Genel olarak yeni araç bilgisi hakkýnda

Başlatan eminkadioglu, Kasım 24, 2021, 07:07:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eminkadioglu

Herkese iyi günler dilerim. Geçtiðimiz gün ben de ilk Niva'mý almýþ bulunuyorum. Bu benim ilk aracým ve araçlar hakkýnda pek bilgi sahibi biri deðilim. Araç 94 model, 10 ay kadar önce yeni sandýk motor takýlmýþ. Genel olarak araç hakkýnda daha bilgili olmak ve aklýmdaki sorulara yanýt bulmak adýna açýyorum baþlýðý, umarým yanlýþ yapmýyorumdur.

Aracý dün Isparta'dan Ankara'ya getirdim. Araçta kýþ lastiði takýlýydý ve yaz lastiklerinden biri patlak çýktýðý için yolda diðerlerinin patlayabileceði riskine girmeden kýþ lastikleri ile yol yaptým. Araçta 4 tane ek lastik yüklüydü ve 4 kiþiydik. Araç yokuþ yukarý çýkarken epey zorlanýyordu. Araç bir de modifiyeli olduðu için modifiyeler de aðýrlýk yapmýþ olabilir. Normal olup olmadýðý hakkýnda meraklýyým. Gazdan ayaðýmý çekerken devir çubuklarý vurma yapýyor, bu anormal mi bilemedim. Aracý almadan önce ekspertiz yaptýrdým. Dingil(böyle söylendiðinden emin deðilim) mesafesi yetmediði için motor testi yapýlmadý yalnýzca aracýn altýna bakýldý. Aracýn altý epey çürüktü. Birkaç yerden yað sýzýntýsý vardý, birkaç aksanda boþluk vs. vardý. Tüm sorunlarý hatýrlamýyorum, dilerseniz ekspertiz raporunu buraya yükleyebilirim. Þu an yanýmda deðil. Bu aracý ustaya götürdükten sonra daha net olur tabi ama burdan da sormak istiyorum, bu aracýn tamiratý ne kadar süreye ve bütçeye baðlý olabilir? bu soru biraz gereksiz olabilir kusuruma bakmayýn. Yani cevap olarak mutlaka þu kýsým veya bu kýsým þu þekilde önemli olduðu için onlara baktýr diyebilirsiniz. Tahmini fiyat biçerek kazýklanmamý önleyebilirsiniz.

Açýkçasý haydan gelen huya gider diyerek aldým ve çok incelemedim aracý. Modifiyesi hoþuma gitmiþti. Hevesim gidene kadar aracýn ömrü yetse benim için yeterli olur diye düþünüyorum. Aracý yakýn zamanda bir Lada ustasýna göstermeyi düþünüyorum.

Bir de son olarak kýþ lastikleri çok önemli mi? Lastikleri satýp yeni jant ve lastik alýp taktýrmayý düþünüyorum.

Daha önce bir forumda böyle bir baþlýk açmamýþtým, haddimi aþtýysam özür diliyorum. Tekrardan iyi günler diliyorum.

diff-lock86

Öncelikle aramýza hoþgeldiniz ve aracýnýz hayýrlý olsun.
Keþke almadan önce daha detaylý baktýrsaydýnýz araca,özellikle nivalarda taban sacýna mutlaka baktýrmak gerekiyordu.Neyse olan olmuþ önümüze bakalým.
Nacizane tavsiyem Ankara da aracý mutlaka nivayý çok iyi tanýyan servise yani yetkili lada servislerine götürün mutlaka.

ADRES: BAÞKENT SANAYÝ SÝTESÝ 1811 SOKAK NO: 31 ERGAZÝ BATIKENT YENÝMAHALLE ANKARA (SHOW LADA YETKÝLÝ SERVÝSÝ)
ADRES: BEYTEPE MAHALLESÝ ORHAN GAZÝ BULVARI NO: 34 C-A ÇANKAYA / ANKARA (AKG GRUP LADA YETKÝLÝ SERVÝSÝ)

Edindiðim güncel bilgilere göre Ankarada bu iki yetkili servis hizmet veriyor,google dan adresleri yazýp numaralarýný arayýn bilgi alýn mutlaka.

Sonraki geliþmeleri yazarsanýz sevinirim,selamlar.

instagram;@b_l_a_c_k___n_i_v_a___tr

eminkadioglu

Alıntı yapılan: diff-lock86 -  Kasım 26, 2021, 11:34:44
Öncelikle aramýza hoþgeldiniz ve aracýnýz hayýrlý olsun.
Keþke almadan önce daha detaylý baktýrsaydýnýz araca,özellikle nivalarda taban sacýna mutlaka baktýrmak gerekiyordu.Neyse olan olmuþ önümüze bakalým.
Nacizane tavsiyem Ankara da aracý mutlaka nivayý çok iyi tanýyan servise yani yetkili lada servislerine götürün mutlaka.

ADRES: BAÞKENT SANAYÝ SÝTESÝ 1811 SOKAK NO: 31 ERGAZÝ BATIKENT YENÝMAHALLE ANKARA (SHOW LADA YETKÝLÝ SERVÝSÝ)
ADRES: BEYTEPE MAHALLESÝ ORHAN GAZÝ BULVARI NO: 34 C-A ÇANKAYA / ANKARA (AKG GRUP LADA YETKÝLÝ SERVÝSÝ)

Edindiðim güncel bilgilere göre Ankarada bu iki yetkili servis hizmet veriyor,google dan adresleri yazýp numaralarýný arayýn bilgi alýn mutlaka.

Sonraki geliþmeleri yazarsanýz sevinirim,selamlar.

teþekkür ediyorum. þimdilik güvendiðim bir ustaya teslim ettim. 2 hafta içinde teslim alýp yine bir buralara götürmeyi planlýyorum.

Niva67

Alıntı yapılan: eminkadioglu -  Kasım 24, 2021, 07:07:21
Herkese iyi günler dilerim. Geçtiðimiz gün ben de ilk Niva'mý almýþ bulunuyorum.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Aracýnýz, hayýrlý-uðurlu olsun..

Saðlýklý günlerde, güle güle kullanýn..

Aslýnda, sorularýnýzýn çoðunun cevabý bu forumun sayfalarýnda mevcut. Tahminimce, forumu yeterince incelemeye vaktiniz olmadý.

NIVA hakkýnda kabul görmüþ genel kaný; aracýn arazi þartlarýnda çok baþarýlý olduðudur. Araç, safkan bir arazi aracýdýr.

NIVA sahipleri, aracý severek alýrlar, bilhassa arazide kullandýkça daha da çok severler, zamanla bu sevgi, ''NIVA aþký'' na dönüþür.

Benim de, 2005 yýlýnda Kaner Otomotiv aracýlýðý ile satýn aldýðým 1990 model bir NIVA' m var(ikinci araç olarak kullanýyorum). Ve onu, tüm

olumsuz yönlerine raðmen, çok seviyorum. Çok zaruri bir sebep çýkmadýðý müddetçe de, satmayý düþünmüyorum..

Benim þimdiye kadar edindiðim kanaate göre; NIVA' nýn   bakým ve tamiratlarý, uygun ortamlarda, mesleðinde ehil kiþilerce, orijinal

yedek parçalar ile yapýldýðýnda araç, sahibine hiç bir sorun çýkarmadan uzun yýllar hizmet verir.

Her servis, her tamirci, NIVA' yý layýký ile tamir edemez!.. NIVA, dýþardan bakýldýðýnda her ne kadar basit bir araç görüntüsü verse de,

imal edildiði yýllardaki en yüksek teknolojiler ile üretilmiþ bir araçtýr. NIVA' nýn deðerini düþüren þeyler; olumsuz þartlarda, yeteneksiz

kiþilerce, kalitesiz yedek parça kullanýlarak yapýlan tamirat-bakýmlardýr.

Youtube' ta ki Rus videolarýnýn çoðunda da görülebileceði gibi araç, maalesef derme çatma yerlerde, uydurma-kaydýrma ekipmanlarla

tamir edilmektedir.NIVA, hiç te hak etmediði bu tamiratlara raðmen yine de yürüyorsa bunu, ilk imalatýnda kullanýlan yüksek teknolojisine

borçludur.Yalnýz, genel kaný olarak; NIVA nýn kasasý, aracýn en zayýf halkasýdýr. Bir de; ''NIVA' NIN ORÝJÝNALLÝÐÝ BOZULMAMALIDIR!''

Araca modifiye adý altýnda bilinçsizce yapýlan her bir ilave ( araç yükseltmesi ve benzeri), sahibine ekstra masraf ve sorun olarak geri

döner. NIVA' nýn en verimli hali, orijinal halidir.

Saygýlar, sevgiler..

Harun

Suat Amca bir cirpida ozetlemis NivAyi :D
Agzina saglik Suat Amca.