Taze Nivacý

Başlatan Enduro41, Haziran 22, 2017, 12:13:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Enduro41

Merhabalar,

Geçtiðimiz sene ilk tanýþma mesajýmý yazmýþtým. Nivayý almak bu zamana nasipmiþ  95 Model Nivamý dün aldým. Almadan 1 hafta önce de forumu baþtan okumaya baþladým.

Arabadan ve motordan anladýðým kadarýyla saðýna soluna baktým. Tampon demirlerinin baðlantý yerlerinde deformeler ve yer yer çürümeler var.
Direksiyonda boþluk var (nasýl alýnacaðýný forumda buldum).
Egzos sað kapýnýn altýnda ve çok gürültülü vanalý egzos takmýþlar söküp iptal edicem. Orijinalinde de sað kapýnýn altýnda mýdýr?
Sürücü koltuðum kýrýk. Bunu ýþýklarda farkettim :) sert kalktým biraz koltuk geriye kaçtý ayaklarým yetiþemedi. Kalkarken direksiyona tutunuyorum :)
Kalkýþta anlýk bir tireme oluyor tekerlerden geliyor. tam da titreme deðil de sanki tekerler yuvarlak deðil de sanki köþeliymiþ gibi :) lastikler arazi tipi (çýkardýðý sesi söylemiyorum bile . Hýzlanýnca titremeye baþlýyoruz. (aklýma mondial motosikletimi getirdi :)

Bu kadar sýkýntýya raðmen severek aldým. Günlük kullanýyorum. Alýþmaya çalýþýyorum. Bana verebileceðiniz her türlü tavsiyeye hazýrým. Elim anahtar tutar Motosikletlerimin bakým ve tamirlerini kendim yaparým. SKoda FAvoritimin de genel anlamda tamiratlarýný yapýyorum. Hatta BMW R 1100 GS imin debriyaj balatasýný da kendim deðiþtirdim (Boxer motor BMW si olanlar zorluðunu bilirler:) )

Saðlýcakla.
One Life. Live It!

Harun

Hoþgeldiniz,
Aracýnýz hayýrlý olsun.Eliniz anahtar tutuyorsa Niva ile uðraþmak zevkli olur.
Forumda bolca malzeme var...
Keyifli forumlar,kazasýz belasýz sürüþler.

Enduro41

Merhabalar,

Nivamla bayramda 2000 kilometre civarý yol yaptým. Yakýt tüketimi haricinde herþey çok güzeldi. Ta ki dönüþ yolunda 5. vitesten atmaya baþlayana kadar.

Bu þekilde eve kadar geldim. Ancak artýk viteslere geçiþler de zor olmaya baþladý. Sanki debriyaja basmadan ya da yarým debriyajda  geçirmeye çalýþýyormuþum gibi zor geçiyor. Araç hýzlanýnca normal bir þekilde geçiyor vites sadece durduðumda geçirmekte zorlanýyorum. Debriyaj yukarýda kavrýyor. Acaba balatada mý sýkýntý var yoksa þanzýmaný elimize mi aldýk?

Direksiyon boþluðunu kendim almayý baþardým. Lakin tam tur dönüþlerde dönüþ yarý çapý çok dar. Normal otomobille tek hamlede dönebildiðim yerlerde 2 hamle yapmak zorunda kalýyorum.

1 haftadýr tüm forumu ve interneti okuyorum, bakýyorum. Ancak istediðim her soruya cevap alamadým. Mesela lpg tankýný gizlemek için egzozu kýsaltmýþlar. Hem sesi çok hem de yakýtý arttýrýyor. bunlarla alakalý yapmam gerekenler konusunda bana bilgi verebilecek birisi var mýdýr?

Saðlýcakla.
One Life. Live It!

dogan54

Debriyaj yukarýda kavrýyorsa ya balata bitti ya da pedal boþluk yaptý ki iyi ayýrmýyor.
5. vitesten attýðý için þanzýman daðýtýlýp bakýlacaðý için o esnada debriyajda halledilir..
Geçmiþ olsun.
4x4 baska,
NiVA baska..

Enduro41

Hocam pedal boþluðu nasýl alýnýr? Çünkü ben debriyajý tam býraktýktan bir müddet sonra debriyaj biraz daha yukarý atýyor kendini. 5. vitese pek ihtiyacým olmuyor þimdilik. Bu yüzden aciliyeti yok. önceliðim debriyaj ve tekleme. Kavramada bir sýkýntý yok. kaçýrma olmuyor. galiba pedal boþluðu var.
One Life. Live It!

Niva67

Sn.Enduro41 merhaba..

Aracýnýz hayýrlý-uðurlu olsun.. Sorunlar hakkýnda forumda fazlasýyla bilgi ve yazý var..

Forumda bilgi paylaþýmýný sýhhatli bir þekilde yapabilmek için, aracýnýzý tüm özellikleri ile tanýtýrsanýz, daha tatmin edici cevaplar alýrsýnýz.

Mesela; ''tekleme'' diyorsunuz ama, aracýnýz Benzinli mi, LPG' li mi, belirtmiyorsunuz.

Aslýnda forumda katýlýmcý arkadaþ sayýsý oldukça azaldý. Katýlan arkadaþlar da mesaj yazmakta biraz isteksiz.. Mevsimin de etkisi var

herhalde.. Niva' yý sorunsuz kullanmak, çok çaba ve masraf gerektirebilir.. Az veya çok, tüm Niva kullanýcýlarýnýn sorunu muhakkak vardýr..

Gebze' de ikamet ettiðinizi belirtmiþsiniz.. Naçizane tavsiyem; Pendik' te bulunan Kaner Oto' ya aracýnýzý göstermek.

Kaner Oto, ücretsiz ekspertiz hizmeti de veriyor.. Aracýnýzýn genel durumu hakkýnda en saðlýklý bilgiyi size verirler..

Kolay gelsin..

Enduro41

Nivam

95 model LPG li. Bahsettiðim sorunu LPG de yaþýyorum. LPG ayarýný yaptýrdým sýkýntý yok. Lakin düþük devirde tekleme var. Kilometrede de  50 kuruþ gibi devasa bir tüketim yapmakta.

Saðlýcakla.
One Life. Live It!

Enduro41

Tekrar Merhaba,

Buji kablolarýný deðþtirince normal seyirdeki tekleme sorunumu çözdüm. Yakýnýmda Lada parçalarýný direkt Rusya' dan getirten göçmen birisini buldum. Dükkanýnda yerli malý veya yan sanayi hiç bir þey bulamazsýnýz.

Þimdilik tek sýkýntým þu;

Sabah aracý lpg de çalýþtýrýyorum tek marþta alýyor. 1-2 km gittikten sonra gaz yemiyor stop ediyor. Sanki karbüratördeki yakýt bitmiþ gibi. Tekrar Marþa basýyorum uzun bir süre almýyor. Sonra alýyor tekleyerek gaz bitmiþ gibi. Ardýndan düzeliyor. Çalýþtýrmaya çalýþtýðým esnada ise ortalýk gaz kokuyor. Çözemedim bir türlü, bilgisi olan var mý?

Saðlýcakla.
One Life. Live It!

muhammedcelik1983

lpg beyni eskiyse yenilemeni tavsiye ederim.

Enduro41

Onu yeniletmeyi düþünüyorum. Lakin stop ettiðinde tekrar çalýþtýrmaya çalýþtýðýmda etraf gaz kokuyor. Bunu anlayamýyorum iþte.
One Life. Live It!

Enduro41

LPG beynini, gaz valfini, valften beyne giden bakýr boruyu  ve bobin kablosunu deðiþtirtdim. Usta beyne yeteri kadar su gitmediði için ýsýnamadýðýný söyledi. Garip olan ise beyin atikermiþ ama anahtarýn markasý mimgas dý. Benim de gittiðim dönüþüm istasyonu mimgas bayisiymiþ yeni tip küçük beyinden taktý.  Havasýný alýp test etmiþ herhangi bir sorun yok. Dün 10 km kadar kullandým herhangi stop etme sýkýntýsý olmadý.Hatta son zamanlarda hararetim 90 ý geçiyordu. Artýk 90 dan aþaðýda duruyor.

Geçtiðimiz günlerde gaz pedalým kýrýlýp düþtü. Akþamýnda eve ve ertesi günü tamirciye kadar jikleyle gitmek zorunda kaldým. artýk jikle kolu tam anlamýyla yerine dönmemeye baþladý. Kontrol ettim tel saðlam ancak telin çektiði kelebek gibi parça biraz sallanýyor. Kýrdým galiba.

Bir de bu karbüratörden çýkan kablo ve boþ bir soket var. Ne iþe yaradýklarýný bulamadým.

Saðlýcakla
One Life. Live It!

erglter

aracýnýz hayýrlý olsun o ckarbüratör üzerindeki soket ekomikserin benzin kesici soketidir benzinde iken ekomikser düzgün çalýþtýðýnda gazý býraktýðýnda benzini keser