ÝSTANBUL DAHÝLÝNDEKÝ ORMANLARA GÝRÝÞ YASAÐI

Başlatan zafertogay, Mart 23, 2011, 09:59:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zafertogay

Kýymetli Arkadaþlar

22.03.2011 tarihli ISOFF merkezinde Ýstanbul Ýl Çevre ve Orman Müdürlüðü Bahçeköy Doða Koruma ve Milli Parklar Þefi Orman Mühendisi Sn. Ahmet Yaþar Yýldýz ile birlikte yapýlan toplantýda. , bundan böyle özellikle Belgrad Ormaný sahalarýna 4x4 araçlar ile girilmemesi yönünde telkinler yapýlmýþtýr.Yetkili tabii kendi sýnýrlarý çerçevesinde konuþmuþtur , ancak sýnýrlama yaban hayatýnýn korunmasý ile ilgili olunca bu tüm orman varlýðýný kapsamaktadýr.Bu da Tuzladan Silivriye kadar sahilde Karacaköyden Aðvaya kadar Ýstanbul il orman sýnýrlarý içinde ormana girilmemesi demektir.Bize önerilen sadece orman içlerinde asfalt ve stabilize yollarý takip etmemiz , bunlarýn dýþýna çýkmamamýzdýr.
Bu da offroad deðil , onroad anlamýna gelmektedir.
Kýrmýzý çizgiler yaban hayvanlarýnýn kýzýþma , çiftleþme ve doðurma terminlerine göre konmuþtur.Ormandaki yaban türlerin çeþitlerine göre bu sýklayý yaydýðýmýz zaman ise, bunun hemen hemen 12 ayý kapsadýðýný söyleyebilirim.
Benim önerim kýymetli üyelerimizin ve offroad severlerin bir müddet orman içi yerlerden uzak durmasýdýr.Bize dün akþam kesin olarak þuraya girmeyin , þuraya girebilirsiniz þeklinde bir þey net olarak söylenmedi.Ancak yetkililer tarafýndan baðlanan bazý Motokros ve ATV'ler örnek gösterildi.Ayný durum bizim araçlarýmýz için de geçerli.Ekosisteme ve doðal yaþama verilen zarar ile ilgili kesilen en ufak cezanýn 23.000 TL ve aracý baðlarým dedi.

hakanbusa

Ben de bu gece Ýsoffcular ile beraberdim. Açýkça söylemek gerekirse, Ýstanbul bitti. Adamlar iþi sýký tutuyorlar. Strapsýz aðaçlara vinç atma, çöpler, vs sebeplerden dolayý. Kendini bilmez birkaç kiþi nedeni ile, 3 kuruþluk zevkimizden mahrum kalýyoruz. Amip gibi offroad klupleri acýlmaya baslayýnca, Orman bakanlýðýnýn ister istemez dikkatini çektiler. Sonuç malum. Ben bu konuyu 1 sene ye yakýn zamanda dile getirmistim. Korktuðum baþýmýza geldi.

Yevgeni

Bir de þöyle düþün Hakan Abi, her hafta sonu, belirli bir bölgede (orman) sabahtan akþama sürekli debelenen 4 çekerlerin çýkardýðý sesler, bozduðu zemin, saldýðý gaz, her hafta sonu ama. Dýþarýdan böyle bakýnca konu ne spor, ne doða sevgisi. Konu aðaçlarý stapla kullanmak da deðil, bir orman var, ipini koparan (piknikçisi, off roadcusu, vs) her hafta sonu oraya girip debeleniyor, her hafta sonu. Yuh dediler en sonunda, bence iyi de dediler..

yusuf

Görüþler:

www.arazideyiz.com/haber-ve-duyuru/4921-orman-girisleri-toplantisi-4.html

yusuf

Belgrad ormaný için sevindim doðrusu.

Neredeyse her mahallede kurulan off kulüpleriyle bu minik orman baþa çýkamazdý.

ayrýntý

Ya iyide Belgrad için sevinelimde bunun devamýda gelecek abi bence 5 sene sonra ercovaya halt çýkarz ve böyle olacak biz Hakan abiyle bunu baya bi dile getirmiþtik ahada korktuðumuz baþýmaza geldi

yusuf

Açmasaydýnýz þom aðzýnýzý!

Eskiden alkolmetre yoktu, cennetti dünya. 10 tl yeterliydi. Bu mu yani?

yusuf

Aldýðým son duyumlara göre ormanlar mödifiyeli araçlara kapatýlmýþ.

Niva'laran açýk.

hakanbusa

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mart 24, 2011, 07:55:31
Bir de þöyle düþün Hakan Abi, her hafta sonu, belirli bir bölgede (orman) sabahtan akþama sürekli debelenen 4 çekerlerin çýkardýðý sesler, bozduðu zemin, saldýðý gaz, her hafta sonu ama. Dýþarýdan böyle bakýnca konu ne spor, ne doða sevgisi. Konu aðaçlarý stapla kullanmak da deðil, bir orman var, ipini koparan (piknikçisi, off roadcusu, vs) her hafta sonu oraya girip debeleniyor, her hafta sonu. Yuh dediler en sonunda, bence iyi de dediler..

Evet çok haklýsýn. Ama maalesef kurunun yanýnda yaþ ta yanýyor. Ýyi ve kötüyü ayýrt edememekten olan bizler gibi doðaya duyarlý insanlara oluyor.

hakanbusa

Alıntı yapılan: yusuf -  Mart 24, 2011, 08:47:39
Aldýðým son duyumlara göre ormanlar mödifiyeli araçlara kapatýlmýþ.

Niva'laran açýk.

Sanki nivatr de modifiyesiz araç kaldý da. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

hakanbusa

Alıntı yapılan: yusuf -  Mart 24, 2011, 08:23:19
Açmasaydýnýz þom aðzýnýzý!

Eskiden alkolmetre yoktu, cennetti dünya. 10 tl yeterliydi. Bu mu yani?

Ormancýlarý da sakal'a alýþtýrýrlar. Ama 10 tl ye iþ bitmez. Cezasý aðýr. 23.000'den baþlýyormuþ cezasý. Ormana girince çek koçanýyla dolaþmak lazým.

Bigalý Mustafa

Bizim buralarda arazi fiatlarý oldukça düþük.Ormanla iç içe ve ormanda dolaþmakta serbes.Gelin buraya birer arazi alalým sizlere ufak bir dað evi içine ondan sonra 365 gün kamp :)
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

TARIK

Alıntı yapılan: bigalý -  Mart 24, 2011, 11:39:58
Bizim buralarda arazi fiatlarý oldukça düþük.Ormanla iç içe ve ormanda dolaþmakta serbes.Gelin buraya birer arazi alalým sizlere ufak bir dað evi içine ondan sonra 365 gün kamp :)
Tuttum bu lafý Mustafa Abi düþünmek lazýmmm.

yusuf

TARIK

Tarih vermen yeterli Yusuf Abi ne zaman istersen.