niva bakým

Başlatan 10yavuz10, Mart 20, 2012, 07:03:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

10yavuz10

arkadaþlar 93 model nivam var ve aracýma komple bakým yaptýrmak istiyorum.þanzuman motor baský balata vb bütün yürüyen aksamý elden geçirmek istiyorum.acaba bana tahmini nekadara mâl olur bu bakým?teþekkürler

Yevgeni

Tahmin yürütmek zor.

Þöyle zor, komple bakýmda çýkmasý olasý problemlere paralel zor. Bütün yürüyeni indirip gözden geçirmekten bahsediyorsunuz, indir-kaldýr yani sadece iþçilik kýsmý bir yekün tutacaktýr diye kullanýcý tahmin hakkýmý kullandým..

NÝVACI

Bunu tahmin etmek hayli zor.
Böyle hallerde  ben kendime þu soruyu sorarým.
Bu arabayý yarýn satarmýyým yoksa yaþadýðý kadar benimlemi.
eðer seninleyse  karþýna çýkacak rakamlara En az%35 fark koy hadi açýlmýþken  hadi indirmiþken.
rakkam vermek kimsenin harcý deðil  vaktin olup ucuz parça aramýsýn gideceðin yer servismi olur ustanýn semt veya sitesinin ücret statüsü ne olur.
sana kolay gelsin.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Maestro

tahmin yürütmek illaki zor..    bazen 10 dk  lýk  mekanik arýzaya girersin  2 saat  çakýlýr  kalýrsýn..   mekanikte ne çýkacagý belli  olmaz..  yagý-filtresi-bujisi  derken 250  dersin.. motor - þanzýman- baský balata..  açýldýkça  açýlýrsýn..   alt limit 250  derim  : ;)   üst  limiti  ise  kader  belirler...........

suat

Benim fikrim komple bakým yapabilecek bir ustaya gidersin,altýna üstüne bakacak neler almaný gerektirecek bir liste yaparsýn o listeyi alýr parçacýlarý arar fiyat alýrsýn,tekrar ustaya uðrar bu listeeyi verirsin iþçiliðini pazarlýk edersin diyelim hepsi 1500 tl tuttu iþçilik dahil üstüne % 25 hesapta olmayan iþleri katarsýn aþaðý yukarý yaklaþýk bir maliyet bulursun

Servet_52

nacizane tavsiyem ben yaptým sen yapma sakýn ola büyük lada servislerine gitme. özellikle bu forumda önerilen servisler ve iyi ustalra var bunlarý tercih et.
yani bu iþte püf nokta bu arabadan anlayan usta. hatta o kadar ki anlayan adam sadece bakarak yoklayarak ve bi tur binerek sana nelerin deðiþmesi gerektiðini hangi parçalarý alacaksýn söyler. arkadaþlarýn dediði gibi elinde liste ile parçalarýný araþtýrý alýrsýn usta fiyatý zaten sana söyler az da sohbet muhabbet indirimi olur. büyük servislerde böyle bi þans yok. adý lazým deðil ümraniye tarafýnda büyük denen lada servisine gittim tüm parçalarý ben almama raðmen sadece mekanik + tamamen inmedi ufak tefek motor iþçiliði 3000Tl para verdim. ve nerdeyse bu paranýn %85 i iþçilik. arabam ata yadigarý sýrf bu yüzden en iyi kendi servisi anlar para önemli deðil yeterki en iyi þekilde yapsýnlar dedim. adamlarýn topladýðý motora sonrasýnda 5 sefer sibop ayarý yapýldý. gayrý gerisini sen hesap et. birde kendi þahsi tecrübem en önemlisi bence þu:

BÝR NÝVACI BÝR USTADAN ÖNCE ARACINI ÇOK ÝYÝ TANIMALI. BU FORUMDAKÝ USTA ARKADAÞLARI TENZÝH EDÝYORUM AMA MAALESEF MEMLEKETTE USTA-ÇIRAK ÝÞÝ ÖLMÜÞ GERÇEK USTA BULMAK ÇOK ZOR. ADAM BEN YAPAMADIM DEMÝYORDA DÝYOKÝ DAYI BU MODELLER BÖYLE ÇALIÞIR. ÖNEMLÝ DEDÝÐÝM KISIM ÞU ARABANDA ORJÝNAL OLAN PARÇA VARSA ÝYÝ BÝRDE USTA BULUP SOR. SANA GEREK YOK DEDÝÐÝ HÝÇ BÝ PARÇAYI SIFIRI BÝLE OLSA DEÐÝÞTÝRME.
KÝR PAS ÝÇÝNDE OLAN AÞINMIÞ AMA ÇALIÞAN ORJÝNAL BÝ PARÇA MAALESEF ORJÝNAL DÝYE SATILAN AMA TAMAMEN DAYANIKSIZ YAPILMIÞ SIFIR GÖRÜNÜMLÜ PARÇADAN KAT KAT ÝYÝ. BENÝM ARABAM 92 MODEL DÝ. VE ÝNAN ÝSTANBULA GETÝRDÝÐÝMDE ÜZERÝNDEKÝ TÜM PARÇALAR RUSYADA FABRÝKADA TAKILAN PARÇALARDI. NERDEYSE HÝÇ DEÐÝÞENÝ YOKTU. KULLANAN ÇOK AZ KULLANMIÞ VE DEDEME SATMIÞTI ODA ÇOK ÝYÝ BAKARDI. BEN ARIZALI-SAÐLAM YÜRÜR VE MEKANÝKTE NE VARSA HEPSÝNÝ KOMPLE DEÐÝÞTÝRDÝM. PARÇALARI TAKAN USTA KEÞKE DEÐÝÞTÝRMESEYDÝK HERÞEYÝ ORJÝNALMÝÞ ARABANIN SADECE BÝR CÝVATAYI SÖKMEYE NERDEYSE YARIM GÜN UÐRAÞTIM DEDÝ. ÜRETÝLDÝÐÝNDEN BERÝ SÖKÜLMEMÝÞ. ALLAHTAN ÜZERÝNDEN ÇIKAN PARÇALARI ORDA BIRAKMADIM ALDIM. ÝNAN O KADAR PARA DÖKÜP ALDIÐIM PARÇALARIN NERDEYSE YARISINI ARABA GERÝ TÜKÜRDÜ.  ÇOÐUNU TEKRAR ESKÝ PARÇALARI TAKTIM TEKRARDAN. SAÇMA GELEBÝLR AMA BU ARABALARIN RUHU OLDUÐUNU DÜÞÜNÜYORUM. ÖYLEKÝ  ONA ÇAKMA ORJÝNAL OLMAYAN VEYA ONA ZARAR VERECEK BÝÞEYÝ TAKSAN MUTLAKA GERÝ ATIYOR ONU KOPARIYOR.USTALAR ÇOK DAHA ÝYÝ BÝLÝR AMA MUTHÝÞ ÜRETÝLMÝÞ BÝ ARABA BENCE. SON OLARAK ÇOK UZATTIM ÖZÜR DÝLERÝM ÞUNU SÖYLEYECEM. ÞUAN NERDEYSE HERÞEYÝ YENÝ AMA BÝDAHA HÝÇ KÖYDEN GETÝRDÝÐÝMDEKÝ GÝBÝ GÝTMÝYOR ARABA. TOPLATMADAN ÖNCEKÝ GÝBÝ ÇALIÞMIYOR. BENÝM ÝLK ARABAM 10YILDIR BAÞKA HÝÇ BÝ ARABA KULLANMADIM VE KULLANAMIYORUM ZATEN. USTALIÐIM YOKTUR AMA KENDÝ ARABAMIN SIKINTISINI BIRAK ÇALIÞTIRMAYI ÝÇÝNE OTURDUÐUM ZAMAN ANLIYORUM DÝREK. HATTA O  KADARKÝ ABÝM KULLANDIÐINDA ONUN HANGÝ GÜN KULLANDIÐINI BÝLE BÝLÝYORUM SESÝ DEÐÝÞÝYOR VE BU DEÐÝÞÝKLÝK 1 GÜN SÜRÜYOR. UMARIM BENÝM GÝBÝ BAÞIN AÐRIMAZ O NEDENLE BU KADAR UZUN YAZDIM. KOLAYLIKLAR DÝLERÝM.

10yavuz10

arabamý satmayý düþünmüyorum onun için arabanýn yürüyen aksamýný tamamen yaptýrmak istiyorum özellikler motor ve þanzuman motor ve þanzumaný sýfýrlamak istiyorum acaba usta önerebilercek arkadaþ varmý?balýkesirde yaþýyorum bursa veya izmirde bildiðiniz ve tavsiye edebileceðiniz usta varsa onunla irtibata geçip bir an evvel arabamý kendime göre ayarlamak istiyorum yardýmcý olanlara teþekkürler...

Yevgeni

Ýzmir'de Erco'ya emanet edebilirsin..

nivaoffroad

neler yaptýrdýðýný ve kaç mal olduðunu buradan paylaþýrsan sevinirim hemþehrin olarak :)