TUVTURK-YENÝ DÖNEM FENNÝ MUAYENE

Başlatan yusuf, Şubat 21, 2008, 06:10:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Niva67

Merhabalar..

Burada paylaþýlanlardan anladýðým kadarý ile; son zamanlarda fenni muayene yaptýran arkadaþ pek yok gibi..

Yahut da, muayene yaptýranlarýn hiç biri sorun yaþamadan atlatmýþ muayenelerini..

Ne kadar güzel.. Darýsý bizim baþýmýza!.. :)

Benim merak ettiðim ise, NIVA larda en çok hangi hususlar ''BÜYÜK KUSUR'' olarak sorun çýkartýyor?..

Maksat, önceden tedbirli gitmek muayeneye..

Saygýlar, sevgiler..

bkerti

Suat amca ben muayeneden önce gittim sanayi ye. Frenlerin geçmez dediler. Þu dediler bu dediler baktým olmayacak ( para ile yapýlacak iþlerde son ana kadar gerekliliðe inanmam) gittim muayeneye girdim sadece far yönü hatalý dediler.  O nedenle sanayiye muayeneye gireceðim diye gidersen ellerinden öpebilirler. Zaman sýnýrýn az emeklisin þükür. O nedenle gir ilk muayeneye kalýrsan onu yaptýr derim ben nacizane.

babaluga

Alıntı yapılan: bkerti -  Şubat 12, 2015, 08:53:31
Suat amca ben muayeneden önce gittim sanayi ye. Frenlerin geçmez dediler. Þu dediler bu dediler baktým olmayacak ( para ile yapýlacak iþlerde son ana kadar gerekliliðe inanmam) gittim muayeneye girdim sadece far yönü hatalý dediler.  O nedenle sanayiye muayeneye gireceðim diye gidersen ellerinden öpebilirler. Zaman sýnýrýn az emeklisin þükür. O nedenle gir ilk muayeneye kalýrsan onu yaptýr derim ben nacizane.

En doðrusu..

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Şubat 12, 2015, 08:53:31
Suat amca ben muayeneden önce gittim sanayi ye. Frenlerin geçmez dediler. Þu dediler bu dediler baktým olmayacak ( para ile yapýlacak iþlerde son ana kadar gerekliliðe inanmam) gittim muayeneye girdim sadece far yönü hatalý dediler.  O nedenle sanayiye muayeneye gireceðim diye gidersen ellerinden öpebilirler. Zaman sýnýrýn az emeklisin þükür. O nedenle gir ilk muayeneye kalýrsan onu yaptýr derim ben nacizane.

Bayram, senin kafan bayaðý iyi çalýþýyor!.. Serkisof saatý gibi!!.. :)

Boþuna Honda Civic' li gençleri tokatlamýyorsun sen.. :) :) :)

bkerti

Serkýsof candýr. Suat amca :)

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Şubat 12, 2015, 08:46:15
Serkýsof candýr. Suat amca :)

Hemen de nereden buldun o köstekli' yi?. :)

Onu kullanmak için, bir de ''emekli yeleði'' lazým þimdi sana!.. Bol cepli tarafýndan.. :)

bkerti

Ufak bir koleksyonum var :) ah bir emekli olsam da yelegým olmasa Suat amca :)

muhammedcelik1983

Çarþamba günü keçiyi muayeneye soktum muayene öncesi fren hortumlarý,el freni halatý,arka koltuga 5.kisi icin kemer,tum lambalar silecekler kontrol edildi,baský balata degisimi yapýldý(muayene ile alakasý yok) komple alt takim elden gecti sonuç tek sefrde muayeneden geçti keçi, tabi muayeneyi yapan arkadasta tam bir niva sevdalýsý çýktý :D

babaluga

Benim ruhsatýmda koltuk sayýsý "sürücü dahil 4" gözüküyor sizler neden 5. kemeri koyuyorsunuz?
Kesin bunun da bir standardý yoktur canýný sevdiðim Türk standartlarý. :)
Aracýn cinsinde daha anlaþamamýþlar ki forumda okuyoruz herkesinkinde baþka bir þeyler yazýyor.. Benimkinde mesela "Otomobil (Arazi Taþýtý)".. Aynen bu þekilde..

Niva67

Alıntı yapılan: muhammedcelik1983 -  Mayıs 22, 2015, 07:12:05
Çarþamba günü keçiyi muayeneye soktum muayene öncesi fren hortumlarý,el freni halatý,arka koltuga 5.kisi icin kemer,tum lambalar silecekler kontrol edildi,baský balata degisimi yapýldý(muayene ile alakasý yok) komple alt takim elden gecti sonuç tek sefrde muayeneden geçti keçi, tabi muayeneyi yapan arkadasta tam bir niva sevdalýsý çýktý :D

Geçmiþ olsun.. Darýsý baþýmýza!.. :)

Hiç ''küçük kusur'' yazmadýlar mý?.. Far ayarsýzlýðý falan?..

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: Niva67 -  Mayıs 22, 2015, 01:54:13
Geçmiþ olsun.. Darýsý baþýmýza!.. :)

Hiç ''küçük kusur'' yazmadýlar mý?.. Far ayarsýzlýðý falan?..

Onlarsýz olurmu mesela kisa far ayari dusuk sinyaller soluk en dikkat cekici olan azami yuklu agirligin standartlarin uzerinde oldugu srklinde birseyler yaziyordu camlar filimli sticker vs yaziyordu :D ruhsatta 5 kisilik yaziyor o yuzden 5.kemer uydurduk

Niva67

Merhabalar..

Bugün Balýkesir-Edremit TÜV istasyonunda KEÇÝ'yi  fenni muayeneye soktum.

Altý hafif kusur ile muayeneden geçti.

Hafif kusurlarý :
1-   Gaz sýzdýrmazlýk raporu yok.
2-   Lpg regülatör üzerindeki bilgiler tespit edilemiyor.
3-   Camlar üzerinde ikaz etiketleri yok.
4-   Motor: Yað kaçaklarý var.
5-   Kýsa huzmeli far : ayarý düþük.
6-   Kýsa huzmeli far : yönü hatalý.

1.ve 3.maddelerde yazan rapor ve etiketler, bazý TÜV istasyonlarýnda istenmiyor. Edremitte istendiðini bilseydim, alýr da giderdim..
4. Maddede '' yað kaçaklarý'' diye bahsedilen, herhalde her motorda görülen, hafif yað yaþarmalarý. Çünkü, aracý alalý 5 ay bitti, daha altýndaki zemine bir damla yað düþmedi.
5. ve 6. Maddelerdeki far kusurlarý ise, Allahýn emri!.. 2004 model Focusa bile her gidiþimde far kusuru yazýyorlar!
Muayeneye gitmeden  sanayide farlarý ayarlatýyorum, yine de yazýyorlar!.. :)
Sonuç olarak; 2017 - 23 Haziran' a kadar kafam rahat.. Aslýnda, Frenlerde kusur bulacaklarýný düþündüðüm için, muayeneden bir gün önce arka fren balatalarýný ve kampanalarýn içlerini kalýn zýmpara kaðýdý ile güzelce zýmparalamýþtým. Frenlerde kusur bulmadýklarýna göre, demek ki fayda etmiþ.. Koltuklar da biraz yýpranmýþ olduðu için,
onlara da kusur yazarlar diye düþünüyordum, yazmadýlar.. Demek ki, çok fena durumda olmadýkça, koltuklara da birþey demiyorlar..
Forumda bazý arkadaþlar, ''ruhsatta 5 kiþi yazan araçlarda arka koltuk için üçüncü kemeri de istiyorlar'' diye yazmýþlardý.. Benim ruhsatta da 5 kiþi diye yazýyor ama, arka koltukta hiç kemer olmamasýna raðmen, kusur yazmadýlar.
Yalnýz, þöyle bir þey oldu; birkaç gün önce Edremit' te bir aksesuarcýdan arka koltuk için kemer almaya gittiðimde satýcý bana  ''1995 modelden önceki NIVA 'lardan arka koltuk için kemer sormuyorlar'' demiþti, benim araç da 1990 model olduðu için; arka koltuða kemer almaktan vaz geçmiþtim..
Bilemiyorum, tüm TÜV istasyonlarýnda ayný uygulama var mý, yoksa Edremit mi öyle uyguluyor?..
Sonuçta anladýðým kadarý ile; hayati önem arzetmeyen ufak-tefek kusurlarýn üzerinde pek durmuyorlar.. Ama, ''park lambalarý görevini yapmýyor'' diye aðýr kusur alan iki araç gördüm. Ýkaz sistemine af yok!..

Forumdaki tüm arkadaþlar araçlarýnýn TÜV muayenelerindeki olumlu ve olumsuz yönleri birkaç satýrla paylaþýrlarsa, hem muayeneye gidecek arkadaþlara fikir olur, hem de forum biraz canlanýr diye düþünüyorum..

Harun

Suat Amca,
geçmiþ olsun...
benim de muayene geçti,2 hafta önce randevu aldým ama zehirlenince istasyon yerine WC de geçirdim günü ;D
kýsmetse 4 Temmuz tarihini gözüme kestirdim...
hayýrlý olsun muayenesi keçinin

kocaali

bu sabah Alfa'yý soktum muayeneye...

"yangýn tüpünün kontrol tarihi geçmiþ" hafif kusuru ile geçtim... 

bi keresinde de "yangýn tüpü eriþilebilir yerde deðil" diye hafif kusur yazmýþlardý, tüp bagajdaydý. O günden beri her muayenede sað ön koltuðun ayak boþluðuna koyuyorum tüpü.
No mud, no fun...

Niva67

Alıntı yapılan: Harun -  Haziran 23, 2015, 05:37:07
Suat Amca,
geçmiþ olsun...
benim de muayene geçti,2 hafta önce randevu aldým ama zehirlenince istasyon yerine WC de geçirdim günü ;D
kýsmetse 4 Temmuz tarihini gözüme kestirdim...
hayýrlý olsun muayenesi keçinin

Teþekkürler sevgili Harun..

Sana da geçmiþ olsun..Hayýrdýr??? Tavuktan mý, mantardan mý zehirlendin?..