MOTOR SOÐUKKEN ÇALIÞTIRMA

Başlatan Yevgeni, Şubat 23, 2007, 02:05:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Yevgeni

Bu akþam tekrar kontak açtým. 2.'de homurdanarak aldý. Kapatýp tekrar bastým, anýnda aldý. Kapattým tekrar açtým, yine anýnda aldý. Park yerinde bir süre çalýþtýrdýktan sonra servise gidip gitmemek arasýnda tereddüt ettim bayaðý. Taiga ile konuþurken bugün Çelik Motor merkeze götür demiþti. Oturduðum yere uzak deðil gerçi ama Niva kendi kendine (!) her zamanki ustasýnýn yolunu tuttu.

Problemi bu kez detaylý bir þekilde tarif ettim. Motorun basýncýnýn düþmesi yani sübap, segman, vs gibi bir nedenden olsaydý çalýþtýðýnda ve yürüdüðünde sesi ve sarsýntýsý farklý olur, bu kesinlikle hissedilir dedi usta. Marþ motorundan olduðunu düþünüyor. Yani m. motoru fazla akým çekiyor bujilere gereken akým saðlanamýyor.

Niva'yý ona býraktým. Sabah bir kontak açýp tam olarak nasýl çalýþabildiðini görecek, akabinde teþhise göre de problemi çözecek..

ERCO

anladým yeni beyin yeni karburator iyi gelmiþdir.ama sorun varsa halya  demekki bi enayýlýk var daha
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

Yevgeni

Sonuç olarak, benzin pompasý, benzin hortumu, benzin filtresi, distribütör kapaðý, tevzi makarasý, bujiler (bosch) deðiþti. Marþ motoru ameliyatýna girmeden önce besleme ve ateþlemedeki bileþenleri gözden geçirmek ilk seçenekti. Tek basýþta alýyor artýk. Þahane, lakin rölanti en düþük seviyede sanýyorum ki, eve gelene kadar 3 kere stop etti (bayýldý) durduðumda ýþýkta falan. Buna da artýk sabah bakarým..

cenker

yavuz abý
tevzi makaraný yenýledýnmý ?
piyasada ceþitli menseyli tevzi makaralarý var bulgar imalatý tevzi makarasýna denk geldiysen belki ilk start zorlugunu yapabilir akým gecirme konusunda sýcaklýga baglý degiþik karakter sergileyen tevzi makaralarý var
bide endüksiyon bobýnýni  degiþtirsene kompresyonu düþük motor ilk start için kuvvetli kývýlcým ister

tanktan bozmadýr die sölentiler vardýr ,lada bu nazlýdýr ama yolda býrakmaz kolay kolay  ;)
divers do it deeper

cenker

býrde bujý kablolarýn ipek kablo ise onlarý degiþtir normal kablo yap dene  ;)
divers do it deeper

ERCO

NASIL OLDU MAKÝNA DUZELDÝ MÝ
www.guvenlada.com

Yevgeni

Makina þekilden þekile koþuyor. Bu haftasonu arazide iyiydi ama asfaltta bir þekilde çekiþin düþtüðünü gördüm. Benzinden olabilir. 97 oktan vardý üzerine 95 aldým. Bir de ýþýklarda durduðumda misal, bayýlýyor zýrt diye, stop ediyor silkelemeden, uyarý vermeden. 97 oktanda da yapýyordu bunu. Her zaman deðil ama 30 dakikalýk yolda 2-3 kere oluyor. Nedir? Niyedir?

ERCO

valla hocam yýne ayarlarla bi sorunu vardýr

pek benzin sececeni zannetmiyorum
www.guvenlada.com

Yevgeni

Makine gerçekten þekil kovalýyor.

Rölantiyi yükselttik, cevval tadýný buldu. Ben de artýk karb hava alýyodur, buji kablolarý ne iþtir, akü mü zayýflamýþtýr diye paranoyalardan paranoya beðenirken adamýn derdinin aslen çok basit bir ayar olduðunu görmek enteresan tabi..

ERCO

www.guvenlada.com

Yevgeni

ERCO

e hadi bakalým hayýrlýsý olsun güle güle kullanýn
www.guvenlada.com

Yevgeni

Teþekkürler Erco.

Pimpirikli adamýn derdi bitmez ama. Dün farkettim, en son yað deðiþimini 1000-1500 km önce yapmýþtým. Dün kontrol ettiðimde yað simsiyahtý, yani yanmýþ yað.

Genelde Niva'larýn yaðýný 3 ayda bir külliyen deðiþtirmek gerektiðini söylüyor Türkiye dýþýndaki Nivacýlar. Bu durumda yaðýn kararmasýný normal mi karþýlamak gerekir? Ya da yaðýn kararmasý motorda bir soruna mý iþaret eder?

ERCO

3 ay derke 5 bin km de degiþir ben oyle yapýyorum . tabiki kararacak ama önemli olan viskozitesini yýtirmesin ha yýtiriyotsa demekdi kompresoz sýzýyor yada kulandýgýnýz yag iyi degil derim.
www.guvenlada.com

Yevgeni

Yarýn deðiþtireceðim, du bakalým..