MOTOR SOÐUKKEN ÇALIÞTIRMA

Başlatan Yevgeni, Şubat 23, 2007, 02:05:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Yevgeni

Uzun bir süredir pek de halledemediðim bir sorunum var.

Niva 96, 1700 karbüratörlü versiyon. Hemen ertesi sabah deðil ama, 2-3 gün yattýktan sonra kontaðý çevirir çevirmez çalýþmýyor. Bujiler ve kablolarý yeni, akü 1 aylýk, ama çalýþmýyor. 3. ya da 4. denemede çalýþýyor, jiglesiz çalýþmýyor, motor yeni nefes almaya baþlayan (uykudan uyanýrmýþ gibi) bir þekilde aðýrdan alarak çalýþýyor.

Sebebine dair fikri olan var mý?

efe

Benim arabanýn özellikleride seninkiyle ayný.Ve bende de ayný problem var.Jigleye gerek kalmýyo ama bikaç defa kontak çevirmek gerekiyo.Ha benimki lpg li yanlýz!

Bi de gariptir; benzinde çalýþtýrmasý daha fazla problem oluyor.Karburatörde çapaklanma mý var acaba?

Yevgeni

Aslýnda karbüratörden þüphelenmekteyim bir süredir, deðilse ateþlemede bir sorun var demektir yani distribütör. Tabi bunlar teoride sorun olabilecek yerler. Ýþin ehli birine göstermem lazým gelir..

RUNE

Karbüratör olmasý ihtimal dahilindedir. Muhtelif contalar kurumuþ ve çatlamýþ olabilir, dolayýsýyla karbüratör hava alýyor olabilir.

Yevgeni

Karbüratörmüþ. Cenker karb. hava alýyor olabilir demiþti, aynen öyle olmuþ. Bilimum conta vs eskimiþ, emme manfifoldu cihetten hava alýyormuþ. Deðiþtirdik. Yedekte bir ara Çelik Motor'un Amerika'dan getirdiði beyin (elektronik ateþleme ünitesi) vardý, bagajda 3 yýldýr duruyordu, elimiz deðmiþken onu da eskisiyle deðiþtirdik.

Arka amortisörleri 2 hafta önce gazlý Monroe ile deðiþtirmiþtik. Önleri de ihmal etmemek lazýmdý, zaten önden hafif bir savrulma eðilimi vardý, savrulmuyordu ama savrulmak için hazýrolda bekliyordu sanki. Neyse, öne de gazlý versiyon taktýk, biraz meþakkatli oldu gerçi, saðdakinin alt baðlantýsý zaman içinde birbirine kaynamýþ, kaynakla kesip çýkardýk.

O kadar iþlem sýrasýnda ayakta yapýlanlarý izledim ve bir þey farkettim. Ön lastiklerin deseni birbirine tersti, dolayýsýyla arkalarýn da. Niva önden kayma eðiliminde ve bunu ön amortisörlerin de deðiþmemiþ olmasýna yormuþtum, belki öyle, belki deðil, ama lastik desenlerinin ayný yöne bakmasý icap ederdi, yolda dansederek gitmenin anlamý yoktu. Sol ön, sað arkayý birbiriyle deðiþtirdik, þimdi hepsi ayný yöne bakýyor.

Motor bölgesi çamur içindeydi Belgrad'dan hatýra. Motoru yýkadýk ama hala orada burada çamur birikintileri var. Görünüþe göre de temizlense de yine çamurlanacak. Ben de olduðu gibi býraktým..

ERCO

arkadaþlar cok byuk sýkýntý degildir bence karburato. benzin pompasý ve ateþlemeyý iyi bi bakýmdan gecirtin bence biter sorun. tabiki de marþ agýr basmasýn
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

Yevgeni

Karbüratör 10 yýllýktý, deðiþmesi iyi oldu. Ateþleme sistemi külliyen yeniydi, bujiler, buji kablolarý, akü bile. Distribütör de saðlamdý..

ERCO

halya sabahlarý rahat calýþmýyorsa demeki motor basýncý zayýf.kompresorler duþukdu
www.guvenlada.com

Yevgeni

Servisten bu sabah girdim, akþam üstü çýktým. Yarýn sabah bakacaðým, marþ motoru döner dönmez almasý lazým, yine isteksiz davranýrsa benzine acýmam gelirim Ýzmir'e, bir de sen bakarsýn Erco usta..

ERCO

iþte o zana rahat calýþacana emin olabilirsin. denizli horozu konsun kontak anahtarýna hemen calýþýr ;D
www.guvenlada.com

taiga

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mart 03, 2007, 11:04:56
Servisten bu sabah girdim, akþam üstü çýktým. Yarýn sabah bakacaðým, marþ motoru döner dönmez almasý lazým, yine isteksiz davranýrsa benzine acýmam gelirim Ýzmir'e, bir de sen bakarsýn Erco usta..

Bursadan geçerken beni de al, beraber gidelim Ercan ustaya... ;D

ERCO

www.guvenlada.com

Yevgeni

Servisten çýktýktan tam 24 saat sonra kontak bastým, yine homurdanarak 2.'de aldý. Þimdi sorarým Ercan Usta, motor basýncý zayýfsa, yani kompresyon düþükse hal çaresi nedir ne yapmak lazým gelir?

ERCO

sekman atabilinir  þaet gomlek ve pistonlar  duzgunse
sibob lar da bi elden gecmelidir basýnc kacýra bilir
peki neler yapýlmýþ servisde ogrenebilirmiyim
www.guvenlada.com

Yevgeni

Serviste karbüratör ve beyini deðiþtirdik sadece. Sorunu anlattýðýmda araba kalsýn, akabinde sabah çalýþtýrýp bakalým dediler. Dün cumartesiydi, deðiþiklikleri yaptýktan sonra ben bakarým diye býrakmadým..