TRACKMAKER VE UYDU GÖRÜNTÜLERÝ ÝLE NAVÝGASYON

Başlatan yusuf, Nisan 18, 2010, 03:58:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yusuf

TRACKMAKER VE UYDU GÖRÜNTÜLERÝ ÝLE NAVÝGASYON

Laptopu ve  bir gps'i olanlar  için çok kolay bir uydu görüntüleri ile gerçek zamanlý navigasyon yöntemi bu.

Üstelik GE ile yapýlan navigasyonda zorunlu olan internet baðlantýsýný betaraf etmiþ oluyor.

Trackmaker ve google earth ile birlikte  çalýþýyor. Trackmaker ücretsiz indirilebilir.

www.gpstm.com/index.php

1  .KOORDÝNAT AYARLARINI EÞÝTLEYÝN
Google için.;  araçlar > seçenekler den ondalýk derceyi seçin
Trackmaker için :  tools > options >  coordinates ten  deg  i seçin  

2. ÝNTERNETE BAÐLI BÝR YERDE GOOGLE EARTH 'AÇIN
Gitmek istedðiniz bölgeyi bulun. Alanýn en sol üst ve en sað alt köþesine birer iþaret koyun ve koordinatlarýný yazýn.
Örnekte 1,   41.110691°    29.570768°      2, ise  41.078806°    29.632306° dir.

Klavyeden prtscn e basýn ve resmi hafýzaya alýn, çizim ya da Paint gibi bir programý açýp buraya yapýþtýrýn.  1. ve 2. köþeler tam köþeler denk gelecek þekilde croplayýn (seçin ve ayýrýn.). Bu trackmaker kalibrasyonu için çok önemlidir.  Bir yere Jpeg olarak kaydedin.

Bu arada resmimin kontrast ve açýklýgi oynamanýzý öneririm. Genelde ge görüntüleri koyudur.

3.  TRACKMAKER' ý AÇIN

Tools  >  insert map image (F 7)  den görüntünüzü bulun ve açýn.

Tools > map image properties ' e týklatýn.

Örneðimizde
1,   41.110691    29.570768      
2, ise  41.078806   29.632306  dir.

1. koordinatý  point 1 e,
2. koordinatýda point 2 ye yazýn.

Burada dikkat edilecek nokta ilk 2 rakkamdan sonra virgül olmasýdýr. 41,110691 gibi. Nokta iþaretini kabul etmiyor.

Recalibrate Ýmage a týklayýn. Ýþlem baþarýlý ise Successful new calibration diyecektir. OK

Þu aþamada kalibre harita navigasyona hazýrdýr. Bunu bir yere kaydedin.

Ayný yöntemle birçok bölgeyi kaydederek bir kütüphane oluþturabilirsiniz.

Navigasyona baþlamak için trackmaker da GPS'e týklayýn ve cihazýnýzý tanýtýn.

Resimde  yazýlý  olan cihazlarýn dýþýnda gps'i olanlarýn gps gate programýna gereksinimi vardýr.

http://gpsgate.com/index.php?id=7

Bunun aracýðý ile gps kullanýldýðýnda  NMEA 0183  iþaretlenmelidir.

Gpsgate kullanýmý için bkz. ................

Hepsi bu kadar.

O bölgeye geldiðinizde arazi görüntüsü üzerinde aracýnýz ilerleyecektir.  

Kaydettiðiniz bu haritalarý trackmaker'olan bir baþka PC de de kullanabilirsiniz.

Tolga

Komutaným aþaðýdakinden sipariþ verdim. Bakalým iþe yarayacakmý? NMEA 0183 kullanarak yazdýðýn metod ile kullanmak istiyorum.

torpidoda Mini Laptop'ý koyacak yer zaten yok, Magellan GPS takýlý, Google Earth var diye iPhone var, bir de kamera monte ettik torpidoya, þarj cihazlarý, çakmaklýk çoklayýcý her taraf kablo oldu. Bunu takýp yanlýz mini laptop'u kullanmak istiyorum. Hem araç dýþýnda olunca daha verimli çalýþýr diye düþünüyorum çünkü zaman zaman sinyal kaybý oluyor araç içinde.

GPS zaten USB'den çalýyor, mini laptop þarjý içinde büyük invertörü kullanmamak için aþaðýdakini aldým, bakalým kalabalýk azaltabilecekmiyim.

Tolga

Yevgeni

1 tane GPS alýcý + 1 tane netbook.
Bluetooth ile haberleþiyorlar. Sýfýr kablo (þarj durumlarý dýþýnda).

Tolga sen bu kadar kabloya neden boðuldun?

yusuf

Yevgeni doðru söylüyor. Bir kablosuz gps ve bir laptop. O kadar.

Þimdilerde datalogger gps'ler çýktý. Hem laptop'a bilgi veriyor hem de o bilgileri kendi içine kaydediyor.Üstelik kablosuz. Laptop'a birþey olursa bilgi gps kayýtlarý kaybolmuyor.  Örneðin HOLUX M-1000C. Ben bir tane aldým

Bunlarýn duyarlýlýðý kanal sayýsý ve -dBm ile belirleniyor.

Kablosuz'un bir avantajýda cep telefonu ve gibi diðer cihazlarla kullanablmek.

Senin aldýðýn
g-sat gps

Channels: 20 channel all-in-view tracking
Sensitivity: -159 dBm
Price:     $39.95

HOLUX M-1000C

2M Bytes Flash memory for 100,000 log data recording
66 parallel satellite-tracking channels for fast acquisition and reacquisition.
Superior sensitivity up to -165 dBm.
Price:          $59.95

Tolga

Yusuf abi,

Ben chipsetlere bakarak aldým. bu SIRFStar III; Garminin kullandýðý chipset (miþ). MTK biraz daha az tavsiye ediliyordu, 66 kanallý bir de benim bulabildiðim Skytraq Venus 6 chip set vardý ama onda da biraz tereddütlü yorumlar ve farklý yerlerde farklý spesifikasyonlar okudum cesaret edemedim, bunu aldým.

ayrýca;
- harici anten île entegre olduðu için gibi aracýn tavanýna koyabiliyorsun, water proof. araç içinde zaman zaman sinyal zayýflýðý olabiliyor,
- þarj vs. derdi yok,
- bluetooth adaptör gerek yok
- laptop GPS'i gördü görmedi derdi yok...

Yavuz abi,

Kablo karmaþasý eldekileri kullanma derdinden, Magellan GPS ile entegre olalým, amman telefondan google earth'e bakalým diye vs.vs. ama GPS alýcý + netbook + küçük inverter sanýrým en az kalabalýk olan þekil olacak..

Tolga

niva07

Bu iþleri iyice öðrenene kadar emektar Garmin GPS18 + mapsource + nroute + trackmaker ile cebelleþmeye devam.. Trackmaker'da arka plana harita resmi koyma (ve kalibrasyon olayý) iþini becermeye çalýþýyorum.

yusuf

niva 07

Bulunduðun bölgeyi söyle ben sana bir harita hazýrlayýp tm olarak yollayayým.Aç ve gps 18 le dene.

niva07

Yusuf abi bulunduðum bölge derken, kabaca bir yer soruyorsan "Antalya, Merkez" veya "Antalya, Muratpaþa" diyebilirim..
Þimdi iþyerinde olduðum için yanýmda GPS tertibatý ve laptop yok.. Teþekkürler.

yusuf

Hazýrladým ve buraya gönderdim.
---@---.com <---@---.com>

Birþey anlamadým ama gitti görünüyor.

Benim mail:  yusuf@sinefekt.com

Karadeniz Otoyolu

Harun

Alıntı yapılan: yusuf -  Nisan 18, 2010, 03:58:49

Resimde  yazýlý  olan cihazlarýn dýþýnda gps'i olanlarýn gps gate programýna gereksinimi vardýr.

http://gpsgate.com/index.php?id=7

Bunun aracýðý ile gps kullanýldýðýnda  NMEA 0183  iþaretlenmelidir.

Yusuf abi bendeki Holux için de gpsgate aracý kullanmak gerekiyor mu?
yoksa GE den paftalama yapsam nRoute yerine direk bu paftalarda gezebilir miyim?
(Holux'u direk Lenevo'ya baðlayýp kullanýyorum bir de)

yusuf

Gerekmiyor. Doðrudan baðlayabilirsin. Gpsgate, tek gps'ý 2 ayrý programda (nRoute, GE gibi) kullanmak için yararlý oluyor.

MCC

Yusuf Abi, kalibre edince baþarýlý dedi, kaydettim, daha sonra tekrar açtýðýmda "3D wiew in google earth" dedim, GE üzerinde açtý, lakin sapma var GE deki haritaya göre, tam üst üste oturmuyor GE deki haritada, nasýl çözeriz bunu, GE den iþaret noktalarýnýn koordinatlarýný mý kalibre ederken düzgün giremedim acep ?
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

yusuf

Alıntı yapılan: MCC -  Eylül 29, 2011, 02:28:41
Yusuf Abi, kalibre edince baþarýlý dedi, kaydettim, daha sonra tekrar açtýðýmda "3D wiew in google earth" dedim, GE üzerinde açtý, lakin sapma var GE deki haritaya göre, tam üst üste oturmuyor GE deki haritada, nasýl çözeriz bunu, GE den iþaret noktalarýnýn koordinatlarýný mý kalibre ederken düzgün giremedim acep ?

MCC

biraz daha açýklasana neyi kalibre ettin vs

MCC

GE den sol üste ve sað alta iþaret koyup printscreen ile paint te açtým, paint te iþaretlerden kesip jpeg formatýnda kaydettim, trackmaker da açýp, anlattýðýn gibi sol üst ve sað alttaki iþaretlerin koordinatlarýný kalibre etiketindeki yerlerine yazdým, kalibrasyon baþarýlý dedi, bir bölge haritam oldu, ama haritayý trackmaker da açýp, mouse la týklayýp, 3D wiew in google earth ü týkladýðýmda GE de tam yerine oturmadý harita, kayma var bayaðý, þöyle görünüyor ;

Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?