lada niva elektronik ateþlemeye nasýl çevrilir

Başlatan murat067, Nisan 12, 2010, 11:54:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bkerti

Baðladýðým platin kablosunu saðlamlaþtýmak ve izole etmek adýna baðlantýlarý sýcak silikon tabancasý ile kaplasam çalýþma esnasýnda erir akar gider mi? Distiribütör kapaðýnýn altý ne kadar sýcak olur.

NÝVACI

Alıntı yapılan: bkerti -  Şubat 17, 2015, 02:28:15
Baðladýðým platin kablosunu saðlamlaþtýmak ve izole etmek adýna baðlantýlarý sýcak silikon tabancasý ile kaplasam çalýþma esnasýnda erir akar gider mi? Distiribütör kapaðýnýn altý ne kadar sýcak olur.
bilinenin dýþýna çýkma.
Bir baþka yere sor fiyat çok yüksek.
benimkinde doðan uygulanmýþtý baðlantý borusu yüksekti adaptasyon iþlemi gerekiyor.
orjinal alýrsan bire bir uyar bir tofaþ tamircisinde taktýrabilirsin.
---------------------------------------
Bence sen konya sanayide deðil karatay sanayide dolaþýyorsun.
Malzemeyi temin edince
konya sanayiye girince hýrdavatçý yada parçacýlardan usta araþtýrmasý yap bir ön bilgi alabilirsin
0542 525 25 63 Ercan çalýþkan istersen parçanýda yollar gerçek bilginide verir
selamýmýzýnda iþe yarayabilir Ýzmir ekibinin imdat kapýsý.
mesai bitim saatlerinde ararsan sohbet faslýda uzayabilir
bu günlerde eleman sýkýntýsý çekiyor biliyorum
kolay gelsin
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

bkerti

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Şubat 17, 2015, 03:29:38
bilinenin dýþýna çýkma.
Bir baþka yere sor fiyat çok yüksek.
benimkinde doðan uygulanmýþtý baðlantý borusu yüksekti adaptasyon iþlemi gerekiyor.
orjinal alýrsan bire bir uyar bir tofaþ tamircisinde taktýrabilirsin.
---------------------------------------
Bence sen konya sanayide deðil karatay sanayide dolaþýyorsun.
Malzemeyi temin edince
konya sanayiye girince hýrdavatçý yada parçacýlardan usta araþtýrmasý yap bir ön bilgi alabilirsin
0542 525 25 63 Ercan çalýþkan istersen parçanýda yollar gerçek bilginide verir
selamýmýzýnda iþe yarayabilir Ýzmir ekibinin imdat kapýsý.
mesai bitim saatlerinde ararsan sohbet faslýda uzayabilir
bu günlerde eleman sýkýntýsý çekiyor biliyorum
kolay gelsin

Saðol Burhan Amcam. Bilinenin içine bir giremedim ki :) Zaten o kabloyu deðiþtirdim için hiç rahat deðil. Ýlk fýrsat platini toptan deðiþtirteceðim ilk olarak. elektroniðe geçene kadar yani. Arabayý mahvetmeden Bursaya ulaþmam lazým :) Tofaþ tamircisi çok burada biliyorsun Konya Þahinci cenneti. Karatay deðil de Eski sanayi ye gidiyorum. Senin selamýný iletir 5 ten sonra ararým Ercan abiyi de.

canbulat55

merhaba arkadaþlar 89 nivam a eletronik ateþleme montajý için bana yardýmcý olabilirmisiniz? yeni sistem elimde mevcut. eski sistemi söküp yenisini aynen montaj yapýp bobindeki kablolarýda ayný þekliyle monte edersek iþlem tamamlanmýþ olurmu? bobine baðlanacak  mavi ve kahverengi kablo var mavi (+) kahverengi (-) diye düþünüyorum. ayrýyeten elektrik þase vermemiz gerekiyormu elimde herhangibir þema mevcut deðil maalesef.

Niva67

Alıntı yapılan: canbulat55 -  Şubat 18, 2016, 04:47:34
merhaba arkadaþlar 89 nivam a eletronik ateþleme montajý için bana yardýmcý olabilirmisiniz? yeni sistem elimde mevcut. eski sistemi söküp yenisini aynen montaj yapýp bobindeki kablolarýda ayný þekliyle monte edersek iþlem tamamlanmýþ olurmu? bobine baðlanacak  mavi ve kahverengi kablo var mavi (+) kahverengi (-) diye düþünüyorum. ayrýyeten elektrik þase vermemiz gerekiyormu elimde herhangibir þema mevcut deðil maalesef.

Bu þema inþaallah iþinizi görür..
Þemadaki bazý harfler, Rus ''Kril alfabesi'' harfleridir.
Tabii ki; baðlantýlarý yaparken, çok dikkatli olmalýsýnýz..
Elektrik sistemi üzerinde çalýþýrken, aracýn þasi baðlantýsýný bataryanýn ( - ) kutup baþýndan ayýrmayý ihmal etmeyin..
Tüm baðlantýlarýn doðru olduðundan emin olunca þasi kablosunu tekrar takarsýnýz.
Kolay gelsin..

canbulat55

bilgiler için teþekkürler þimdi kollarý sývayýp bi deneme yapacaðým bakalým...

canbulat55

Montajý yaptim aracin calismasi bi nebze fark etti. Önceki sistemde bobinin ýsýnmasi nasildi bilmiyorum ama biraz fazla isiniyor gibi yanki neden olur acaba?

Niva67

Alıntı yapılan: canbulat55 -  Şubat 23, 2016, 02:18:15
Montajý yaptim aracin calismasi bi nebze fark etti. Önceki sistemde bobinin ýsýnmasi nasildi bilmiyorum ama biraz fazla isiniyor gibi yanki neden olur acaba?

Bu konunun 3 no. lu yanýtýnda (Güven Oto Lada' nýn yanýtý) belirtildiði gibi; taktýðýnýz bobin de ''elektronik tip'' miydi acaba?

canbulat55

Evet elektronik bobin zaten set olarak almistim distribütör,bobin,beyin ve kablo set halinde geldi. Bujileride yeni degistirdim eski bobinde 2þer kablo takiliydi onlari ve yeni tesisatin 1er kablosunu bagladim ordada bi yanlislik oldugunu sanmiyorum. Arac 5 dk oldugu yerde calisti sonrasinda yaklasik 1-2 km test sürüþü yaptim döndüðümde bayaðý ýsýnmýþtý bobin.

Niva67

Sn. canbulat55, teknik dökümanlarda bobinin test edilmesi ile ilgili þöyle bir ifade var;

''The ignition coil - type 27.3705 or 27.3705-01 or 8352.12, or ATE1721 - oil-filled, with an open magnetic circuit. Test Data: primary resistance at 25 ° C - (0.45 ± 0.05) ohm secondary winding - (5.0 ± 0.5) ohms. Insulation resistance to earth - at least 50 MW.''

Bobinin orijinalliðinden emin deðilseniz, referans bilgi olarak kullanýlabilir.

Yahut da, sorunsuz çalýþan bir sistemdeki bobin ile kendi bobininizi mukayese edebilirsiniz.

canbulat55

Bilgiler icin teþekkürler. Yarin bi ustaya göstereyim bakalim okadar teknik detayini cok anlayamam.

Erolhoca

Arkadaþlar bende elektronik ateslemeye çevirmek istiyorum bu ladaci.comdan alarak. Merak ettiðim þu, tüplü kullanýmda avans ayarinin biraz farklý olmasý gerekiyor. Dolayýsýyla tüpte kullanan var mý uygulama sonrasý daha iyi oldu mu? Þimdiden teþekkürler.