NÝVA SENSÖRLERÝ

Başlatan yusuf, Haziran 05, 2011, 08:28:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaneruslu

Alıntı yapılan: emre_ozk -  Temmuz 08, 2011, 06:36:23
Merakýmý baðýþlayýn ama.
Hava debimetrelerinin hepsi aynýmý yoksa euro3 ve euro4 lerde farklý hava debimetrelerimi kullanýlýyor.

2003 model ve sonrasý  bütün nivalarýn maf sensörü 1600 cc vegalar ile aynýdýr.

emre_ozk

Alıntı yapılan: kaneruslu -  Eylül 02, 2011, 09:14:43
2003 model ve sonrası  bütün nivaların maf sensörü 1600 cc vegalar ile aynıdır.

Demek benim aldığım maf bozuk aldığım maf sensörünü takınca araba 100 km'de 18 litre benzin tüketti araçtan çıkardığımı takınca 9.3 litre benzin tüketti.

Sorunum  benzin pompasının rölesinden çıktı. tahminim röleler şasi almıyorlar beyinin orada 4 tane röle var onları orjinal olarak değiştirmem lazım usta öyle dedi.

Ben sökmüşken benzin pompasınıda değiştim samaranınki ile nivanınki aynımıdır. ustalar aynı dediler ama.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

cenker

bozuk yol sensörü euro3 euro 4 nivalarda bulunur ( 2003 ve üstü)  ;)

bozuk yol sensörü, bir çeþit akselometredir (ivme ölçer)
görevi düþük hýzlarda, gaza ani yüklenmelerde veya çekmelerde,  düþük hýzlarda giderken tekerin bir engelden sarsýntýlý sekilde geçerken zýpladýgýnda, aracta ( arac volanýnda ) olusacak bir teklemenin ecu tarafýndan avans vuruntusu veyahut herhangi bir silindirin ateþeleme yapmamasýna baglý tekleme olarak algýlanmamasýný ecu ya bildirir.

gevsemesi ve baglantý ekseninin bozulmasý durumunda düzgün sinyal yollamaz, arac ecusu  fault ( hata ) moduna gecip çalýþýr, hata veyahut arýzasý durumda yakýt artar düþük cekiþ yaþanýr, aracýnýz diagnostik cihaza baglandýgýnda herhangi bir silindirde misfire ( ateþleme yok) hatasý gözlenir...

arazi araçlara mahsus bir sensör degildir, lada kalinada ve bir cok binek aracdada kullanýlan bir sensördür.  ;)

divers do it deeper

vosdost

Nývalar yakýnda zj gýbý her yerý sensorlu býr arac olacak. Uzucu. Arazý aracýnda ne gerek var sensore beyýne :) :) Bence aractaký tek beyýn soforun beyný olacak. :) :)

emre_ozk

Alıntı yapılan: vosdost -  Ekim 02, 2011, 09:15:43
Nývalar yakýnda zj gýbý her yerý sensorlu býr arac olacak. Uzucu. Arazý aracýnda ne gerek var sensore beyýne :) :) Bence aractaký tek beyýn soforun beyný olacak. :) :)

sýfýr ve arazi için üretilen sensörsüz arazi aracý varmý.

Emre özkaradeniz
Ýzmit

mehmet22

abilerim biþey soracam size bu sensörler her nivada varmý yani acýkcasý benim niva 95 model karburatörlü benimkindede varmý bu senserlerden veya kac tane var bilgilendirirseniz sevinirim??
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

emre_ozk

Alıntı yapılan: cenker -  Eylül 24, 2011, 01:05:49
bozuk yol sensörü euro3 euro 4 nivalarda bulunur ( 2003 ve üstü)  ;)

bozuk yol sensörü, bir çeþit akselometredir (ivme ölçer)
görevi düþük hýzlarda, gaza ani yüklenmelerde veya çekmelerde,  düþük hýzlarda giderken tekerin bir engelden sarsýntýlý sekilde geçerken zýpladýgýnda, aracta ( arac volanýnda ) olusacak bir teklemenin ecu tarafýndan avans vuruntusu veyahut herhangi bir silindirin ateþeleme yapmamasýna baglý tekleme olarak algýlanmamasýný ecu ya bildirir.

gevsemesi ve baglantý ekseninin bozulmasý durumunda düzgün sinyal yollamaz, arac ecusu  fault ( hata ) moduna gecip çalýþýr, hata veyahut arýzasý durumda yakýt artar

düþük cekiþ yaþanýr, aracýnýz diagnostik cihaza baglandýgýnda herhangi bir silindirde misfire ( ateþleme yok) hatasý gözlenir...

arazi araçlara mahsus bir sensör degildir, lada kalinada ve bir cok binek aracdada kullanýlan bir sensördür.  ;)

Evet aracým bu sensör yüzünden sapýtýyordu sensörde bir arýza yoktu ama elektrikçi sis lambalarýnýn rölesini bu sensörün altýna koymuþ þasi alamamasý nedeniyle
Aracý sapýttýrýyordu. Cenker abimin bu sensörü kontrol et demesiyle arazýyada bulmuþ olduk.
Aracým eski seriliðine ve sessizliðine kavuþtu nerdeyse rölantide çalýþtýðýný anlamayacak derecede sessiz.

15 litre benzin tüketmesinin nedeni ise ateþleme bobini deðiþirken 1 ile 4. kablolarýn yanlýþ takýlmasýndan sebep olmuþ.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

cenker

sorunun kaynaðýný bulmamýza sevindim emre, geçmiþ olsun  ;)
divers do it deeper

emre_ozk

Eyvallah abi

Þimdi gaza bastýmmý iyi tepki veriyor. Birde chiplesem  altýmdan fýrlar herhalde.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

cenker

Alıntı yapılan: emre_ozk -  Ocak 27, 2012, 01:18:04
Evet aracým bu sensör yüzünden sapýtýyordu sensörde bir arýza yoktu ama elektrikçi sis lambalarýnýn rölesini bu sensörün altýna koymuþ þasi alamamasý nedeniyle
Aracý sapýttýrýyordu. Cenker abimin bu sensörü kontrol et demesiyle arazýyada bulmuþ olduk.
Aracým eski seriliðine ve sessizliðine kavuþtu nerdeyse rölantide çalýþtýðýný anlamayacak derecede sessiz.

15 litre benzin tüketmesinin nedeni ise ateþleme bobini deðiþirken 1 ile 4. kablolarýn yanlýþ takýlmasýndan sebep olmuþ.

belirtmekte fayda var bozuk yol sensörünün içinde bir kristal ile ivme ölçülüyor, bu kristal röle türü mekanik vibrasyon , elektriki parazitten elektro magnetik alandan etkilenir,

emrenin yaþadýðý her zaman olmayan sorunda sensörün röleden etkilenmsinden oluþuyordu, diagnostik cihazla tespit edilemedi, ama emrenin sensörle sýrtsýrta röleden bahsetmesi üzerine ufak bi deneme ile tespit ettik.

enjeksiyonlu niva ile ilgili þu ana kadar karþýlaþtýðýmýz en enteresan arýza buydu..

tekrar hatýrlatalým; bozuk yol sensörünüz tam sýkýlý, braketinde tek baþýna hayatýna devam etsin  :D
divers do it deeper

suat

Cenker hocam Karbüratörlü araçlardada sensör varmýdýr?

emre_ozk

Arkadaþlar parçacýdan sensör alýrken bozuk olan sensörün üzerinde seri numarasý varsa onu söyleyerek alýn.

Misal ben maf sensörünü alýrken aracýn model yýlýný söyleyerek almýþtým. Parçalarýn görüntüsü aynýydý sonradan seri numaralarý farklý olduðunu gördüm ayrýca parçayý  sökünce içindeki parçalarýn birbirinden farklý olduðunuda gördüm.

Emre özkaradeniz
Ýzmit

mehmet22

VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

cenker

emre bosch marka buji ve sensörlerin çin malý taklitleri dolanýyor sende buna denk geldin galiba,
maf map ve lambda sensörünede el atmýþ çin oðlu  :D
divers do it deeper

emre_ozk

Çinlilerin el atmadýklarý birþey kalmadýki.  :)

Emre özkaradeniz
Ýzmit