MÝZAH DERGÝLERÝ

Başlatan Tolga, Ağustos 23, 2007, 08:37:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tolga

abi koysana bi raký roka balýk resmi o manzaraya... :)

Tolga

Yevgeni

Raký balýk yaptýk lakin çekmemiþiz foto.

Bu arada bu karika Yiðit Özgür'ün. Yiðit ve Penguen tayfasýndaki bir çok çizer degiden ayrýldý. Yeni bir dergi geliyor. Bu pazar Ýstanbul içre dolaþýmda, Çarþamba gününe kadar tüm Türkiye'de bayilerde olur..

MCC

bu kadar çok daðýlmanýn sebebi ne yevgeni mizah dergilerinde, gýrgýr ý mumla arýyorum, artýk takip etmediðimden çok seyrek dergi alýyorum, onda da kesin eskiden okuduðum þeyler tekrar basýlmýþ oluyor.
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

Yevgeni

Kýsaca anlatayým.

Çömez karikatüristler bir süre palazlandýktan ve dünya görüþleri þekillendikten sonra kendi ayaklarý üzerinde durmak isterler. Aslýnda bu kadar basit. GýrGýr sonrasý ilk hamle Hýbýr, sonra Limon, sonra da gerisi geldi. Deli, Penguen, saymaya üþendiðim bi ton çizgi roman dergisi (Lombak, vs).

Gidenlerin yerine yeni çömezler geliyor, akabinde gençler çizmek üzere fýrsat bulmuþ oluyor. Aslýnda iyi.

Kaliteli çizerler daðýlmýþ oluyor, 1-2 dergi birden takip ediyorsunuz, belki keseye zarar.

Oluyor ama iþte, tarih tekerrür ediyor..

Tolga

yaþasýn nihayet yaþýmýn, yaþ ortalamsýnýn üstünde olmadýðý bir internet gurubu buldum :) yakýnda Oðuz Aral'ý, Gýrgýr'ý hatýrlayan kalmayacak.

Tolga

Yevgeni

Görünüþe göre çoðumuz Oðuz Aral'ýn çizdiði zamanlarda haftalýk mizah dergisi almaya baþlamýþ bir nesildeniz. Bu minvalde 30-40'ýndan sonra bünyeyi daða bayýra vermiþler kervanýndan olduðumuzu söyleyebiliriz sanýrým..

MCC

gaddar davud a bayýlýrdým, az konuþma zengin, hareketli, göz yormayan çizimleri vardý.

Yevgeni

Yenilere daha doðrusu GýrGýr sonrasý nesile haksýzlýk etmemek gerekiyor. Onlar GýrGýr'da yetiþtiler, sonra yeni nesli yetiþtirdiler. Yaþam deðiþiyor, ülkedeki mizahýn deðiþmesi de kaçýnýlmaz..

MCC

mizahi deðiþim doðal tabii ama belden aþaðý mizahtaki artýþýn yanýsýra seri kalmadý artýk pek, devamý haftaya olayý belli bir kahramana dayalý olduðundan çizimlerin vucüt dili de ustanýn kaleminden akýp güldürüyordu, kahkaha ile saniyelerce tek kareye güldüðümü bilirim bir zaman, þimdi kitap okur gibi oluyor, çok azý gülümsetiyor ancak.

berkayonwheels

...and to hear the lamentation of their women

shadowturks

allahýn varsa hortlatmassýn  ;D ;D ;D

Maestro

shadowturks

shadowturks

Alıntı yapılan: Tolga -  Ağustos 23, 2007, 01:58:27
yaþasýn nihayet yaþýmýn, yaþ ortalamsýnýn üstünde olmadýðý bir internet gurubu buldum :) yakýnda Oðuz Aral'ý, Gýrgýr'ý hatýrlayan kalmayacak.

bende Ýrfan sayar severim
gýrgýr ý sýrf onun için okurdum bu haftaki projeler neler diye
sizce garajda yaptýklarým bende býraktýðý þeylerin etkisi deðilde nedir?

ortalama konusunda bizim kafa kaðýdýda biraz eskidi.
ama hala her yere uyar bukalemun gibi.
hem matrix te hem , cam tüpün içindeki kýrmýzý sývýda.. ;)