Fren sisteminden hava alamýyorum...

Başlatan k. yusuf, Ocak 01, 2011, 02:54:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

k. yusuf

eveet. 6. ana merkezi deðiþtim, ön kaliperlerler deiþti, limitör deðiþti, arka merkezler deðiþti. ama bir türlü frenler tutmadý. bu hafta kaliperleri de deðiþtikten sonra mümkünatý yok fren havasýný alamadýk. pedal bomboþ. ana merkezde ve tekerleklerde hidrolik var ama pompala basda zerre tazyik yok. kafayý yemek üzereyim  var mýdýr bilgisi olan ?

teþekkürler...

vosdost

Land Rover debrajýnýn havasýný alýrken hava alma rekorundan enjektorle hýdrolýk basýlýr. Merkezýn ýcýndeký havayý tersten alýr. Bunu deneyebýlýrsýnýz. Olur mu olmaz mý býrsey dýyemýyecem. Nýva uzmanlarý cevap verecektýr.

babacandar

k. yusuf

westinghouse ile hava olayýnýn alakasý yok sadece pedalda sertleþme ile alakasý var ancak þöyle de bir durum mevcut. zamanýnda ben bununla yine cebelleþirken kafayý kýrdýðým bir gün frenciye gittim. ana merkezi söküp içindeki mili kýsalttý diye hatýrlýyorum.
lakin o iþlemden sonra da fren havasý alabilmiþtik. eðer öyleyse sorun westinghouse dan çýkacak diye umuyorum.
sabah önceki söktüðüm bozuk ana merkezi (kendisi sýfýr hala!!!) frenciye verip lastiklerini deðiþtirtip adam ettirecem.
daha sonra tapalarý tek tek açýp tazyikli hava vereceðim (borularýn ve T lerin týkanýk olduðu þüphesi de var). sonra tekrar deneyeceðim.

bu arada bütün fikirlere açýðým fren sistemini komple deðiþtirecek duruma geldim. kesenin aðzýný da açtým :)

teþekkürler...

niva07

Benim fren pedalý 5-6 ay öncesine göre bir hayli sertleþti. Fren mesafesi biraz uzadý, eskiden ayaðýmý kökleyince tekerler kitlerdi, þimdi yavaþlayarak duruyor. Bunun sebepleri ne olabilir ?

wastiee

Alıntı yapılan: niva07 -  Ocak 03, 2011, 01:24:27
Benim fren pedalý 5-6 ay öncesine göre bir hayli sertleþti. Fren mesafesi biraz uzadý, eskiden ayaðýmý kökleyince tekerler kitlerdi, þimdi yavaþlayarak duruyor. Bunun sebepleri ne olabilir ?
westinghouse olabilir sanýrým, bende de benzer bir olay var uzuncadýr, uzuncadýr westinghouse'dan da fýs fýs ses geliyor pedala basýnca. deðiþtireceðim bu yakýnlarda, bilgi veririm
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

niva07

dogan54

Alıntı yapılan: niva07 -  Ocak 03, 2011, 01:24:27

Westinghouse sistemi fren pedalýna uygulanan gücü arttýrýr.
Yani,örneðin fren pedalýna 5 Kð.kuvvetle basýldýðýnda, basýncý 10 Kilo'ya çýkarýr.
Bu sistem bozulunca,takviye kuvvet ortadan kalktýðýndan pedal sertleþir ve fren iyi tutmaz.

4x4 baska,
NiVA baska..

niva07

Liberator42

Dün ayný sorunu ben de yaþadým.Sonuçta limitörü deðiþtirmek gerekti.

k. yusuf

bugün frenciye býraktým artýk o da akþam isyan etti :) . ana merkez yine pert. geçen hafta deðiþtirdiðim ön kaliperlerden biri bozuk. ana merkezi fiat uno ile deðiþtik. bire bir ayný 3 çýkýþlý o da. en azýndan bosch marka. sadece rekor baþlýklarý deðiþmesi gerekiyo diþler uymadýðý için.  büyük ilerleme kaydettik. sol ön kaliperi de yarýn deðiþtik mi iþi çözecez gibi. hadi hayýrlýsý

wastiee

Alıntı yapılan: wastiee -  Ocak 03, 2011, 02:52:25
westinghouse olabilir sanýrým, bende de benzer bir olay var uzuncadýr, uzuncadýr westinghouse'dan da fýs fýs ses geliyor pedala basýnca. deðiþtireceðim bu yakýnlarda, bilgi veririm
westinghaus'la ilgilenemeden fren pedalým aþaðý indi, ustaya gittim, sadece ana merkezi deðiþtirdi. þu an pedal sertleþmesi sorunu kalmadý, fýs fýs sesini de deniyorum gelmiyor artýk.

yalnýz fren merkezini 6-7 ayda bir deðiþtirir oldum, parça kalitesi midir, yoksa bir ayarsýzlýk mý merkezi bozuyor anlamadým
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

babacandar

Merkezler bu kadar çabuk bozulmamalý.. zaten merkezlerde bozulan ne olur çok büyük ihtimal conta takýmý.. gerçi yeni al tak ..conta takýmý al deðiþtir iþçilik farký ile ayný paraya gelir de.. dediðim gibi bu kadar çabuk merkez bozulmaz..

k. yusuf

ben cevap yazmayý unuttum :)  yukarýda yazdýðým gibi uno nun  TRW ana merkezini kullandýk, bir hafta önce deðiþtiðim sað kaliper bozuk çýktý onu deðiþtik þu an sonuç süper. o kadar iyi oldu ki lastiklerim frende çok kayýyormuþ onu farkettim bir takým lastik lazým :D