Yedek parça kalitesizliði

Başlatan emre_ozk, Haziran 11, 2012, 07:16:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre_ozk

Bu parça bozma durumu sadece benim nivayamý özel yoksa nivalarýn genelde yedek parçalarý böyle çabuk bozulurmu.
Dün aracýmýn altýnýn yýkarken alt rotillerin birinin daðýldýðýný gördüm.
Bugün yeni rotili aldým ve deðiþtirme iþlemine baþladým. Rotili deðiþmem için poryayý aks kafasýnýda söktüm söker sökmez birden rulmandaki bilyeler yere düþmeye baþladý  :)
Aks körüðünün yýrtýk olduðunu poryanýn aþýnmýþ olduðunuda gördüm.
iþ büyüdükçe büyüdü. Yarýn yeni rulman alacaðým rulmaný skf düþünüyorum.
Rotilleri alalý 1 yýldan fazla oldu devamlý arazide kullanýlan bir niva için normalmidir.

12 yýldýr niva kullanýyoruz daha önce hiç bir rotilin bu duruma geldiðini görmedim.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

mehmet22

gecmiþ olsun emre ..
evet bu parca ve malzemeler icin cok þeyler söyleniyor celik motor  vb. bir sürü ceþidi var ama hangisi daða iyi tam bir acýklama olmuyor   cin liler bu iþe el attýnca sanki biraz kafalar karýþtý gibi enkýsa sürede toplarsýn inþallah ön takýmýný..

VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

Yevgeni

Körük delinmese bile parça olarak kalitesiz, mukavemeti yok gibi bir þey.
Bulabildiðin en kaliteli malzemeyi al derim Emre.
Dördünü de deðiþtirmiþtim (körük yýrtýlmasý, rulmanýn bozulmasý, vs). Geçenlerde 2. turun ilk rulmanýný deðiþtirdim. Yýlda 1 ortalamasý tutturdum..

emre_ozk

Aks körüðüde yýrtýkmýþ þimdi farkettim nasýl deðiþtirileceðini bilmiyorum daha önce hiç deðiþtirmedim.
Babam evde olsaydý  o deðiþtirirdi ama oda yok sýcaklardan sebep kaçtý yaylaya.
Depoyu karýþtýrýken eski  nivadan kalma kullanýlmamýþ bir rulman buldum takýp þimdilik aracý topladým.

iki tarafýnda
salýncak fiþeklerinin, rotillerin, poryalarýn, aks körüklerinin, rulmanlarýnýn deðiþmesi lazým.
Þuanda boþta olduðum için parçalarý alýp en yakýn zamanda kendim deðiþtireceðim.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

emre_ozk

Alıntı yapılan: mehmet22 -  Haziran 11, 2012, 08:20:17
gecmiþ olsun emre ..
evet bu parca ve malzemeler icin cok þeyler söyleniyor celik motor  vb. bir sürü ceþidi var ama hangisi daða iyi tam bir acýklama olmuyor   cin liler bu iþe el attýnca sanki biraz kafalar karýþtý gibi enkýsa sürede toplarsýn inþallah ön takýmýný..

Bu rotil türü parçalarý çelik motor türkiyede kendi yaptýrýyor galiba.
Bu söktüðüm rotiller rus malýydý üstünde yað basmak için  gresörlükleri bile var.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

reis28

Rotiller bir cok ceþidi var yerli üretilende var cinde yapýlanda tekno rot firmasýnýn TR de ürettigi ürünler dir celik motorun kullandýgý sanýrým eski tip grasörlüklü olanlar rus malý lakin onlarda bakým ister sudan camurdan cýktýnmý yaglatman lazým yaglatmazsan oda dagýlýr aks bilyalarýnýda skf degil Timken  teker rulmanýnda iddalý bir markadýr ve bilyalarýn öne arkaya gelen kecelerini kesinlikle yenile ve kalieli bir gresle yagla sana uzun yýllar hizmet ederler bu þekilde yýlda bir kerede komple sök ve greslerini tazele boþluk ayarýný kulaným sýklýgýna göre ayda bir kez kontrol et
DURSUN USTA 05364629668

emre_ozk

Sanayide arayayým þu timken rulmanlardan.

Daha önce forumda konuþulmuþtu ön rulmanlarý arka aks rulmanlarý gibi kapalý tipe çevirilebiliyormuþ.
Eðer yapýlabilirse çok uzun ömürlü olmazmý.

Emre özkaradeniz
Ýzmit

Yevgeni