MUHTELÝF SORULAR

Başlatan Oguzhan_oto, Kasım 18, 2010, 04:28:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre_ozk

Abilerim bir sorum olacak yine
Nivalarýn radyatörleri kaç litre su alýr.
benim aracýn radyatörü tamamen boþ iken 2 litre antifiriz aldý. bana çok az geldi
Radyatörü daha büyük radyatörle deðiþtirsek bir sorun yaþarmýyým.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

zerre

selamýn aleykum arkadaþlar bende 1999 lada niva var enjeksiyonlu tek noktadan lpgli aracým lpg de 400 kuruþ benzinde 600 kurus yakýyor...bu normalmý

Yevgeni

Alıntı yapılan: zerre -  Nisan 08, 2011, 11:26:03
selamýn aleykum arkadaþlar bende 1999 lada niva var enjeksiyonlu tek noktadan lpgli aracým lpg de 400 kuruþ benzinde 600 kurus yakýyor...bu normalmý

Lastik ebadý nedir usta?

zerre

normal 16 lassa diþli bu kadar yakmasý normalmý acaba

Yevgeni

Kuruþ hesabý doðru sonuç vermez ama güncel fiyatlara göre bir ayarsýzlýk var sanki motörde.
Veyahut agresif bir sürüþ karakteri söz konusu..

zerre

lpg de 100 km de 18 litre falan....benzindede 100 km de 16 litre yakýyo gitmedýgým usta kalmadý bu arabalar boyle yakýyor dýyor geneli...........kafam karýsýyor sanký 3000 cc motor var sankýde bu kadar yakýyor ben anlamadým

wastiee

benzinde 10-11 litre olmasý normal, daha azýný yakanlar da var

lpg'de de 11-13 litre arasý normal gibi

anlayan birine gösterin, mekanik bir sorundan da kaynaklý olabilir (fren vs)
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

aVcIeRi

Öncelikle tüm forum sakinlerine selamlar ve hayýrlý bayramlar dilerim.
Tahmin edileceði üzre yeni üyeyim. 1-2 gün forumu inceledikten sonra üye olmaya karar verdim ve artýk aranýzdayým. Üye olma amacým yeni sahip olduðum 93 model niva araçla ilgili bilgi edinmek, sonrasýnda da imkan olursa düzenlediðiniz aktivitelere katýlmak ve forumda kalýcý olmak isterim.

kendi durumumu þöyle özetleyeyim. Hiç aklýmda yokken bir niva sahibi oluverdim. Daha doðrusu bir akrabam bu aracý almýþ ve ben den baþka kullanacak kimsede olmadýðý için kucaðýmda buldum. Araç ve yapýsýyla ilgili hiçbir bilgim yok. Aracý kullandým kendisi ufak fakat zema kullanmak gibi birþey:) alýþtýktan sonra daðda bayýrda kullanmak çok zevkli. Tabi arýzalardan kurtulabilirsem;)

Araç þuan memleketim olan karadenizde, ben ise istanbuldayým. Öncelikle aracý buraya getirmem gerekiyor. Fakat bu araçla uzun yola çýkmakla ilgili biraz tereddütlerim var.

Aracý aldýktan sonra bazý muhtelif tamiratlar yapmam gerekti. Öncelikle araç gazda bazen çalýþmadýðý oluyor bazende gaz almýyordu. Ýlgili usta direksiyon altýndaki beyin dedikleri ýþýklý cihazý ve kaput içinde bulunan gaz daðýtým aparatýný dðiþtirdi ve ayarlarý yaptý. Sonrasýnda benzinde ayný sorunlarý yaþadým, bu sefer benzin filtresi ve pompasý elden geçti, ama halen tam olarak normale döndüðünü söyleyemem. Bunlarýn dýþýnda vites deðiþimlerinde ve ilk kalkýþta aracýn altýndan, san ki çekiçle biri metale vurmuþ gibi ses geliyordu ve viteslerde anormal bir titreþim oluyordu. Tekrar sanayinin yolunu tuttum. Aracý hidrolik kýzaða aldýlar. þanzuman kutusunun monte edildiði alttaki sac çürümüþ ve difransiyel sallanýyor. Ustaya ne yapacaðýz dedim. Aracýn iç döþemesini komple söküp bu noktayý temizlememiz ve tekrar metal kaynatmamýz gerekecek dedi. Tamam ne gerikiyorsa yapýn dedim. Hazýr araç kýzaða alýnmýþken tüm motor , difransiyel ve þanzuman yaðlarýnýda kontrol edin dedim. O iþide hallettik usta saðolsun iþi bitince alt tarafýda güzelce ziftlemiþ. Araç yað eksilttiði içi yaðlamaya her götürdüðümde abi bir litre eksik diyor usta ve ekliyor, yað ibreside çalýþmýyor. ilk önce yað ibresini halletmek gerek dedim ve oto elektrikçisine gittim adam kaput içinde motora baðlý bir parça söktü ve bu arýzalý dedi, iyi deðiþtirelim dedim. Fakat o parçayý býrak bulamamayý kimse ne olduðunu bile anlayamadý. Nasýl tarif edeyim, kutu colayý düþünün ondan biraz daha ufak ama yine kapalý dýþý plastik silindir bir küp bir ucunda elektrik baðlantýsý için bir jack giriþi var diðer tarafýda direk motora monte olacak þekilde somunlu bir çýkýntýsý var. Enson artýk lada yedek parçalarý satan bir yer buldum, arkadaþ daha önce hiç böyle bir parça görmediðini ve ne olduðunu anlayamadýðýný söyledi. Neyse sonuçta yað ibresinide yaptýramadým ve istanbula dönmem gerekti.

Bayram ertesi tekrar gideceðim ve aracý istanbula getirip bu iþten(lada niva) iyi anlayan bir ustaya komple bakýmdan geçirtmek istiyorum. Ama öncesinde bu arac uzunyola gelebilecekmi diye endiþelerimi gidermek için samsunda varsa bir ustaya göstermem istiyorum.

Açýkcasý araç köyde çok iþimizi görüyor. Eðer sorunlarýný giderebilirsem araca bir romörk taktýrýp bu þekilde kullanmak istiyorum. Tabi yanlýzca memlekette istanbulda iþ için bu aracý kullanmam biraz zor. Eðer bu araç adam olmayacaksa makul bir fiyata elden çýkartacaðým.

bu aþamada sizlerden iki tavsiye istiyorum. Samsunda ve Ýstanbulda bu araçlardan iyi anlayan bana önerebileceðiniz ustalar var ise çok memnun olurum.

Üþenmeden bu uzun yazýyý okuyan ve cevap yazan arkadaþlara peþinen teþekkür ederim:)

Yevgeni

Ýstanbul'a kadar yürür zannederim. Gözünüz kesmiyorsa yükleyin bir kamyona gelsin buraya.
Samsun'da Samsun Off Road Kulübü var tanýdýk bildik amma onlarda da hiç Niva kalmadý, servisi ustasý ne durumdadýr bilmem. Ýstanbul'da durak çok. Anadolu yakasýnda Kaner ya da Gündüz Oto, Avrupa yakasýnda Dursun Usta bir göz atabilir araca.

Þu bloða montajlanan parçanýn bir fotografý da olaydý iyiydi..

aVcIeRi

tek dert istanbula getirmek zaten. Hani samsunda ordu da bir usta bakýp gider vizesi verse tamamdýr benim için. Aracýn 2011 sonu muayenesi var. Ýstamnbula getirdiðimde söylediðiniz isimlerle iltibat kurup. Tüm gerekli bakýmlarýný yaptýracaðým kýsmetse. Belki biriki donanýmda ekletirim.

kamyon olayý gereðinden fazla masraflý olur. O yüzden düþünmüyorum. Memlekete döndüðümde (kasým sonu) size aracýn her türlü ayrýntýlý fotosunu eklerim.

onur akata

usta mumnunmusun  aractan yakýtýndan  kullanýmýndan

aVcIeRi

NÝVACI

Bu araçlarýn yada meraklýlarýn þanssýzlýðý,
Usta sorunudur.
Ya iyi  ustanýz olacak yada kendiniz anlayacaksýnýz. 3. þýk sýfýr alabileceksiniz.
Eskiyinceyedek sizde aracý tanýmýþ olacaksýnýz. (keþke olabilse)
Bunca kullanýcý var  bir þekilde yürütüyoruz.
Ben ustamla 4 yýldýr haþir neþirim önceki on yýl birçok þeyi kendim yapardým.Arýzaya fýrsat kalmazdý.
Bahar sonbahar 4lastiði açar rulmanlara keçelere kadar  temizler toplar yaðlarý vs kontrol ederek gözü kapalý yola hep hazýrdým.
13 yýl daðda bayýrda kalmadým çekilmedim. Bana hizmet için vardý hakkýyla kullandým  ama baktým.
Bir sözüm var.  hep söylerim
Mahkemede hakim olacaksýn, Büroda memur. Maðazada tezgahtar, Ama aracýnda þöför olacaksýn. sürücü deðil
Canýný, malýný, dahi sevdiklerini yüklediðin, makinayý bilecek  tanýyacak ve seveceksin.
Zaten sevmiþsen  derdine çare ararsýn, 
Eh meþhur kelam ARAYAN  BULUR  ÝNLEYEN ÖLÜR.
Kalýn saðlýcakla
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

aVcIeRi

bu araçla ilgili dü-rüst ve güvenilir bir usta bulunmasý gerektiði doðrudur. Hem iþi bilecek hemde bende olduðu gibi neredeyse bitmeyen arç bedeline yakýn masrefý yapmamam raðmen hala sorunlarýn devam etmesi, artýk memleketteki adýna usta diyen adamlardan ikrah etmeme sebep oldu. bu vatandaþlara sözde niva serviside dahil. neyse benim þanssýzlýðým bu aracý neredeyse bitik durumda almýþ olmam..gerçi gidip ben almadým..önceki mesajlardada belirttiðim üzere kucaðýmda buldum. Ben normal þartlarda nivayý tek araç olarak kullanmam. yani binek aracým zaten var. ben bu aracýn  offroad merakýmdan dolayý severek kullandým ve bir ton masraf ettim. Ancak katýlmýþ olduðum son offroad gezisinde(geçtiðimiz kýþ) önceki gün kalan tüm sorunlarýný halledeyim neyse iyisi onu yaptýrayým diyerek harcadýðým 800 tl den sonra, tam gezinin güzel yerinde beni yine yolda býraktý..yaptýðým bu masraf ne ilk nede son oldu ama artýk tamam dedim..Yoksa aracýn alýmýnda güya yardýmcý olan vatandaþ dahil birkaçkiþi elimde kalacak okadar beynim döndü artýk..sonuç olarak  artýk ilgilenmiyorum nivayla..fakat bu demek deðilki niva yaramaz araç hayýr. muhakkak bu aracý zevkle ve sorunsuz kullanan arkadaþlar var bu ortamda..yalnýzca benim baþýmdan geçen seneryo bu...birdaha nivamý deseler bana yok kardeþim ben almayayým diyecek noktadayým þuan maalesef...

mehmet22

bazý tecrübeli niva ustalarýna denk gelmiþtim ....
kücük (orta kilit ) vitesin i   tak önleride baðla dediðini duy dum ...ben o vites orta kilit dediðimde ise hayýr niva arkadan iter o vitesi takýnca önlerde devreye girer dendi ...
þaþkýnlýk icinde sen indir liften arabayý ben gideyim en iyisi....
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN