014, 10:12:52
26 lokma
t kol
kýsa kol
50 cm t kola geçecek boru
teker yerde olmayacak þekilde biri içerden frene basýyor
boruyu takarak kol gücüyle sýkabildiðin kadar sýkýyorsun.
sonrasýnda çeyrek tur gevþetiyorsun.
tekeri elinle çevirip sýkma veya boþluk varmý diye kontrol edip
somunun ucunu aks kafasýndaki yarýk kýsmýna keski vasýtasý ile ezip perçinliyorsun ki gevþemesin bu kadar

not : rulmanlarý takmadan avuç içinde vurarak iyice gresliyorsun sonra toplamaya baþlýyorsun.
aks somununun altýna gelecek konik pulu takmayý unutmuyorsun...
;)

güzel bir anlatým olmuþ..bilinmesi gerekir.. 

bende bir kaç kelam edeyim..

Ýzmirden  Burhaniye  istikametine gidiyorum ( sabah  arabadan bir ses gelmiþti..sonra ses gitti.. o kadar dinlediysemde bir daha ses yapmamýþtý )  yolda giderken ön sað tekerden  bir asýlma yaptý.. Allahtan yol o kadar kalabalýk deðildi..  durdum.. bu arada arabam  86 taunus..  yol tek yön gidiþ-geliþ..  neyse  meuzu ayný.. sað teker bilyasý daðýlmýþ.. o halde gýcýrdaya gýcýrdaya benzinliðe girdim.. bayram arefesi.. tamirci vs yok..   tekerleði söktüm.. ama bilye ye ulaþamadým.. arkadan balatalarý çamurdan vs koruyan saðlam bir saç var.. o yarým ay þeklinde halka.. neyse  bir o uðraþtýrdý  onu söktüm..  rulmana ulaþtým.. zaten bilya larý elime geliverdi..  þansýmýza bir hýrdavatçý da ayný ölçülerde bir rulman bulduk..  neyse.. taktým ettim halloldu.. ama  rulmaný taktýktan sonra göbek bilyasýný sýkarken  kalakaldým..

böyle tip yerlerdeki rulmanlar belli bir tork ile sýkýlýr.. orada artýk iþi Allah'a býraktým..  bana göre ne abandým nede gevþek býraktým..  çýktým yola..

çekme yok.. ses yok.. iyi.. Burhaniye ye geldik.. hýmmm   bayramdý ..þimdi kafa toparladý.. 2. günü hemde..   gece dönüþe geçtik.. ama aklým hep rulmanda.. kontrollü bir þekilde eve geldik.. bayramda Ýzmirde biraz dolandým..  akabinde bayram sonrasý ilk iþim arabayý tamirciye götürmek oldu..

dedim.. böyleyken böyle..  bir þikayetim yok ama  sök bakalým hele ne çýkacak..

tamirci söktü.. rulmaný aldýk inceledik.. sonuç..

rulman çok sýkýldýðý için  yanmýþ..  neyse..deðiþtirdik..

tamircinin bana söylediði þu..

'' abi bu göbek abanarak sýkýlmaz.. biraz sýk.. en son çeyrek tur gevþet ve  öylece kilitle..

Maestro

Alıntı yapılan: shadowturks -  Mayıs 02, 2014, 10:12:52
26 lokma
t kol
kýsa kol
50 cm t kola geçecek boru
teker yerde olmayacak þekilde biri içerden frene basýyor
boruyu takarak kol gücüyle sýkabildiðin kadar sýkýyorsun.
sonrasýnda çeyrek tur gevþetiyorsun.
tekeri elinle çevirip sýkma veya boþluk varmý diye kontrol edip
somunun ucunu aks kafasýndaki yarýk kýsmýna keski vasýtasý ile ezip perçinliyorsun ki gevþemesin bu kadar

not : rulmanlarý takmadan avuç içinde vurarak iyice gresliyorsun sonra toplamaya baþlýyorsun.
aks somununun altýna gelecek konik pulu takmayý unutmuyorsun...
;)

güzel bir anlatým olmuþ..bilinmesi gerekir.. 

bende bir kaç kelam edeyim..

Ýzmirden  Burhaniye  istikametine gidiyorum ( sabah  arabadan bir ses gelmiþti..sonra ses gitti.. o kadar dinlediysemde bir daha ses yapmamýþtý )  yolda giderken ön sað tekerden  bir asýlma yaptý.. Allahtan yol o kadar kalabalýk deðildi..  durdum.. bu arada arabam  86 taunus..  yol tek yön gidiþ-geliþ..  neyse  meuzu ayný.. sað teker bilyasý daðýlmýþ.. o halde gýcýrdaya gýcýrdaya benzinliðe girdim.. bayram arefesi.. tamirci vs yok..   tekerleði söktüm.. ama bilye ye ulaþamadým.. arkadan balatalarý çamurdan vs koruyan saðlam bir saç var.. o yarým ay þeklinde halka.. neyse  bir o uðraþtýrdý  onu söktüm..  rulmana ulaþtým.. zaten bilya larý elime geliverdi..  þansýmýza bir hýrdavatçý da ayný ölçülerde bir rulman bulduk..  neyse.. taktým ettim halloldu.. ama  rulmaný taktýktan sonra göbek bilyasýný sýkarken  kalakaldým..

böyle tip yerlerdeki rulmanlar belli bir tork ile sýkýlýr.. orada artýk iþi Allah'a býraktým..  bana göre ne abandým nede gevþek býraktým..  çýktým yola..

çekme yok.. ses yok.. iyi.. Burhaniye ye geldik.. hýmmm   bayramdý ..þimdi kafa toparladý.. 2. günü hemde..   gece dönüþe geçtik.. ama aklým hep rulmanda.. kontrollü bir þekilde eve geldik.. bayramda Ýzmirde biraz dolandým..  akabinde bayram sonrasý ilk iþim arabayý tamirciye götürmek oldu..

dedim.. böyleyken böyle..  bir þikayetim yok ama  sök bakalým hele ne çýkacak..

tamirci söktü.. rulmaný aldýk inceledik.. sonuç..

rulman çok sýkýldýðý için  yanmýþ..  neyse..deðiþtirdik..

tamircinin bana söylediði þu..

'' abi bu göbek abanarak sýkýlmaz.. biraz sýk.. en son çeyrek tur gevþet ve  öylece kilitle..

shadowturks

aklýn ve tekniðin yolu yolu bir.
brezilya ya gitsen sibirya yada, ayný þekilde sýkýlýr bu meret.
bu kulaktan dolma masal deðil tecrübedir...
;)

Maestro

Alıntı yapılan: shadowturks -  Mayıs 08, 2014, 09:01:48
aklýn ve tekniðin yolu yolu bir.
brezilya ya gitsen sibirya yada, ayný þekilde sýkýlýr bu meret.
bu kulaktan dolma masal deðil tecrübedir...
;)

abe yes  ;D

shadowturks

abe göndereyim sana yarým kilo
ev yapmasý nar likörü bea?

murat

Ben yarým tur gevþetiyýrum sorun olmuyor daha garanti elle kontrol edince boþluk hissediliyor ama rumlar yaklaþýk 20binde yenileniyor

NÝVACI

Yüsük meselesini ortaya koyan benim.
Orjinalde böyle bir þey görmedim
Aðýr þartlarda kullanýrken sizler gibi üç günde üç takým yiyince hemde çift taraf.
iki rulman arasýna arasýna yapýlacak ,ikicmden az geniþ bir halka .
yaptýktan sonra 1 takým rulmaný 8 yýl kullandým.
Nasýl yaparýz.
Bulunduðunuz yerin iti bir tornacýsýný bulun.
Rulmanlarý iyi oturtulmuþ poryayala tornacýnýza gidin aradaki boþluða göre bir parça yapacak.
sonrada renolar gibi sonuna kadar sýkýn
Bakým zamaný TAMÝRCÝYE GÝDÝNCEDE  parçadan bahsedip iyice sýktýrýn.
karadað yanýlýyor parçacýlarda böyle bir þey yok.
ya önceki sahibi yaptýrmýþtýr yada askerlik dalgýnlýðý karýþtýrmýþtýr inþallah askerlikte bitmiþtir
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Maestro

Alıntı yapılan: shadowturks -  Mayıs 08, 2014, 09:07:49
abe göndereyim sana yarým kilo
ev yapmasý nar likörü bea?

Eyvallah...  Nivamý aldýðýmda inþallah  hatýrlarýrým. ;D