Daðýlan Forya Bilyesi

Başlatan impeesa, Kasım 05, 2010, 09:41:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

impeesa

Bir kaç gün evvel eve yaklaþýrken sol önden, çatýrdayan, gacýrdayan ve kütürdeyen bir kaç ses geldi. Özellikle sað dönüþlerde sola yük binerken.  ertesi günde sabah bir kaç kez ayný sesi yaptý ve sonrada birden bire geçti.

Yinede bu þikayeti iletmek ve sýkýntýyý bulmak için ustama doðru yola çýkmýþken 5. vites 70-80 km hýzla seyir halindeyken Keçi birden bire sol öne doðru bir yýðýlma(frenleme) yaptý ve direksiyon hakimiyetimi kaybederek sol þeride geçtim.
Allahtan ne yanýmda araba vardý nede beni sollayan araba.

Ustama gittim durumu anlattým. hiçbir teþhis koyamadýk. ve ben kullanýrken yaptýklarýnýn hiç birin usta tecrübe ederken ve ustamla tecrübe ederken yapmadý.

Arabayý tekrar aldým,dönüþ yolunda keçi yine yaptý yapacaðýný ve yine sol öne doðru bir yýðýlýþ sergileyerek sola çekmeye baþladý. Tedirgin tedirgin tekrar döndüm geriye. Ask baþlarýna baktýk birþey yok bilyayý tornacýda çýkarttýk. Tornacýnýn ilk sözü " Abi sen iyi takla atmamýþsýn" oldu. Yeni bilya ile durumu düzelttik lakin o sola çekiþ yine olacakmýþcasýna tedirgin kullanýyorum :)

Yani kýssadan hisse. Ses falan duyacak olursanýz ihmal etmeyin, Allah muhafaza taklaya gelmeyin.
"Nivan varsa yolun var!"

Harun

geçmiþ olsun,

sebebi neymiþ (malzeme ömrünü mü tamamlamýþ/arazi þartlarýndaki aþýrý zorlanma/vs.) onu belirleyebildiniz mi?

ya da en azýndan tahmin edebildiniz mi?

impeesa

Alıntı yapılan: Harun -  Kasım 05, 2010, 10:53:47
geçmiþ olsun,

sebebi neymiþ (malzeme ömrünü mü tamamlamýþ/arazi þartlarýndaki aþýrý zorlanma/vs.) onu belirleyebildiniz mi?

ya da en azýndan tahmin edebildiniz mi?

Teþekkür ederim. kuvvetle muhtemel malzeme ömrünü tamamlamýþ. Çünkü aldým alalý saðýný solunu toplamaktan araziye vurabilmiþ deðilim. Ama önceden nasýl kullanmýþlar, bilemiyorum. Fakat belki tesadüftür ama rotil üst parçalarýný 25 mm yükselttikten sonra olan bir olay.
"Nivan varsa yolun var!"

nivatr17

ayný sorun benimm baþýmada geldi. yolda aniden sað ön teker kilitledi. 70 80 km hýzdaydým. durdum. geri ileri oynadým.düzeldi. sanayiye yakýndým hemen söktürdüm. kampana sýkýþtý sanýyordum .sað ön teker bilyasý bozulmuþ. 1 gün öncesi çamura batýrmýþ çýkarmak için çok patinaj çekmiþtim. araç komple gömüldü. traktörle çýkarmýþtýk. keçesi bozulunca içine ince kum almýþ sanýrým.yenisiyle deðiþtirdim. S.K.F marka bilya buldum. ölçüleri uydu taktým. orjinali deðil ama kaliteli olduðunu söylediler.baþka çaremde yoktu onu bulduk taktýk
Gelibolu  -1977-