NÝVA' NIN KRONÝK SORUNLARI..

Başlatan Niva67, Ocak 10, 2015, 12:13:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Niva67

Herkese merhabalar..

Forumda benzer bir ana baþlýða rastlayamadým. Belki vardýr da, ben göremedim..

Eðer var ise; Moderatör arkadaþlar, konularý birleþtirebilirler veya bu konuyu silebilirler..

Amacým; eðer var ise, Niva' larda en çok karþýlaþýlan (Araca iyi bakýlsa bile) sorunlarý, bir baþlýk altýnda görebilmek.

Yalnýz bu sorunlar; bakýmsýzlýktan, aþýrý hor kullanmaktan kaynaklanan sorunlar olmamalý.

Ýmalat ile ilgili, fabrikasyon hata veya yetersizliklerden kaynaklanan sorunlar olmalý.

Örnek vermek gerekirse; bazý marka / model araçlarda, motorun hararet yapma sorunu meþhurdur, bazý araçlarda

sýk sýk aks kesme sorunu yaþanýr, bazýlarýnda ise; frenler hep zayýftýr..

Kýsacasý; NÝVA' larýn ''zayýf karný'' nereleridir?.. Yahut da, öyle bir yerleri yok mudur?..

NÝVA konusunda tecrübeli arkadaþlar görüþlerini biz ''Niva sahibi adaylarý'' ve ''çaylak Nivacý'lar'' ile bu bölümde paylaþýrlarsa; '' ileride alacaðýmýz

Nivalarý daha bilinçli kullanmýþ oluruz.'' diye düþünüyorum...

dogan54

Niva'nýn paslanmasý meþhurdur..  ;D
4x4 baska,
NiVA baska..

Niva67

Alıntı yapılan: dogan54 -  Ocak 10, 2015, 01:12:59
Niva'nýn paslanmasý meþhurdur..  ;D

Cevap için, teþekkürler..

Önemli bir madde.. :(    :)

atinco

Çok tecrübeli deðilim. Gördüðüm bir tane sorun var, paslanmasý. Benimki daha 5 yaþýnda ama pencere kenarýnda ve tavan sacýyla yan gövdeyi birleþtiren kenarýn bitiminde (stop lambasý hizasý), tam siyah plastik çýtanýn bittiði yerde küçük paslanmalar var.

babaluga

Niva kýþ þartlarý için üretilmiþ..
Yazýn gözünü hararet göstergesinden ayýramýyorsun sanýrým..
Benim þu an bindiðim araçta hararet göstergesi bile yok.. Ekranda yazý çýkýyor..

Built for Siberia not Antalia :)

muhammedcelik1983

Benim niva 2000 model çok þükür hiç çürüme yok ;) El freninin genelde sýkýntýlý olduðunu okumuþtum

Niva67

Alıntı yapılan: atinco -  Ocak 10, 2015, 01:19:06
Çok tecrübeli deðilim. Gördüðüm bir tane sorun var, paslanmasý. Benimki daha 5 yaþýnda ama pencere kenarýnda ve tavan sacýyla yan gövdeyi birleþtiren kenarýn stop lambasý hizasýnda, tam siyah plastik çýtanýn bittiði yerde küçük paslanmalar var.

Bahsettiðiniz paslanma, fabrikasýnýn kullandýðý saçýn kalitesizliðinden mi kaynaklanýyor acaba? yoksa fabrikasýndaki

boya prosesinin zayýflýðýndan mý?. 5yaþýndaki  araç için, pek iç açýcý bir durum deðil..

Niva67

Alıntı yapılan: babaluga -  Ocak 10, 2015, 01:22:29
Niva kýþ þartlarý için üretilmiþ..
Yazýn gözünü hararet göstergesinden ayýramýyorsun sanýrým..

Built for Siberia not Antalia :)

Vallahi, cesaretinize hayraným! .. :)

Yerinizde olsam; araca tedirgin bineceðime, en kýsa zamanda bir tane hararet göstergesi takardým..

Soðutma sisteminde bir yerlerde herhalde müþ'iri vardýr..

Hatta, tek gösterge ile de yetinmezdim, devreye bir de ''výzýltý'' tabir edilen uyarý rölesi koyardým ki,

durmadan göstergelere bakmayayým!.. :)

atinco

Bence boya+sac. Ýkisi de yani. Tamam sac görece kalýn, saðlam ama efsafý, karbon oraný vs. paslanmaya karþý dayanýksýz. Bildiðim kadarýyla her model de ayný kalitede deðil ayrýca.

babaluga

Alıntı yapılan: Niva67 -  Ocak 10, 2015, 01:36:05
Vallahi, cesaretinize hayraným! .. :)

Yerinizde olsam; araca tedirgin bineceðime, en kýsa zamanda bir tane hararet göstergesi takardým..

Soðutma sisteminde bir yerlerde herhalde müþ'iri vardýr..

Hatta, tek gösterge ile de yetinmezdim, devreye bir de ''výzýltý'' tabir edilen uyarý rölesi koyardým ki,

durmadan göstergelere bakmayayým!.. :)

:D  :D  
Benim þu an kullandýðým araçta hararet göstergesi yok derken Niva deðil kullandýðým.. Ekranda "Soðutma maddesi kontrolü" yazan ve senin antifriz/saf su eklediðin bir araç..

Niva67

Alıntı yapılan: muhammedcelik1983 -  Ocak 10, 2015, 01:23:35
Benim niva 2000 model çok þükür hiç çürüme yok ;) El freninin genelde sýkýntýlý olduðunu okumuþtum

Kutlarým.. Paslanma / çürüme, biraz da çevresel þartlardan kaynaklanýyor herhade..

Kýþ günleri yollara atýlan tuzlarýn zararlý etkisini aracýmýzdan uzak tutnak lazým.

El frenindeki sýkýntýlar acaba kalitesiz yan sanayi imalatý malzemelerden mi kaynaklanýyor, yoksa

hakikaten, sistemdeki bir yetersizlikten mi?..

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: Niva67 -  Ocak 10, 2015, 01:44:13
Kutlarým.. Paslanma / çürüme, biraz da çevresel þartlardan kaynaklanýyor herhade..

Kýþ günleri yollara atýlan tuzlarýn zararlý etkisini aracýmýzdan uzak tutnak lazým.

El frenindeki sýkýntýlar acaba kalitesiz yan sanayi imalatý malzemelerden mi kaynaklanýyor, yoksa

hakikaten, sistemdeki bir yetersizlikten mi?..

Bence nivadan anlamayan ustalardan kayanklanýyor diye düþünüyorum ayarýndan pek anlamýyorlar,Arkadaþýnda dediði gibi her modelin sac kalitesi farklý sanýrým biryerlerde okudum diye hatýrlýyorum

Niva67

Alıntı yapılan: babaluga -  Ocak 10, 2015, 01:40:55
:D  :D  
Benim þu an kullandýðým araçta hararet göstergesi yok derken Niva deðil kullandýðým.. Ekranda "Soðutma maddesi kontrolü" yazan ve senin antifriz/saf su eklediðin bir araç..

Olsun, ben kendi adýma yazýyorum..

Yine de araca, soðutma sistemindeki (motordaki) harareti bana gösteren bir gösterge koyardým  bir yerlere..

''SOÐUTMA MADDESÝ KONTROLU'' derken, soðutma sistemindeki sývýnýn seviyesinden mi bahsediyor, yoksa hararetinden mi?

Niva67

Alıntı yapılan: muhammedcelik1983 -  Ocak 10, 2015, 01:49:05
Bence nivadan anlamayan ustalardan kayanklanýyor diye düþünüyorum ayarýndan pek anlamýyorlar,Arkadaþýnda dediði gibi her modelin sac kalitesi farklý sanýrým biryerlerde okudum diye hatýrlýyorum

Olabilir.. Farklý ülkelerin ürettiði saçlarda farklý kalite olabiliyor..

Bir zamanlar, bizim TOFAÞ lar da çürümeleri ile meþhurdu..

babaluga

Alıntı yapılan: Niva67 -  Ocak 10, 2015, 01:57:10
Olsun, ben kendi adýma yazýyorum..

Yine de araca, soðutma sistemindeki (motordaki) harareti bana gösteren bir gösterge koyardým  bir yerlere..

''SOÐUTMA MADDESÝ KONTROLU'' derken, soðutma sistemindeki sývýnýn seviyesinden mi bahsediyor, yoksa hararetinden mi?

Sivi seviyesi kastediliyor. Hararet yapmadigi icin bilemiyorum yapsa herhalde ne yazar ekranda bilemiyorum. 😃