Merhabalar....

Başlatan dagulapeyi, Mayıs 18, 2012, 06:19:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dagulapeyi

Tüm site sakinlerine merhaba..
Öncelikle kendindem biraz bahsedeyim..Adým murat, yaþým 35 evliyim 4 yaþýnda bir kýzým ve hayýrlýsý ile  dogacak (henüz cinsiyetini bilmediðimiz ) bir bebeðimiz var..
Evim istanbulda iþim ise yalovada nerdeyse hergün gidip geliyorum..Aktif olarak motosiklet kullanýcýsýyým.Hem trafik hemde vermiþ olduðu özgürlük adýna onu çok seviyorum..Ama kýþýn ya da yaðmurlu havalarda kullanmak ve bazý hafta sonlarý daðlara kaçmak için ucuz bir niva almak istiyorum...

Amacým aracý aldýktan sonra kafama göre yeni halini oluþturmak.
Çocukluðumdan beri Niva'yý severim. Bence görüntüsü tam bir arazi aracý..Niva'nýn konforsuzluðu konusunda parçalarýnýn ucuz olmasý konusunda bilgim var fakat bazý aklýma takýlan sorular da  var bu konularda sizlerden yardým isterim :-\
Mesela sitede herkes genç niva öneriyor ama bildiðim kadarýyla eski nivalar sürekli 4 çeker deðil.Bu iyi biþey deðil mi. Eskiler de ekstra bir sýkýntý var mýdýr.
en populer sitede rakamlar anlamsýz..mesala 88 modele bile 8-10 bin arasý rakamlar isteniyor bu iþin normali nedir.
3-4 yýldýr kullanýlmayan bir aracý alýp sorunsuz yürür hale getirmenin ortalama maliyeti ne olur...Daha sonra yavas yavas gerekli olanlarý yapabilirim..
Bir lada yý alýrken dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir.
Sorularým bitmedi ama sizi daha fazla sýkmak istemem ;D

Zaman ayýran herkese þimdiden teþekkürler...

mehmet22

önceliklle aileye hoþ geldinizz   ...kýzýnýza allah ömür veresin         yeni dogacak cocugunuz analý babalý büyüsün..

þu bir gercek niva kac yaþýnda olursa olsun 2012 daðil bütün nivalar herhangi bir kiþi veya sahibi tarafýndsan farklý bir sistem yapýlmadýysa  sürekli 4 tekerlekten cekiþli bir  azazi aracýdýr ön cekerleri ayýrmak gibi bir þans yoktur standartýnda..

3 -4 yýldýr kullanýlmamýþ yerinden hareket etmemiþ bir niva bence sizi üzerr  aktif kullanýlan bakýmlý yaþý genc bir niva size uzun yýllar hizmet eder.....

bir lada niva alýrken bence  en azýndan  dilinden   anlayan kullanan biri ile almanýz kafidir ...

niva icin ayýrdýðýnýz bütce maximim  nedir??
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

NÝVACI

mehmet iyi bir giriþ yapmýþ ayný dilekleri yineliyorum.
Ucuz  geniþ bir kavram.
Biz sizin ucuzu bilmiyoruz.
Örneðin benim 93'üm var ben 10 bin istiyorum bana göre ucuz.
En iyisi siz siteyi daha detaylý inceleyin aradaki farklar meydana çýkacaktýr.  içnden çýkýlmaz noktalarda severek yardýmcý oluruz.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

dagulapeyi

öncelikle iyi dilekleriniz ve cevaplarýnýz için teþekkür ederim.
Þimdi deðil ama bir kaç ay içinde 5-6 bin ayýrabilirim.
Ya da sorumu þöyle sorayým..Sorunsuzca binilecek bir Niva için ideal deðer ne olmalý. Nivanýn off-road aksesuarlý olmadýðýný ve modelin eski olabileceðini varsayarsak..daha da somutlaþtýrsak
93-95 model sorunsuz standart aksesuarlý binilecek Nivanýn hakký nedir..

mehmet22

benim kiþisel görüþüm dür ki  5  6 bin tl   ye alacagýn niva mutlaka iyide bir masraf isteyecktir derim

mümkünü varsa mutlaka alabileceginiz kadar gücünüzün yettiðince yaþý genc bakýmlý bir niva alýn ....ve keyfine bakýn 
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

Harun

Murat bey hoþgeldiniz,
size ve ailenize saðlýklar ve mutluluklar evvela..
Mehmet abi doðru söylemiþ Nivalar sürekli dört çeker,iki çeker ise üzerinde oynanmýþtýr (muhtelif sebepler ile misal az yaksýn vesaire)
Niva þahsýna münhasýr araçtýr,muhtelif avantajlarýndan dolayý þantiyelerde de kullanýlýr,bizim gibi sevdalýlarýnca da kullanýlýr :)
Evvela aþaðýdaki linkde genel olarak ikinci el kriterlerine bir göz atýn ardýndan da forumu bir tarayýn,Niva nasýl olmalý derseniz,bence  ;Dmümkünse;
-standart veya standarta en yakýn aracý arayýn
-seceresi belli araçlarý tercih edin (þantiye çýkýþlý araçlardan uzak durun)
-mümkün olan en genç aracý,
-ve imkan dahilinde usta/servise göstererek,mutlaka deneme sürüþü yaparak alýn (istanbul'da ikamet ediyor olmanýz bu açýdan avantaj)
http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=1037.0

sözü uzattým,son olarak umarým gönlünüze göre bir Niva bulursunuz...
selamlar.

Yevgeni

Lada Niva monokok kasadýr, gövdede özellikle altta çürük olmayanýný bulmak lazým, malum tüm alt takým gövdeye baðlý, þase yok.

Bir süredir yürümeyen bir araçta saklama koþullarý önemli, samanlýkta saklanmamýþsa bulaþmayýn.

Off road aksesuarý ya da aksesuar dediðiniz ekipmanlar sadece aracýn fiyatýný þiþirir, sonuçta eþeðe altýn semer de vursan eþek eþektir (lütfen kimse alýnmasýn, sadece deyime gönderme yaptým, kaldý ki Niva eþek olsa ne olur?)

Sadece Niva deðil, herhangi bir aracýn deðerini belirlemenin bence tek saðlýklý yolu kasko ederidir. Üzerinde bulunan týrý výrý aracýn fiyatýný etkilemez, en azýndan bence etkilemez (misal bizim Çaylak'ta þnorkel, her iki aksta farklý ayna mahruti, LSD kilit (helikal diþli tip), Chip tuning, vs gibi eklemeler var, toplamýný hesaplamadým bile. Ama aracýn fiyatý olarak sadece kasko bedeli geçerlidir, üzerindeki ekipman hediyesidir).

Bulabildiðiniz en standart, az kilometreli, üzerinde oynanmamýþ aracý almakta fayda var. Satýcý dilediði fiyatý istiyor, verip vermemekteki ölçütünüz kasko ederi. Yani fiyat konusunda danýþabileceðiniz kiþi bir sigorta uzmaný olabilir zannýmca.

Bir de yegane tavsiyem, aracý seviyor olsanýz da bir fýrsatýný bulup bir Niva kullanýn. Direksiyona geçince sizi memnun edip etmeyeceðini anlarsýnýz..

dagulapeyi

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mayıs 18, 2012, 09:47:54
Lada Niva monokok kasadýr, gövdede özellikle altta çürük olmayanýný bulmak lazým, malum tüm alt takým gövdeye baðlý, þase yok.

Bir süredir yürümeyen bir araçta saklama koþullarý önemli, samanlýkta saklanmamýþsa bulaþmayýn.

Off road aksesuarý ya da aksesuar dediðiniz ekipmanlar sadece aracýn fiyatýný þiþirir, sonuçta eþeðe altýn semer de vursan eþek eþektir (lütfen kimse alýnmasýn, sadece deyime gönderme yaptým, kaldý ki Niva eþek olsa ne olur?)

Sadece Niva deðil, herhangi bir aracýn deðerini belirlemenin bence tek saðlýklý yolu kasko ederidir. Üzerinde bulunan týrý výrý aracýn fiyatýný etkilemez, en azýndan bence etkilemez (misal bizim Çaylak'ta þnorkel, her iki aksta farklý ayna mahruti, LSD kilit (helikal diþli tip), Chip tuning, vs gibi eklemeler var, toplamýný hesaplamadým bile. Ama aracýn fiyatý olarak sadece kasko bedeli geçerlidir, üzerindeki ekipman hediyesidir).

Bulabildiðiniz en standart, az kilometreli, üzerinde oynanmamýþ aracý almakta fayda var. Satýcý dilediði fiyatý istiyor, verip vermemekteki ölçütünüz kasko ederi. Yani fiyat konusunda danýþabileceðiniz kiþi bir sigorta uzmaný olabilir zannýmca.

Bir de yegane tavsiyem, aracý seviyor olsanýz da bir fýrsatýný bulup bir Niva kullanýn. Direksiyona geçince sizi memnun edip etmeyeceðini anlarsýnýz..

Size kesinlikle katýlýyorum..Ama maalesef çoðumuz bir aracý alýrken ucuz ayný aracý satarken pahalý satma peþindeyiz. Bu yüzden neredeyse tüm araçlarýn fiyatlarý þiþiriliyor..
sizin dediðinizi yaptým ve kasko deðerini internetten arattým 1998 model niva ya kasko deðeri olarak 9250 rakam çýktý.Sizce bu model nivayý bu fiyatlara bulmak mümkün mü..
Bir niva bulup kullanabilir miyim bilmiyorum belki satýn alma esnasýnda ancak.Ama niva tercih etmemin bir kaç sebebi var.Birincisi gerçekten saðlam bir araba, parça fiyatlarý uygun, istenildiðinde hobi aracýna dönüþtürülebiliyor ve eski araçlar arasýnda görüntüsü hoþuma gidiyor..

Ama eðer çok masraflý olacaksa belki de þimdilik vazgeçeceðim..Þu an sadece araþtýrma içerisideyim...

NÝVACI

aklýn yolu birmi diyorlar öyle biþeyler vardý galiba. ;)
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Yevgeni

Ýstanbul'da iseniz yolunuzu Bostancý civarýna düþürebilirseniz Çaylak ile deneme turu atabiliriz.
2008 modeldir, görece teknolojisi yenicedir, frene basýnca durur, vs ama sürekli 4 çeker bir aracýn vibrasyonu, gürültüsü anlamýnda fikir vermeyi ihmal etmez..

Yevgeni

Öte yandan insaflý bir satýcý aracýn kasko deðeri civarýnda bir eder biçebilmiþtir belki, þans.
Bazen çýkýyor bir yerlerden böylesi..

dagulapeyi

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mayıs 18, 2012, 10:29:21
Ýstanbul'da iseniz yolunuzu Bostancý civarýna düþürebilirseniz Çaylak ile deneme turu atabiliriz.
2008 modeldir, görece teknolojisi yenicedir, frene basýnca durur, vs ama sürekli 4 çeker bir aracýn vibrasyonu, gürültüsü anlamýnda fikir vermeyi ihmal etmez..

Çok teþekkür ederim.Aslýnda evim ataþehirde ama iþ yalovada olunca iþler biraz karýþýyor.
Ýlk mesajda dediðim gibi motosiklet kullanýcýsýyým.Vibrasyon ve ses konusunda çok sýkýntý olacaðýný düþünmüyorum.. ;D

Halen önümde biraz zaman var araþtýrmaya devam edeceðim duruma göre de uygun biþey bulabilirsem ve kýsmetse alacaðým..

Bir kaç ilan hakkýnda görüþlerinizi almak isterim

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-lada-avcilar-icin-hazirladim-86149652/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-lada-1985-model-niva-lpg-li-86459492/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-lada-lada-niva-4-4-jip-arazi-canavari-80331315/detay/

özellikle bu araç alýnsa kaç paraya adam olur..
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-lada-aciilll-satilik-lada-niva-3300ytl-85650346/detay/

Yevgeni

Aramayý daraltalým, 1995 yýlý sonrasýna bakýn, 1700 cc olanlara. 95-97 arasý karbüratörlüdür, sonrasý enjektörlü.

Verdiðiniz örneklere gelince hiçbirine bulaþmayýn. Benzer yaþlardaki temiz görünen örnekleri rastladýkça incelerim, alayý kötü durumda ve kötü durumdaki bir aracý iyileþtireceðim derken neredeyse sýfýr araç fiyatý harcarsýnýz. Misal bir arkadaþýmýz sýrf dashboard tasarýmýný sevdiði için 1994 model 1600 cc aldý üç otuz paraya. Adam etmek isterken harcadýðý para 10.000 liranýn üzerinde, araç hala adam olmadý, zýrt pýrt orasý burasý patlayýp duruyor. Bir bilene güvenin, salaþ bir araç almaya yeltenmeyin.

Niva deneme konusuna gelince, istediðiniz vakit haber edin, hemen organize olalým, nasýl olsa yakýnsýnýz..

dagulapeyi

Önerilerinizi dikkate alarak 95 sonrasý modellere bakacaðým.Umarým uygun zamanda uygun bir niva bulurum.

dagulapeyi

Ýki sene sonra yeniden merhaba,

Maddi þartlarýn tam olarak oluþmamasý ve istediðim gibi bir aracýn olmamasý yüzünden iki sene bu arayýþa ara vermiþtim,
Þimdi yine 95 sonrasý temiz 10 bine kadar bir araç arýyorum.
Forumdan miracle adlý arkadaþýn arabasýna bursa da bir arkadaþa baktýrdým fakat biz karar verene kadar 3 gün içinde araç satýldý.
Bugunde izmitte internette ilaný olan bir araca bakmaya gittik fakat arac anlatýldýgý gibi olmayýnca rakam bile teklif etmeden geri döndük.

Arayýþa devam...
Herkese allah gönlüne göre versin ve kazasýz belasýz sürüþler nasip etsin