EKÞÝ SÖZLÜK > LADA NIVA

Başlatan BABA_BANA_LADA_NIVA_AL, Şubat 07, 2008, 11:36:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BABA_BANA_LADA_NIVA_AL

arkadaþlar ekþi sözlük'te Lada Nýva hakkýnda yorumlara bakarken þu yorumu okudum; Tuz gölünde arazi arabalarý test edilmiþ ve testi sadece Nýva ile toyota rav4 bitirebilmiþ. Bununla ilgili bilgisi olan paylaþsýn lütfen.
niva mania

Yevgeni

Doðru, bir otomobil dergisinin testi idi..

Yevgeni

Konuyu görünce çeþitlendireyim dedim. Baþlýðý da deðiþtirdim. Aþaðýda Ekþi Sözlük ortamýnda Niva hakkýnda yazýlanlar var. Sözlüðe yeni entry girildikçe buraya kopyalayacaðým (paragraf sonunda parantez içinde tarih ve saatin yanýndaki yazarýn adýdýr)..

ismi ispanyolcada kýrýk,bozuk anlamýna geldiðinden pazarýn bi bölümünü elinden kaçýran dandik oto..
(blasphemy, 03.11.2000 15:06)

kaloriferini calistirip kapilari acarsaniz rahatlikla orta halli bir mahalleyi isitip icabinda kasip bir iki daha lada niva kullanan bulup topluca eylem yaparsaniz iklim degisikligine bile sebep ola bilirsiniz
(nuitari, 03.11.2000 15:08)

fiyatýna göre çok iyi bir performans alabileceðiniz arazi aracý. 2002 modelinde görüntüyü de toplamýþlar. ama bence her hali güzel.
(bkz: jeep)
(alp turac, 06.03.2002 00:58)

ucuz bir offroad makinasý. zaten daða bayýra vurup parçalýyacaksa insan gidip lüx 4x4lere para vermemeli. güzel seçim olabilir.
(bettencourt, 06.03.2002 01:00)

zamaninda auto show dergisinin yaptigi teste katilan arazi araclari arasinda, tuz gölü'nün ortasindaki adaciga ulasabilen iki arazi aracindan biridir. diger arac da bir toyota rav4 idi, bu testte range rover ve cherokee nal toplamislardi.
(gerrain, 01.08.2002 10:05 ~ 10:07)

tepe tepe kullanmaktan cekinmeyeceginiz bikac arazi aracindan biri
(samuray, 05.11.2002 07:05)

estetik itibariyle de bir arazi araci oldugunu belli eder bu, her ne kadar basit bir tasarimi olsa da görünüsü çeviktir. hantal kamyon kilikli amerikan benzerlerinin yaninda çekirge gibidir..
(kite kat, 01.04.2003 15:33)

http://www.autoindex.org/...cars/1880/1961/norm_1.jpg adresinden resmi görülebilir.
(ulu han, 17.04.2003 21:07)

rusya'da 5 kapili versiyonu da satilan ancak her turlu parametre gozonune (ozellikle de aracin tipi) alindiginda 3 kapilisinin yeg tutulmasi gereken rus dag kecisi.
(my jekyll doesnt hide, 17.04.2003 21:11)

arazideki performansi, pek cok luks dort cekeri solda sifir birakmistir. ne sekilde imal edilmistir bilmiyorum ama son derece dayaniklidir; tabiri caizse hayvan gibidir arazide. lakin, 3 kapili modellerinde bir dengesizlik sorunu basgosterir. devrilmeye son derece meyillidir bu arac duz yolda.
(marlboro insani, 01.05.2003 11:32)

birinci kopru ciki$inda, camlica tepesi onundeki dik yoku$tan a$agiya dogru inerken vitesi bo$a attiginizda diger otomobiller gibi hizlanmayan tersine yava$layan yegane arac.
(agamemnon, 06.09.2003 03:48)

yeni modeli sonunda piyasaya cikmi$tir. aracin tasarimi "yine sonunda" biraz daha yuvarlak hatli olmu$tur.
(agamemnon, 06.09.2003 03:50)

ruslarýn hummerý. ama konfor ve güvenlik açýsýndan deðil. ayrýca tahminimce bu aracýn kökenleri ordu temelli olduðundan arazide bu kadar baþarýlýdýr.
(dirk pitt, 06.09.2003 12:55)

ruslarýn buzlarla, karlarla kaplý engebeli yollarýnda durmadan ilerleyebilen, sibirya'da da çok tercih edilen otomobil... off road yarýþlarýnda tamponlarý çýkartýlarak kullanýlýr...
(calibra, 29.09.2003 20:29)

"http://www.autoindex.org/...cars/1880/1961/norm_1.jpg" resmindeki fotosundaki aynalarý, 1992 - 1997 yýllarý arasýnda satýlan doðan, kartal, þahinlerde kullanýlan arazi aracý...
(calibra, 29.09.2003 20:32)

artik chevrolet ile ortak uretiliyor bu, amerikan rus arasi kimligini bulamamis taninmaz bir halde zavalli. eskisinde bari red heat filmindeki arnie gibi ruslugunu bilen bir tip, kapasitesinin ve uzmanliginin farkinda guven telkin edici bir cirkinlik vardi. bu ne be ucuz metres kariya alinmis cipimsi gibi, onunde chevrolet armasi arkasinda niva yazisi.
(bkz: at arabasinda kelebek cami)
(my jekyll doesnt hide, 30.09.2003 09:22)

ilk olarak rusyada uretilen daha sonra yerli versiyonlari da cikan, arazi ve normal olmak uzere iki adet vites sistemi olan, kasasi oldukca saglam olan, bilakis avcilar, offroad takilmak isteyenler ve genclere hitap eden jeep. arac surekli olarak 4 ceker modunda calismaktadir. vites bolumun bakan bir insan bu ne yaw, bu kadar vitesle napiyorsun gibisinden soru sorabilir. on tampon eski modellerde pompali oldugundan her hangi bir darbe sirasinda pompa devreye giriyor ve yavasca geriye kayarken kaza anindaki basinci emiyor.
(razorlines, 30.09.2003 09:40 ~ 07.10.2003 13:40)

seksenli yýllarda yurdum insanýný cip sahibi yapan glasnost perestroyka ürünü.
(yul, 30.10.2003 16:27)

(bkz: taklacý güvercin)
(wq, 06.12.2003 23:40)

5 milyara rahatlýkla alýnabilecek bir arazi aracý.komunizm`den almasý gereken dersi almý$.
(darkfear, 31.05.2004 19:09 ~ 19:12)

1.7 litre hacimli motoru 81 beygir guc uretebilen arac.
(agamemnon, 06.06.2004 20:11)

1978'den beri uretilen arazi araci. 3 adet motor secenegi bulunur.
1.6 litre hacimli benzinli: 76 beygir guc, 120 nm tork.
1.7 litre hacimli benzinli: 81 beygir guc, 133 nm tork.
1.9 litre hacimli dizel: 64 beygir guc, 118 nm tork.
(agamemnon, 15.07.2004 00:20)

uzun yolda kismi felce sebep konfora haiz bir cihazdir..
(kite kat, 15.07.2004 10:42)

5 yýl kadar kullandýðým arazi aracý. alýþtýktan sonra oldukça rahat kullanýmlý bir araçtýr lakin radyatörünün ufaklýðý ve soðuk þartlara göre tasarlanmýþ olmasýndan ötürü sýcak havalarda buhar makinasý misali çalýþýr. dingil mesafesinin darlýðýndan ötürü arazide denk geldiðiniz tümsek ve çukurlarý rahatça aþabilir. eski doðu bloku ülkelerinde 5 kapýlýsýndan elektrikle çalýþan modellerine kadar çeþitli türevleri mevcuttur. en güzel yaný da trafikte yol isteme teþebbüsünüze genelde itiraz gelmez...
(tamero, 05.10.2004 09:19)

dýþ görünüþ olarak nerdeyse hiç puan almaz ama bu kimse de bunu sallamaz. bir numaralý arazi aracýdýr.
(screamager, 05.10.2004 09:30)

herkeslerin görüþünün aksine, bence oranlarý çok uyumlu bir araçtýr. lastik boyutlarý aracýn uzunluðu ve cam yükseklikleri kolay algýlanýr bir oyuncak arabayý andýrýr. ne var ki 1.7 modelinde bazý hatlar yuvarlanmýþ, ve tasarýmýndaki tutarlýlýk bozulmuþtur.
(tokillaman, 10.11.2004 13:05)

"baba bana al!" *dedigimde, "alayým da bir de bunun yanýna direksiyon cevirmek ve vites degistirmek icin "kaslý" , hatta pedallara basmak icin de "boylu" adam almak gerekir" yorumu yaptýran, bir `makina ki kan kaynar sebepsiz...
(coquille, 10.11.2004 13:20)

servisin "abi bunun çeligi güzeldir, nefistir!" saptamasina ragmen, karoserinde kullanilan peynir tenekesi kivamindaki metal kisa zamanda çürümeye meyillidir bunun. özellikle baglanti noktalarinda pas tutmaya baslar kisa zamanda..
(kite kat, 15.12.2004 17:45)

piyasada bulabileceðiniz en ekonomik arazi canavarýdýr. konfor aramak gereksizdir. çünki konforlu olmasý için üretilmemiþtir. nasýlki krampon futbol oynamak içinse ve konforlu deðilse, lada nivada böyledir. arazi için yaratýlmýþtýr. konfor ve elektronik donanýmý maksimumda olan zengin jipleri yoldaki su birikintisinde gitmeyi off-road sayarken, lada nivanýn giripte çýkmayacaðý arazi koþulu yoktur.
(noelbaba, 26.02.2005 16:37)

lada niva hakkýnda birkac istatistiki bilgi:

arka camýnda ýstýtma mevcuttur. bunun sebebi iterken ellerinizin usumemesidir.
cift egzozlu modeli mevcuttur. sebebi kolay kaldýrýlýp goturulebilmesi icindir.

zamanýnda yapýlan bir yarýsmada 2. ye lada niva verilmistir.
1. odulu mu? meyve sepetidir.

saka bir yana cherokee lerin cýkamadýgý yerlere cýkabilen bir off-road aracýdýr.
(tur135, 11.04.2005 21:57)

http://www.celikmotor.com.tr/lada/niva.asp adresinde nispeten detaylý bilgi bulunan, görüntüsü itibariyle çýtkýrýldým deðil, her þartta giderim ben izlenimi yaratan arazi aracý. yeterli para tedarik edilirse hidrolik direksiyonlusu alýnacak olan araba.
(karakancalos, 12.04.2005 21:41)

kullanýcýlarý arasýnda memnun olmayan olduðuna ihtimal vermediðim araç.
(prisoner, 20.09.2005 20:32)

kolorifer tesisatýyla 3 oda 1 salon bir evi rahatlýlka ýsýtabilecek araç
(towrapup, 20.09.2005 20:38)

birisinden duydugum kadariyla suspansiyon sistemi (tabirin kullanimi dogru degilse otomobilden anlayan arkadaslar mazur gorsun) sahane bi aracmis. direkman kiciniza yolun plankotesini verebiliyormus.
ha cocuklugumdan beri hastasiyimdir o ayri tabi.
(trixi, 20.09.2005 20:47 ~ 20:48)

týpký vosvoslar gibi konforsuz ama kelimenin tam anlamýyla tarz sahibi olan araç. þimdiki ruhsuz süslü þehir ciplerini de geride býrakýr arazide.
(ulu han, 24.01.2006 19:00)

türk dizilerinde kahraman niva'ya biniyorsa bilinmeliki o araç patlicaktir...
(hieron, 24.01.2006 19:09)

fakir cipi.
(anoktale, 04.02.2006 15:51)

dað bayýr dolaþmak için bile almayacagým igrenc arac. bizim sokakta gecen bir tane gordum. ustunde satýlýk ilaný vardý. dedim heralde adam yýllardýr kullanýyor satmak istiyor. zaten her tarafý cürümüs. yaklastým. aynen su yazýyordu satýlýk ilanýnda;

2005 model
8500 km'de
çok temiz.

þaka gibi ya. 1 sene bile olmamýþ araba. 15 yýllýk gibi duruyor. deðil. 18 milyar 18 milyon bile vermem buna ben.
(seviyorsevmiyorseviyorsevmiyorseviyor, 04.02.2006 16:03)

1,7 motorlu olmasýna raðmen 0,7 motorluymuþ gibi yürüyen külçe.
(ventolin, 04.02.2006 16:14)

garip bir þekilde yerden yüksekliðine vurgun olduðum araba.
(ergi, 04.02.2006 16:33)

1700 cc motoru ancak 87 hp güç ürettiði için, motoru verimsizdir. çok geç hýzlanýr.

1-2 bin ytl ye dýþýna ve içine yapýlacak eklentilerle (öne-arkaya demirler, ek farlar vs.) standart halinden daha sevimli bir hale getirilebilecek gerçek bir ciptir.
(ulu han, 04.02.2006 17:26)

12 seneden beri arazide kullandigim, gozum gibi baktigim, hicbir arazi kosulunda (ki gercekten cok agir sartlarda kullaniliyor) beni yurumeye mahkum etmemis, gercek bir camur canavaridir.
bu aracla sehir icinde gezdigim zamanlarda ustunde birikmis kendi kilosunun yarisi agirligindaki camurla, sehir icinde kullanilan kardeslerine hava attigini dusunurum. cunku o kendini doganin gobeginde, camurun icindeyken evinde gibi hissetmektedir. sehirdeki kardesleri dogal ortamlarindan koparilmis gibi gorunur hep gozume.
(ficio, 04.03.2006 19:46)

1000 küsür kilometreyi problemsiz tepip (dað bayýr zerre þiþmeden, dinlenmeden), dönüþte istanbul trafiðinde debriyaj parçalayan bir alettir. lakin yine de seviyoruz kendisini..
(kite kat, 11.05.2006 15:31)

memleket dahilinde http://www.nivatr.com minvalli bir sitede örgütlenmiþ bir de bu niva'lar..
(kite kat, 27.12.2006 15:34)

sadece arazi kullanýlmasý gereken, kötü asfalt iyi dað arabasý. insaný yormaz, yolda býrakmaz. bundan baþka 1 - 2 tane daha gerçek arazi aracý vardýr (land rover, toyota cruiser), geri kalaný tam anlamý ile alfalt jipidir, gereksizdir.
(2 carpi 2, 28.03.2007 10:18)

lüks suv'larla kýyaslanmamasý gereken bir araç. araba deðil arazi taþýtý olarak bakmak lazým.

lüks jiplerin çoðunda olmayan þeyler vardýr bu alette.
(bkz: sürekli 4 çeker)
(bkz: low drive)
(bkz: difransiyel kilidi)

- ama en ufak bir konfor yok.
- eski nesil karburatörlü 1.6 veya yeni nesil enjeksiyonlu 1.7 gibi (bir arazi taþýdý için) ufak motorlarla bile çok benzin yakar.
+ servisi ve yedek parçasý çooooooooooooook ucuz.
+ yolda býrakmaz, býrakýrsa da minimal müdahale ile yola devam edilir.

birkaç sene önce çýkana chevy niva deniyor jargonda. o ayrý bir araç. ortak yapým. bildiðimiz klasik lada niva hala üretilmeye devam ediyor, 2007 modeli var. opsiyonel hidrolik direksiyonla. *
(solak, 28.03.2007 23:44 ~ 21.04.2007 21:53)

lada nivasý olan bir tanýdýðýmýn "ceylan" (!) diye hitap ettiði araba
(coldekimumya, 28.03.2007 23:47)

yýlbaþý arefesi iþyeri geyiklerinden birisi de bilmemkaçtrilyor sana çýksa n'aparsýnken amirli memurlu kalabalýk muhabbete agk da dahil edilir. "ya neblim" li geçiþtirmeler iþe yaramayýnca herkesin anlattýklarý yinelenir.

"ya en baþý soruyosanýz güzel bi ev alýrým zevkime göre döþerim sonra kapýsýna bir de m5* lazým tabi ondan sonra güzel bi dað evi bulurum kapýya da bi lada niva"

iþte tam lada niva deyince insanlar kopmuþtu niye nivaydý? olm iþi o da ondan...
(agk, 28.03.2007 23:58)

basit mekaniði sayesinde arazide yürüyerek bile geçmekte zorlandýðýnýz parkurda sekerek ilerleyen bir tür keçi. lassa'nýn ok144 nam lastiði ile girip de çýkamadýðý çamur, gölet, kanal, dere, vs pek yok. niyeyse off-road ortamýnda pek sallanmaz. muhtemel rus yapýmý olduðu içindir, ingiliz land rover ve amerikan cj fanatikleri niva'yý küçümserler. niva'lar ise o land rover discovery'ler, defender'lar, cj'ler çamura ve suya battýðýnda ayný çamur ve sudan güle oynaya geçerler, hatta o batanlarý da çekerek çýkarýrlar. ön ve arka akslara kilitli diferansiyel monte edilmeden (sadece orta diferansiyel kilidi ile), yükseltme kiti uygulanmadan, sadece basit bir çamur lastiði ve standart haliyle parkura girip kýrýlmadan, dökülmeden oradan çýkan bir 4 çekerdir..
(kite kat, 04.05.2007 08:29)

en çok tüp taktýrýlan arazi aracýdýr.
(trocero, 04.05.2007 08:43)

lada nivaya muhabbet gerekir. nivayla istanbul ankara yolculuðu hatýrlarým bir tane. bir nisan ayý, hava mükemmel, yollar özal asfaltlarý; kaymak gibi, yanýmda sürekli kavga ettiðim bir kadýn...
iþte o þimdiye kadar yaptýðým en kötü yolculuktu.

bir de silivri'den ipsala'nýn gala gölüne yaptýðým bir yolculuk var. bir ocak ayý gecesi, hava kopuyor -10 derece, yol tütüyor, üzeri tamamen buz, bir yerden sonra zaten yol deðil arazi, ben, 2 kafa arkadaþ, 1 köpecik ve lada niva. toplam 5 can muhabbet ede ede 8 saat süren müthiþ bir yolculuk yapmýþtýk. niva elinden geldiðince muhabbete katýlýyor bir yandan da yavaþ ama oturaklý bir þekilde saða sola yalpalamadan yolu katediyordu.
iþte o þimdiye kadar yaptýðým en güzel yolculuktu.
(hayvan evladi seni, 20.06.2007 00:57 ~ 00:59)

sözde deðil özde bir arazi aracý.

zorlu þartlara hazýrlýklý, konfordan nasibini almamýþ gerçek bir 4x4.

basketbolun bücür ama cevval oyuncusu, saha da olmadýðýnda deðeri anlaþýlan futbolcu gibidir.

tam bir görev adamýdýr kendileri.
(primitif, 10.07.2007 19:17)

yaklaþma, uzaklaþma ve karýn açýlarýnýn gayet iyi oluþu, þasisinin kýsa oluþu ve hafif oluþu ile tam bir arazi taþýtýdýr. avcýlarýn vazgeçilmezidir. av sezonlarý, çamura batmýþ araçlarý kurtarýrken görürüz kendisini.
(xiphoid, 08.11.2007 21:38)

aydinaydogan

Erkan bi hortta ben yapayim dedim. nasil olmus  ;D

shadowturks

Alıntı yapılan: aydinaydogan -  Temmuz 03, 2014, 08:48:07
Erkan bi hortta ben yapayim dedim. nasil olmus  ;D

hort iyidir...
en azýndan baþlýk kirliliðinden iyidir...

Beykoz

Konuyla alakasýz ama Tuz gölü testi gibi bende bir tv programýnda Nivanýn arazi testini izlemiþtim. Çekim ekibinde Land vardý. Bi kaç yerde niva land 'ý çekmek zorunda kaldý bulursam videosunu paylaþayým.