Bir daha 6 ay sonra..

Başlatan Sarp, Haziran 12, 2014, 06:11:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sarp

Arkadaþýmla telefonda konuþtuk, buluþmaya karar verdik. Havada iyiyken biraz sohbet muhabbet tadýmlýk demlenelim dedik.

Saat 19:00 civarý buluþtuk, atladýk nivaya Sarýyer/Rumeli Feneri'ne gittik. Orada ki bakkalýmýzdan ikiþer bira aldýk, çerez falan baþladýk muhabbete.

Muhabbet þahane, hava þahane, kalabalýk yok, tatlý bir esinti, pýrýl pýrýl deniz nefesi. Uzaktan gelen türlü türlü kuþ cývýltýsý, dalgalarýn kayalardan çekilme hýþýrtýsý.

Laf lafý açmýþ, þarkýlar seçmece.  E hal böyle olunca yakýtýmýz çabuk bitti, saatte erken. Hemen tazelendik.  :)

Iþýk ve görüntü o kadar güzeldi ki bir kaç kare aldým hemen.

Saat 23:00 civarý toplandýk eve dönüþe koyulduk. 23:30'da arkadaþýmý býraktým, eve girmeme bir sokak kalmýþtý ki çevirme de durduruldum. Memurlar ile ilk iletiþim kurulduðu andan itibaren saygým, nezaketim, dürüstlüðüm hat safhada ve evimin bir sokak ileride olmasýna raðmen 0,73 promil ile  6 ay ehliyetten men, 711 lira para cezasý ve 20 ehliyet ceza puaný  haneme iþlendi. Para cezasýnamý yanayým, kibar ve dürüst davrandýðýma mý yanayým, tam da yaza girerken ehliyetsiz kaldýðýma mý yanayým þaþtým kaldým. Nasýl içime oturduysa geceyi sabah ettim. Sizlerle paylaþarak acýmý azaltmaya çalýþýyorum. Ters yönden, 200 km hýzla gidip kaza yapsanýz ehliyetinize el konulmaz, 0.73 (yazýyla sýfýr nokta yetmiþ üç) promil alkol ile yakalanýrsanýz ehliyetinize el konulur.

av.mehmet

Ve malesef trafik güvenliðini tehlikeye atmaktan yargýlanma durumunuzda var :-\
Bekle beni baþý dumanlý amanoslar

Harun

trafik hata affetmez,
zaten kýrk yýlda bir aldýðým alkolü bu yüzden býraktým,evde tek araba tek þöför (ben) var.
alkolü koklasam dahi direksiyona geçmem.
eve bu kadar yakýn yerde olmasý kötü olmuþ,
geçmiþ olsun Sarp.

kocaali

Alıntı yapılan: Sarp -  Haziran 12, 2014, 06:11:52
...Para cezasýnamý yanayým, kibar ve dürüst davrandýðýma mý yanayým, tam da yaza girerken ehliyetsiz kaldýðýma mý yanayým...

bence hiç birine yanmayýn... çünkü alkollü olarak direksiyon baþýna geçmek sizin kendi tercihiniz, durumun farkýnda olarak bile bile bunu yapmýþsýnýz... "kendi düþen aðlamaz" der atalarýmýz...

geçmiþ olsun, daha kötü bir durumla karþýlaþmadýðýnýz için þanslý sayýn kendinizi ve sevinin bence...

aklý baþýnda insanlarýz hepimiz; nutuk atmak tavsiye vermek haddim deðil ama masum insanlarýn canýný yakmamak için bir daha da alkollü araç kullanmayýn derim nacizane... telafisi olmayabilir...
No mud, no fun...

Sarp

Ýyi dilekleriniz tavsiyeleriniz için teþekkür ederim. Forumun en küçük yaþlýsý benim galiba. Tecrübelerinizi, öðütlerinizi her zaman dinlerim, müthiþ saygý duyarým. Çünkü siz bana ne anlatýr iseniz, bedavadan yaþýnýz kadar yýllýk tecrübe katmýþ olursunuz, sað olun. Benim canýmý acýtan, 7 litrelik kanda 7 gram alkol var diye bu kadar genel ceza verilmesi. Benim geçmiþimde motorsiklet ve kamyonet þoförlüðü de var. 300 bini aþkýn km deneyimi var. Býrakýn trafik cezasýný okullarýmda bile ceza almamýþ adamým. Bu kadar geliþi güzel ceza olamaz. Bu bence ceza falan da deðil zulüm yani. Evime 50 metre kalmýþ, sicilim pýrýl pýrýl, hiç bir zorluk çýkarmadým. Bundan sonra trafik polisiyle karþý karþýya geldim mi yasalar izin verdiðince zorluk çýkaracaðým, baþýna bela olacaðým. Hem teknik hem evrak olarak bindiðim araç daima sorunsuzdur. Ýþlem miþlem de yapamazlar. Saðdan soldan duyardým da þöyle acýmasýz böyle eðitimsiz falan diye inanmazdým. Çoðu trafik polisinde ''bir anne kadar merhametli'' ilkesi falan yok. Artýk bende de merhamet yok.

Yevgeni

Alıntı yapılan: Sarp -  Haziran 12, 2014, 10:27:44
Evime 50 metre kalmýþ, sicilim pýrýl pýrýl, hiç bir zorluk çýkarmadým.

Sarp abi farketmiyor.
Canýn yanmalýydý ki bundan sonra daha dikkatli olasýn. Eve 10 metre kala da bir duvara da girebilirdin, ne farkeder?
Senin azami dikkat gösterdiðini düþünelim, reflekslerin bir an gümleyebilir. Zabit zaten senin o anki durumunu deðerlendiriyor ve mevzu kiþisel deðil..

kocaali

Benim canýmý acýtan, 7 litrelik kanda 7 gram alkol var diye bu kadar genel ceza verilmesi....

kuýral net hocam; kuralý deðiþtiremiyorsak uyacaðýz.. uymadýðýmýz ve isyan ettiðimiz noktada bir arada yaþamak imkansýz hale geliyor..

...Bu kadar geliþi güzel ceza olamaz. Bu bence ceza falan da deðil zulüm yani. Evime 50 metre kalmýþ, sicilim pýrýl pýrýl, hiç bir zorluk çýkarmadým....

ben tam aksini düþünüyorum. Kurallar gerektiði gibi uygulanmadýðý için yurdum trafiði bu kadar kepaze halde... sürücüler kurallara uymadýðý için insanlar bu kadar agresifleþiyor trafikte....   daha dün baþýma gelen olay; trafik ýþýklarýndan geçip karþý yola girdim, bölünmüþ yolda benim þeridimde bana doðru gelen bir minibüs, ikimizin de kaçacak yeri yok zira tek þerit yol.. kafa kafaya gelip durduk.. adam ters yönden geliyor, yol benim geri gitmem, istesem de gidemem zaten arkam výzýr výzýr akan 3 þerit yol.. onu görüp arkasýndan dalan baþka araçlar oldu ve arkasý 5 araba kuyruk, o da geri gidemiyor, þerit týkandý..  ne yapacaðýz o durumda???  adama sorarsan o da kendince haklý, iþten çýkan insanlarý toplamýþ servise, evlerine götürüyor, trafikten dolayý bunalmýþ bir an önce kavþaðý geçmek istiyor..  ama ben de yolumda giden vatandaþým, iþten çýkmýþým evime gidiyorum.. kurala uymayan birisi yolumu kapatýyor, gidemiyorum, ailemle geçireceðim zamanýmdan çalýyor... hiç þüphem yok servis þoförü özünde çok iyi bir adamdýr, hatta baðlý olduðu servis þirketi onu iþe aldýðýna göre geçmiþi de çok temizdir, belki hiç trafik cezasý bile yoktur... ve hatta hiç kusursuz milyon kilometre yapýp mükemmel sürücü ödülü almýþ, baþarý ve takdir belgeleri, onur sertifikalarý ile ödüllendirilmiþ olabilir... ancak þimdi kimse kusura bakmasýn, o adam dün akþamki o pozisyonda ne dese haksýzdý.. trafik bir kurallar bütünüdür ve size tahsis edilmemiþ bir yolda ilerlemeye çalýþýrsanýz kurala uymamýþ olursunuz, baþkalarýnýn hakkýný gaspetmiþ olursunuz, belki de onlarýn canýný ve malýný tehlikeye atmýþ olursunuz; bu da çok üzgünüm ama ceza gerektirir...  ayný þeyi ben de yapsam ben de haksýzým.. konu kiþisel deðil ne yazýk ki, birlikte yaþamayý öðrenmek zorundayýz...

...Artýk bende de merhamet yok...

Neden??? sizce dün akþamki trafik polisi haksýz mýydý, veya davranýþý hatalý mýydý, keyfi olarak mý size ceza kesti ve ehliyetinizi aldý?? Neden agresifleþerek polislere karþý davranýþlarýnýzý deðiþtirme yönünde karar veriyorsunuz ki?

Bence durumu tekrar düþünün sakin kafayla; kýzgýnlýðýnýz geçmeden herhangi bir karar vermeyin.

Anlýyorum; gençsiniz, kanýnýz kaynýyor, o güzelim manzaranýn karþýsýnda buz gibi biralarý yuvarlamak istiyor, emin olun þu anda benim de en çok istediðim þeylerden biri denize bakan bir tepeye çýkýp buzzzzz gibi birayý mideye indirip serinlemek... ancak unutmamak gereken birþey var; alkol alýp direksiyona geçtiðiniz her an aslýnda önce kendi hayatýnýzý riske atýyorsunuz, sonra da etrafýnýzdaki masum insanlarý.

Alkollü içki içmeyi gerçekten çok seven; ayný zamanda da güpegündüz babamýn ve kardeþimin içinde olduðu aracýma yandan son sürat gelip çarpmýþ alkollü sürücüyü ve babamla kardeþimin o hallerini gördüðümde, o herifi oracýkta gebertmemek için soðukkanlýlýðýmý çok zor korumuþ biri olarak yazýyorum bunlarý... Lütfen....

No mud, no fun...

Maestro

geçen aylarda kimsenin olmadýgý bir yerde ýþýk ihlali yaptým..

500 metre sonar  ekip durdurdu.. telsiz ile anons geçmiþler.. arabada eþim var.. polis gayet nazik..

'' Beyefendi ehliyet ruhsat lütfen ''     ..... hemen verdim..

'' Lütfen ekip otosuna kadar gelebilirmisiniz ? ''   !!  neyse.. indim arabadan ekip otosuna gittim.. 

Ekip otosundaki Polis   '' Beyefendi size niye durdurdugumuzu biliormusunuz ? ''   diye  sordu..

ben    '' biliyorum ama söylersem  kendimi ihbar etmiþ te olabilirim.. ''

Polis gayet piþkin..    '' yoo  ne demek Lütfen söyleyin ''   

'' az once ýþýk ihlali yaptým , oradaki telsizli görevliyi sonradan gördüm.. büyük olasýlýk o haber etti ''   dedim..

Polis..  '' evet , maalesef size ceza yazmak durumundayým  ''  dedi

'' ne demek.. bilakis memnun olurum , zaten çoktandýr ceza yemiyordum , nostalji yapmýþ olurum '' dedim..

digger Polis lafa girdi..

'' ya   Arkadaþa bir emniyet kemeri yazalým bari dedi.. hiç itiraz etmedi  '' 

sonuçta.. emniyet kemerinden yazdýlar.. %25 erken ödeme ile ödedim.. birde puan yazdýlar sanýrým..

ama Polis e yakýndým tabi..

'' beni yakalýyorsunuz ama  gündüz vakti sis farlarýný gözümüze sokup bangýr bangýr müzik açanlarý yakalamýyorsunuz ''  dedim..  sonar..

elbette yakalayamassýnýz  suç sizde degil ki..  þu an arabanýzda  birisini takip edecek kadar bile benzin yoktur  dedim..

Polisler þaþýrdý..     Sen  necisin dediler..

arabada eþim beklemese oturup çay falan muhabbetlerine girecegiz neredeyse...   neyse  uzatmadým .. hayýrlý görevler dedim.. ayrýldým..

Sarp

Kocaali abi, yazdýklarýnda hemfikirim, haklýsýn. Son paragrafta yazdýðýn kaza yapmýþ alkollü sürücüyle ayný muameleyi görüyorum. Bu adil deðil. Zaten tehlike arz eden durumda asla oturmam þoför koltuðuna, bunun bilincindeyim.

Maestro abi, senin olayda da diyalogta anlayýþta þahane.  Bir kaç sene evvel gece yarýsýndan sonra farklý zamanlarda 2 defa alkol muayenesi kontrolünden geçtim, birinde serbest býraktýlar birinde emniyet kemerinden yazýp yolladýlar. Yer Tekirdað. Alkol var mý ve ne zaman aldýnýz sorularýna hep dürüst cevaplar verdim. Yýrttým. Belki de Niva'nýn da payý vardýr. Çünkü en dikkatlisinde de en kýytýrýk çevirmede de polis Niva hakkýnda bilgi almak istiyor, içinde göz gezdiriyor. Samimiyet doðuyor. 

kocaali

Alıntı yapılan: Sarp -  Haziran 12, 2014, 09:29:03
... Zaten tehlike arz eden durumda asla oturmam þoför koltuðuna, bunun bilincindeyim...

peki polis direksiyondaki adamýn tehlike arzedip etmediðini nasýl bilecek??

herkesin bünyesi farklý; ben 2 birada ayakta duramazken sen 10 bira içip hiç bir þey olmamýþ gibi hayatýna devam edebilirsin, doðaldýr.. bu çok kiþisel bir mesele, bünye ile ilgili.. ama polisin bunu ölçebilmesinin analitik bir yöntemi sanýrým yok.. dolayýsý ile bir limit belirlenmiþ ve bu limit üzerinden iþlem yapýlýyor.. ne yazýk ki limitin az üstü de çok üstü de ayný muameleyi görüyor... sonradan kýzýp bozulup üzülmemek için de bizlere o limite uymak düþüyor..
No mud, no fun...

Maestro

Alıntı yapılan: kocaali -  Haziran 12, 2014, 10:25:02
peki polis direksiyondaki adamýn tehlike arzedip etmediðini nasýl bilecek??

herkesin bünyesi farklý; ben 2 birada ayakta duramazken sen 10 bira içip hiç bir þey olmamýþ gibi hayatýna devam edebilirsin, doðaldýr.. bu çok kiþisel bir mesele, bünye ile ilgili.. ama polisin bunu ölçebilmesinin analitik bir yöntemi sanýrým yok.. dolayýsý ile bir limit belirlenmiþ ve bu limit üzerinden iþlem yapýlýyor.. ne yazýk ki limitin az üstü de çok üstü de ayný muameleyi görüyor... sonradan kýzýp bozulup üzülmemek için de bizlere o limite uymak düþüyor..

geçen aylarda gece vardiyasý çýkýþýnda polis çevirdi..

beyefendi Alkol varmý   ?    dedi..

Henüz yok ..  dedim..  az sonra alacaðým !!

olsun biz bi kontrol edelim ..   dedi..  üfledik icabýnda..   Ýzmir'in polisi bile bir baþka oluyor..

Maestro

bunuda anlatmasam olmaz..  + 16

Ýþyerindeki fýrlama guruptan 4 arkadaþ 15:30-23:30  vardiyasý  sonunda arabaya atlýyorlar , Alsancakta  barlara takýlacaklar..

Konak istikametinden Alsancak a  giderlerken  polis çevirmesine takýlýyorlar , gecenin 00:30  u..   Polislerden biri aynen kafadengi.. bizimkilere sesleniyor..

'' Beylerrrrr  Alkollll  varmýýý ''

en öndeki aklýbaþýndaki mülayim bir arkadaþ cevap veriyor..

'' yok Memur bey , henüz  yok ama almaya gidiyoruz ''

polis te Muzip..  devam ediyor..

'' eee  ben þimdi kime üfleteceðim bu aleti ''

arka koltukta oturan 1,90 boyunda 120 kg olan  en fýrlamalardan birisi kafasýný uzatýyor..  ( acaip taklitlerde uzmandýr..  malum bir taklit yaparak )

'' Memur bey... beeeeennn   üfleyebilirm aletiniziiiii ''   diyor..

Polis..

''  Çekin laaaannn  arabanýzý  '' 

Sarp

maestro abi anýlarýn çok iyi. Bak buralarda daha çok çeþidi de var. Ne diyaloglar geçiyor; https://eksisozluk.com/polislerle-ilginc-diyaloglar--75796

Ayrýcý birþey danýþmak istiyorum.
Bende hem B sýnýfý hem A2 sýnýfý ehliyet mevcut. Ancak iki sýnýfta tek bir kartta yazýyordu.
Eðer motor için ayrý araba için ayrý ehliyet çýkarsaydým,  bu çevirmede polis yalnýzca B sýnýfý ehliyete el koyacak A2 bende kalacaktý, deðil mi?
Böylelikle bana yalnýzca araba 6 ay yasaklanacaktý. Motorsiklet serbest olacaktý. Ülkenin bi kurnazý benim ya, ondan aklýma böyle bir þey geldi.

kocaali

Alıntı yapılan: Sarp -  Haziran 13, 2014, 12:05:44
Bende hem B sýnýfý hem A2 sýnýfý ehliyet mevcut. Ancak iki sýnýfta tek bir kartta yazýyordu.
Eðer motor için ayrý araba için ayrý ehliyet çýkarsaydým,  bu çevirmede polis yalnýzca B sýnýfý ehliyete el koyacak A2 bende kalacaktý, deðil mi?
Böylelikle bana yalnýzca araba 6 ay yasaklanacaktý. Motorsiklet serbest olacaktý. Ülkenin bi kurnazý benim ya, ondan aklýma böyle bir þey geldi.

maalesef öyle bir uygulama yok.. ayrýca sizi sadece B sýnýfý sürücü belgesi ile kullanýlan araçlarý kullanmaktan deðil, ehliyet gerektiren herhangi bir aracý kullanmaktan men ediyorlar 6 ay süre ile... çünkü sorun ve ceza kullandýðýnýz araç tipi ile ilgili deðil; tamamen sizin þahsýnýzla ilgili...   

olan olmuþ artýk.. 6 ay araç kullanmadan yaþamanýn tadýný çýkartýn bence.. benzin parasý da cebinizde kalýr...
No mud, no fun...

Sarp

Karakol yakýn diye gittim danýþtým. ''Sistemden gözükür, bu seferde ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza kesilir'' dediler.

Alıntı Yap6 ay araç kullanmadan yaþamanýn tadýný çýkartýn bence.. benzin parasý da cebinizde kalýr...
Öyle olacak artýk  :)