ERZURUM'DA HANGÝ LASTÝK?

Başlatan NÝVA69, Şubat 12, 2008, 12:27:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NÝVA69

Ýþ icabý tüm kýþý Bayburt-Erzurum-Erzincan gibi yüksek rakýmlý ve bol karlý-buzlu yerlerde ve hatta köy yollarýnda geçireceðim.

Halihazýrda Nivanýn üzerinde orjinal lastikler var ve 25 bin Km'deler. Durumlarý iyi ama sanýrým oralar için yeterli deðiller..

Siteden öðrendiðim kadarýyla OK 144'ler uygun gibime geliyor. Bu lastiklerin 4'ü kaç paradýr ve her Lassa bayiinde bulunur mu acaba? Farklý bir önerisi olan varsa öðrenmek isterim..
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

taiga

40 bin km ye kadar kullanabilirsiniz diye düþünüyorum...
Fabrika lastikleri karda kötü deðil...
OK144 ün kar performansýný ise açýkçasý tam bilmiyorum...
Ama buzda tavsiye edilmez...
Ok144 leri sýkýpazarlýkla sanýyorum peþin 100-105 TL ye alabilirsiniz adedini...

Yevgeni

OK144'ler asfalttaki karda ve yaðýþlý havada kötüdür.

Lastik yerine serme zincir alýn, daha ehven..

06niva

Anladýðým kadarýyla iþiniz icabý uzun yol yapacaksýnýz.OK144 ler sizi yorabilir gereksiz yere ve asfaltta, ezilmiþ karda ve ýslak zeminde performansý iyi deðil.Kesinlikle bir zincir almanýz çok daha iyi bir çözüm.Tahminimce de orjinal lastikleri ezilmiþ karda OK'dan daha fazla iþ görür çünkü daha fazla ve ince kýlcala sahip.

NÝVA69

Zinciri zaten ilk iþ olarak ve Doðan abinin aldýklarýndan aldým..

OK 144 alýrsam zaten Erzurum'a gidince alacaðým. Yani Ýzmit'ten oraya orjinal lastiklerle gidip orada alarak hem taþýmaktan hem de titreþimden kurtulurum diye düþünüyorun.

Peki karda-buzda-çamurda OK 144'e alternatif veya daha iyi bir öneri var mý?

taiga

Var...
Orjinal lastikleri... ;D
Hocam,
Ok144 ün eline çamurda hiçbir lastik su dökemiyor...
Lakin takdir edersiniz ki her zaman çamurda deðiliz...
O nedenle üzerindeki fabrika lastikleri cidden hem yolda fren vb. konusunda daha emniyetli ve sessiz, hemde arazide tatminkar sonuç veriyor...
Bence bir deneyin üstündekileri...
Beðenmezseniz alýn baþka model...

Not: Babacandar hocam GO-11 aldýydý Yokohama... Oda size görüþ bildirir herhalde...Ancak 16" jantla bu modeli kullanamazsýnýz...Olsa bende alýrdým çünkü... :D

NÝVA69

Evet gidince sorun çýkmazsa zaten lastik almam. Ama ihtiyaten bilgi edinmek istemiþtim.. Cevaplar için tþk..

Taiga bu arada çeki demirinin fotoðraflarýný ekledim. Haberin olsun.

Yevgeni

Rusya'da fabrika lastikleriyle Niva'lar asfalt üzerindeki karda, buzda 80 km ile gazlýyorlar.

Lastik görecelidir, ihtiyaca paralel alýyoruz hepimiz. Arazide OK144 kadar iyisi yok, en azýndan Niva'ya uyan ebat ve fiyatý anlamýnda.

Kar, buz, çamur dediðimiz zaman seçenekler tonla.

Lakin þunu rahatlýkla söyleyebilirim, orijinal fabrika lastikleri olan Haldun bir çok gezide her türlü parkura girdi, hiç kalmadý. Asfalt üzerindeki karda nefis olduðunu söylüyor. Buzu bilmem, buz bambaþka bir þey ama orijinal lastiklerin hamuru çok iyi.

Ben yeni Niva ile birlikte orijinal lastikleri kullanýyorum. Geçen haftalarda Yuvacýk civarýnda, sert araziye girmesem de muhtelif toprak, kar, buz, çamur bileþimi zeminde yol yaptým, ziyadesiyle iyi.

Önceki Niva'da G. Year Wrangler ATR vardý. Karda ve ýslak asfaltta nefisti ama çamurda cantlarýn üzerinde gitsen daha iyi diyebileceðin bir lastik. Bir takým OK144 alýp arazi derdimi çözmüþtüm.

Babacandar Yokohoma GO11 (yanýlmýyorsam) aldý, hafif çamurda memnun, Yuvacýk hamlesinde de zincirli Niva'larýn peþinden gayet iyi týrmandý 60 cm karda misal. Asfaltta zaten iyi.

Ama ayrýca lastik için harcama yapmanýza gerek derim. Orijinaller gayet iyi..

NÝVA69

Mesele anlaþýldý.

Orjinal lastiklerle gittiði yere kadar gidelim bakalým.. Kaldýðýmýz yerde tekrar araþtýrmaya baþlarýz  :)

babacandar

Doðrudur, saðolsun Haldun Hocam Yokohama G011 tavsiye etti aldýk bendekiler 195 80 15
son derece memnunum karda çamurda yaðmurda asfaltta test edildi þu ana kadar utandýrmadý... Fakat Yavuz Hocam'ýn dediði gibi çamur deryasýnda denemedik.. kýsmet bakalým önümüzdeki günler ne gösterir debeleniriz elbet ....
Saygýlar

NÝVA69

Alıntı yapılan: babacandar -  Şubat 13, 2008, 12:01:08
Doðrudur, saðolsun Haldun Hocam Yokohama G011 tavsiye etti aldýk bendekiler 195 80 15
son derece memnunum karda çamurda yaðmurda asfaltta test edildi þu ana kadar utandýrmadý... Fakat Yavuz Hocam'ýn dediði gibi çamur deryasýnda denemedik.. kýsmet bakalým önümüzdeki günler ne gösterir debeleniriz elbet ....
Saygýlar

Bu Yokohamalarýn 4'ü peþin kaça alýnýr. Her yerde bulunabilir mi? Tþk..

taiga

Hocam,

Anlaþýlan illa cepten para çýksýn dersiniz... :D
GO-11 in 16 lýk seçenekleri nivaya uymuyor...
15" jant gerekiyor...
Dolayýsýyla hem jant hemde lastik almanýz lazým...
Ve inanýn þu an kullandýklarýnýzla GO-11 arasýnda bu farka deðecek bir performans alamayacaksýnýz...
Elbette daha iyi kabul...
Lakin þu aþamada almaya bence deðmez...
Eðer memnun kalmazsanýz karda fabrika lastiklerinden, o zaman farklý alternatifler düþünürüz...
Tabi son karar sizin...
Herhalde GO-11 de 120-130 peþine alýnýr, Babacandar üstadým daha iyi bilir...

NÝVA69

Sevgili Taiga.
Kararým þu; Erzurum'a orjinal lastiklerle gideceðim. Sorun çýkarsa diye bilgi-fiyat-alternatif edinmek istiyorum. Yoksa elbette lastik-jant almam. Hatta orjinal lastiklerden memnun kalýrsam ve bulabilirsem tekrar orjinallerinden alýrým..

Açýkcasý yeni bir Nivacý olduðumdan þimdilik lazým olmasa da lastik konusunda da bilgilenmek istiyorum. Tþk..

06niva

Eðer derseniz ki lastiðe para yatýracaðým iþte çok iyi olsun kar lastiði vakumlu falan þeklinde michelinin falan var ticari araç 'C' sýnýfý olarak geçiyor çok güzel hamurlu tam kar lastiði continentalin falanda var ama ben sorduðum da 205 falan gibi rakamlar söylemiþlerdi tekine.ama üzerindeki lastikler ve zincir ile olayý çözmeniz hem makul hemde tatminkar olabilir.

babacandar

Ben tanesini 125 YTL den almýþtým yalan demiyim 9 YTL idi galiba fark ile de kampanya vardý 3 kartýn kendisi+ 3 de kendileri 134 den 6 taksit yapmýþlardý.