NÝVA SENSÖRLERÝ

Başlatan yusuf, Haziran 05, 2011, 08:28:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

emre_ozk

Emre özkaradeniz
Ýzmit

cenker

ordaki 1.8i chevy nivadaki 1.8 ecotec motor emre ;) nivada 1.8i kulanýlmadý
divers do it deeper

emre_ozk

Alıntı yapılan: cenker -  Ağustos 05, 2012, 10:16:36
ordaki 1.8i chevy nivadaki 1.8 ecotec motor emre ;) nivada 1.8i kulanýlmadý
Benim model dediðim 1.7 i serisinin motor numaralarý.

21214
2121.4
21214-10
Benimki hangisine giriyor bilmiyorum silindir kapaðýndaki seri no: 21214-10 ile baþlýyor.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

cenker

21214       lada niva bosch m.7.0 euro 3
2121.4      lada niva bosch m.7.0 euro 3 (5 kapý olan niva)
21214-10  lada niva bosch m.7.0 euro 4
divers do it deeper

emre_ozk

Bir yýldýr yanmayan arýza ýþýðý 1 ay önce tekrar yanmýþtý.

Kutup baþýný sökerek ýþýðý söndürüyordum ama tekrar yanýyordu.

Ýzmit te aracý cihaza baðlatacak yer olmadýðý için adapazarý na gitmek zorunda kalýyordum.

Sonunda þu cihazlardan aldým notebook, Tablet veya Android iletiþim sistemi olan cep telefonlarýna  cihazýn özel programlarý var.

Ben programý hem cep telefonuna hemde pc ye kurdum.

Cihazý aracýn obd soketine baðladým bilgisayarda 2 tane arýza gösterdi P0500, P0172
P0500 Zengin karýþým egzoz sisteminde kaçak olmasýndan dolayý arýza vermiþ.
P0172 ise aracýn hýz sensörü ile ilgili

Hareket halinde iken programda hýz verisi alamadýðým için sensörün bozuk olduðuna karar verdim.  Sensörü deðiþtirdim þuan 70 km oldu daha ýþýk daha yanmadý.

Cihaz bu

Emre özkaradeniz
Ýzmit

cenker

emre bozuk yol sensörünü ve görevini anýmsarsýn, bu sistem tekerlek hýzý ve aracýn gercek ivmesine göre calýsýyor, tekleme durumunu toparlamak içinde map degerlerine müdahale ediyor.

P0500 zengin karýsým okuman, bahsi gecen sistem sýk devreye girdiginden. olabilir,
hýz sensörünü degerini kaybetiginden kaynaklanmýs gibi gözüküyor.

veyahutta, lambda sensörü soketi gevsek yada oksitlidir,

sana tavsiyem lambda sensörünü söküp yagsýz kontak sprey ile temizle, soketinede biraz wd40 ;)
divers do it deeper

cenker

ha bu arada sanayideki eski bosch servisi sadece fren servisi oldu baska bir bosch servisi daha acmýlmýs yol üstünde gördünmü bilmem,
birde onlarý ziyaret et.
nivaya sistemimiz baglanamýyorlar derlersede,  nivada bosch mp 7.0 iþletim sistemi var sizin bosch sistem nasýl baglanmaz diye bir soru yönelt ;)
divers do it deeper

emre_ozk

Abi  dün pc ye tekrar baðladým. Hýz veriside alýyorum þuan hiç bir sýkýntý yok. Çekiþ ara hýzlanmalar yakýt çok iyi.
O servisi gördüm yeni yolda bir daha ýþýk yandýmý uðrarým oraya.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

soyuz niva

arkadaþlar
merhaba
sensör arýzasý olma durumunda motorun durma ihtimali varmýdýr
bilgisi olan arkadaþlar varmý acaba ?

emre_ozk

Merhaba,

Daha önce torque programýndan bahsetmiþtim. Cep telefonu için programýn full sürümünü satýn aldým.
programýn bir sürü özelliði var. ýsý göstergesi 0-100 e kaç sn çýktýðý google eart üstünde nerelerden gittiðimi kaç km hýz yaptýðýmý filan gösteriyor.

Bunlar aracýn verdiði arýzalar.
Diðer resimde eart üzerinde gezdiðim yerler ve yaptýðým hýz

programý çözdükçe paylaþacaðým
Emre özkaradeniz
Ýzmit

natillus_71

merhaba arkadaþlar. bende 2007 model niva var. bende acayip bi problem var. araç sabah benzinde zor çalýþýyor ama ýsýnýnca hiç bir sýkýntýsý kalmýyor. ikinci yolda giderken gaz keser gibi bir tekleme yapýyor hopluyor zýplýyor gazda ayaðýmý çekip tekrar basýnca düzeliyor kýsa bir zaman sonra tekrar yapýyor. sizce nedendir  elektriksel bir arýza olduðunu düþünüyorum.

Harun

Alıntı yapılan: natillus_71 -  Haziran 23, 2014, 07:34:31
merhaba arkadaþlar. bende 2007 model niva var. bende acayip bi problem var. araç sabah benzinde zor çalýþýyor ama ýsýnýnca hiç bir sýkýntýsý kalmýyor. ikinci yolda giderken gaz keser gibi bir tekleme yapýyor hopluyor zýplýyor gazda ayaðýmý çekip tekrar basýnca düzeliyor kýsa bir zaman sonra tekrar yapýyor. sizce nedendir  elektriksel bir arýza olduðunu düþünüyorum.

2006 ve 2007 lerde gaza yüklenince silkeleme vardý,
beyin Çelik Motor'a gidip geliyor halloluyordu.
ilk yazdýðýnýz hakkýnda bir fikrim yok.

berkayonwheels

Alıntı yapılan: natillus_71 -  Haziran 23, 2014, 07:34:31
LPG Markasý nedir?
...and to hear the lamentation of their women

emre_ozk

Merhaba,

Yeni bir tecrübe daha edindim bu konuyuda paylaþayým,
Karbüratörlü aracým varken gittiðim bir usta vardý, Bu ustaya arýzalý 2005 model bir niva geldi nivada sýkýntý 2500 devirde gaz kesme sýkýntýsý vardý,
Vuruntý sensörü gaz kelebek gövdesi grank sensör egzantrik pozisyon sensörü maf sensörü akla ne gelecek varsa deðiþmiþler.
Ustada arýza tespit cihazý olmadýðý için sonunda Beyinden þüphelendiler benim aracýn beyni ile test etmek istediler.
Usta nivayý alýp bize geldi araç yolda düzeldi dedi, Bendeki arýza tespit cihazýna baðladýk 6 tane arýza verdi kutup baþýný sökerek arýzalarý sildik,
Aracý tekrar çalýþtýrýnca arýza tekrar ortaya çýktý, cihaza baðladýk bir baktýk niva olduðu yerde 255 km hýz yapýyor :)
Hýz 0 konumuna gelince araç düzeliyor. Ustada bir tek hýz sensörünü deðiþmemiþ hýz sensörünün soketini sökünce sorun kalmadý,
Bugün hýz sensörünü deðiþince banada bilgi verecek, Yani bendeki cihaz bir ustanýn elinde hiç olmamaktan iyidir. Basit arýzalar için birebir.

Emre özkaradeniz
Ýzmit

NÝVACI

Bravo Emre yine ince iþlerin peþindesin
Ne Nivaymýþ arkadaþ hepimizi bir yerlere taþýdý
anladýmki meskenim yaylalar daðlar