Çaký-Býçak-Pala-Nacak Vs...

Başlatan kocaali, Ekim 22, 2014, 03:37:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atinco

Kocaali karbon olaný tavsiye ederim. Diðerleri hem pahalý, hem gereksiz.

kocaali

iþte bunun aynýsýydý benim çaký.. fiber sap.. kilit mekanizmalý...

No mud, no fun...

Maestro

Alıntı yapılan: kocaali -  Ekim 23, 2014, 08:41:24
çakýmý ve baltamý ordan aldýydým, yok paraya... dükkanýn %90'ý günlük kullaným býçaklarý ve bol bol da çin malý çaký vardý þekil þemal yönünden çok afilli görünen... lakin amca ýsrarla çok daha ucuz olan bursa çakýsýný verdiydi ve yýllarca çok iyi iþ çýkardý..

asýl Ýzmir'de Ýnciraltý'nda hala el dövmesi býçak vs yapan bir dükkan olduðunu duymuþtum, adresi de vardý bir yerlerde ama gidip bulmak nasip olmadý.. oraya gidip bi bakmak lazým...

Ýnciraltýnda  hiç duymadým ,  Kemeraltýnda Müfit Býçak  varmýþ , bir ara yolum düþerse uðrayabilirim.   hatta üþenmeyip  El yapýmý orjinal yerleri bulup  fotoðraflayabilirsem  birazda  bilgi toplarsam iyi muhabbet olur.

kocaali

Alıntı yapılan: Maestro -  Ekim 23, 2014, 02:56:02
Ýnciraltýnda  hiç duymadým ,  Kemeraltýnda Müfit Býçak  varmýþ , bir ara yolum düþerse uðrayabilirim.   hatta üþenmeyip  El yapýmý orjinal yerleri bulup  fotoðraflayabilirsem  birazda  bilgi toplarsam iyi muhabbet olur.

yanlýþ hatýrlýyor olabilirim hocam, tam adresi bulmaya çalýþýyorum ama nereye yazdým acaba...
No mud, no fun...

kocaali

Alıntı yapılan: Maestro -  Ekim 23, 2014, 02:56:02

DEMÝRCÝ SÜLEYMAN AKDEMÝR
873 SOK. NO:77
(Kestanepazarý Kemeraltý)
KONAK / ÝZMÝR

Tel : 0 (0232) 425 65 05
No mud, no fun...

NÝVACI

Þimdilerde hala varmý bilmem
çocukluðumda bir dalgýç (tek bacaklý hoca kasabalý Turgut)allah rahmet eylesin.
dalýþ sonrasý bize gelir babamla þaraplama yaparlardý orfoz eþliðinde
bir kova su koyar suda batmayan býçaðýyla saatlerce oynardým
geçen yýllarda sordum artýk öyle bir þey yok dediler
bazen mehterena hak veriyorum dünya bile iki ileri bir geri
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

NÝVACI

bizim alete bir hal oldu resim yeni çýktý adý geçen yerde
kaba demir iþçiliði var bu günlerdede kapanmýþ olabilir yanýndakiler hepsi kapandý
o sýrada bildiðin scak demirciler vardý
o sokaðýn adý demircilerdi
nortalji oldu
o bölge sokaklarý mesleklerle anýlýr yan yana ayný seri dükkanlar vardý
kestane pazarý-bakýrcýlar-kantarcýlar- peynirciler- þekerciler-silahçýlar-tenekeciler-sünnetçiler-mantocular-aynacýlar-fincancýlar.
her sokaðýn adý gibi kokularýda farklýydý.

Maestro

Dün Sabah iþe giderken cep telefonu ile yolda seyir halinde bir kaç Foto yakalamaya çalýþtým , pek baþarýlý olmadý... paylaþayým dedim.. 

aklýmdayken...  aranýzda iþ kanunlarý konusunda bilgi sahibi olan varsa Özelden kafasýný þiþirmek isterim...

Sabah alacakaranlýðý ve hayatýn gerçekleri.. Çalýþmalýsýn Çalýþmalýsýn Çok çalýþmalýsýn...   Niva Niva demek kolay  !!

atinco

Derler ki medeniyet bir þeyi nasýl deðerlendireceðini bilmektir. Ne paran var diye on liralýk bir þeye elli lira vermek, ne de on liralýk diye onu uyduruk bir þekilde imal etmek. Bizdeki son durum bu. Hatta dünyadaki durum da bu. Bu sokaklarý, çarþýlarý kendimiz bozuyoruz. Biz kendimiz deðiliz desek meseleyi ýskalarýz, bizler özne deðiliz... Hakiki deðiliz, o sebep karnýna sapladýðýnda Züðürt Aða'nýn da pýçaðý yamuldu gitti iþte. Amma bu tür bilgi paylaþýmlarýný çoðaltmak iyi. Niva da bunlardan biri aslýnda. Yýllardýr Opinel kullanýrým, Nivaya çok benzer. Ayný þey. Yenilerinden de aldýmdý, bir þey oldu, hediye ettim hep. En sonunda ata terfi edecem ya hayýrlýsý.

atinco

Kocaali, sap kesiti yuvarlak ama malzeme törpüye, zýmparaya açýk :) brüt, masif, olduðu gibi orada hocam.

Maestro

Alıntı yapılan: kocaali -  Ekim 22, 2014, 03:43:31
bu klasik model...

bir de outdoor versiyonu yapmýþlar, bunu yeni gördüm... pek de hoþuma gitti... hem ip baðlama yeri var, hem de sapýn uç kýsmý düdük...

az once  Av meraklýsý bir arkadaþ ile konuþuyorduk...  dedigi aynen þu

'' Cepte  8 Numara , arabada 10 , Numara  12 numarasý çok büyük gereksiz... ''   Ben internette  75 TL  ye bulmuþtum , Kemeraltý Hisarönünde  50 TL ye  alýnýr diyor... bir köþeye not aldým , Bir Sabah iþ çýkýþý üþenmez isem  Hem Meþhur Hisarönü sögüsçüsünde  bir kayýntý  ardýndan av dükkanarýný þöyle bir dolaþýrým diyorum.

kocaali

Alıntı yapılan: atinco -  Ekim 24, 2014, 03:03:01
Kocaali, sap kesiti yuvarlak ama malzeme törpüye, zýmparaya açýk :) brüt, masif, olduðu gibi orada hocam.

dediðin doðru hocam, kiþiselleþtirmeye çok açýk.. evvela bi tane edineyim, sonra deðerlendireceðiz durumu... numara olarak tavsiyen nedir, 8 iyidir diyorlar günlük iþler için, canlýsýný görüp karar verme þansým çok az, tavsiyeleri dinleyeceðim :)
No mud, no fun...

kocaali

Alıntı yapılan: Maestro -  Ekim 24, 2014, 08:43:52
az once  Av meraklýsý bir arkadaþ ile konuþuyorduk...  dedigi aynen þu

'' Cepte  8 Numara , arabada 10 , Numara  12 numarasý çok büyük gereksiz... ''   

arabada iki býçak, bir balta her daim mevcut :)  bana çantada günlük taþýmalýk lazým, 8'e yürüyorum o zaman...  ;D
No mud, no fun...

atinco

O kadar düþünmeye bile gerek yoktur, numarlarýný hatýrlayamýyorum þimdi. Al bi tane senelerce kullanýrsýn. Ufaklarý 12-15, az büyükleri 18-25 arasýdýr. Karbon al, kýzýl saplýlar.

NÝVACI

Derdim polemik deðil ama.
Az önce biz her þeyi kendimiz yapýyoruz derken
þimdi al bir tane sonra çoðaltýrsýn
gençsiniz bir çaký için bile fransýz itine para vermekten çekinmiyorsunuz.
ben öyle düþünürüm çakýmý her ele alýþta üstünde serik yazýyor dalgýn deðilsem
kaþ  antalya toroslar sýralanýp gidiyor.
Mesele Mehmedin çakýsý deðil
icraatla sözün uyumu
---------------------------------------------
arazide iþ görmesi için bað býçaðý dediðimiz katlanýr destereler
hele hele yaþ ise bilek kalýnlýðý dallarý iki hamlede kesersiniz
esas arabada ve yürüyüþ çantasýnda bulundurun gerçekten hayat kurtarýr
kedine has kullaným þekli vardýr
kesilecek dal halat yada tahta mutlaka kýlýcýna kesin
tek derdi küf kurulayýp saklamak gerekir.
Bu arada yutub her sayfada adý geçen çaký videosuile dolu
þerefsizler çaký parasýnamý muhtaç oldular acaba. (inþaalah)
Eyvah sabah sabah fazlamý  bonjuðð oldu ;) :D :D :D