FAR IÞIÐINI KUVVETLENDÝRMEK.

Başlatan NÝVA69, Mayıs 10, 2008, 09:05:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MOUNTAINBIKER

BENDE DORA VE SERVIS SOFORU ARKADASLARIN TAVSIYESIYLE 100 LUK PHILIPS TAKTIRDIM.
ASLINA BAKARSANIZ SUPER....
AMAAAAA....
YOLLARDA BULUNAN BAZI CANAVARLARI UYARMAYABUNLAR BILE YETMIYOR MAALESEF.
ADAMIN BIR FARLARI VAR YUFFFF OLSUN DIYORSUN,UZUNLARI ACIPBIR UYARAYIM DIYORSUN KII?
MEGER DAHA BUNLAR KISA OLANLAR MISSSSS:))
YAW NAPICAN??
BU SEFER ADAMI UYARALIM DERKEN KOR OLUYORSUN...
HAAAA  SIMDI BU DURUMDA TEKNOLOJININ VERDIGI TUM AVANTAJLARIN ELINDE OLMASINI DILIYORSUN DOGAL OLARAK.USTELIK ARAZI ARACI OLMANIN DA AVANTAJI VAR...EXTRALARLA BERABER.:)))
YAPMAYALIM ETMEYELIM DIYORUZ AMA ISTE BU TUR DURUMLAR HERKESI ARAYISA ITMIYORMU...

BANA SORARSANIZ,
BENIM ARACIMIN UZERINDE SAGA VE SOLA DONUK YOL DISINI DA GOSTERME AMACLI LAMBALARIM VAR.BU MILLETIN GOZUNE BATIYO.ANLAT ANLATABILIRSEN.ORMAN ICINDE YADA SISDE KULLANIYORUM AAMAA.
NETICEDE BUNUN DA SONU YOK.BEN NE DUSUNDUM BILIYORMUSUNUZ?
UCAKLARIN ON DIKMELERINDE KULLANILAN KUCUK AMA ISLEVI BUYUK FARLARDAN YUKARI KOYMAYI..HADI BUYRUN..
NE GEREK VAR..ISLEVI ONEMLI..BIZLER DUSMAN DEGILIZ YOLDA GIDERKEN.:))
BU FARLARI IMAL EDENLER INSANLARIN GOZLERINI VE GORUS SEVIYELERINDEKI FARKI DUSUNMUYOR VE TAKIYORLAR.BU DA KAZALARA DAVETIYE CIKARTIYOR.ASLINDA KURALI OLMASI LAZIM.BILMEM KAC MUM AYDINLIGIN UZERINDE OLMAYACAK DIYE.HERKESIN GOZU BIR DEGIL..
BISIKLET KULLANIRKEN GECE NE HALE GELDIGIMI ANLATSAM INANMAZZSINIZZZ.
SAYGILAR.

NÝVA69

Bugün orjinal far camlarýný-aynalarýný "farba" marka (yerli ama çok iyiymiþ uzun yýllar solma olmuyormuþ) yenileriyle deðiþtirtik...

Orjinal farlar çok solgun ve kirliydi... Ýçlerine birkaç cm. kadar su dolduðu ve suyun birkaç günde ancak uçtuðu olmuþtu...

Þimdi kýsa haliyle bile farlarda %20'lik bir iyileþme oldu sanýrým... Daha doðrusu iyileþme olduðu kesin ama ne kadarýný tam söyleyemem...

Sonuçta ikide bir uzunlarý yakmama gerek kalmadý. Þimdi kýsalarda gayet iyi...
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

feyzullah

100 lük  ampul far rölesi kalýn kablo takýn bak nasýl yanýyo ayarda gerekli

dora

Feyzullah akatýlýyrum bende onun bahsettiði sistemden var çok memnunum.
Niva 1041-firefly-Atlantis

diff-lock86

varmý far kablosunu kalýnlaþtýran ve farkýný gören(100 lük yapýpta)
instagram;@b_l_a_c_k___n_i_v_a___tr

k. yusuf

100 watt ampuller iyi ýþýk verir ancak dengesizdirler. araçlarýn far tesisatý ve yapýsý 55 watt a göre yapýlmýþtýr. kablolarý kalýnlaþtýrdýnýz, bir de röle koydunuz iþ bitti mi ? bitmez. farýn kararmasýný önleyemezsiniz. bir süre sonra performans yine düþecek. 55 watt bir ampul ortala 450 derece ýsýya ulaþýr. 100 watta bu ýsý 700 derece civarlarýndadýr. bu ýsý is yapar ve far çanaðýna yapýþýr.

ayeýca 100 watt olarak kaliteli bir ampul bulmanýz çok zor. tamamý çin malý ve flamandaki milimetrenin 10 da biri kadar bir kayma ýþýk desenini çok deðiþtirir. karþý tartafýn gözünü alýr.  takýlan bu ampulleri dikkatli incelerseniz üzerinde '' DO NOT FOR USE EUROPE'' yazar.

avrupalý birþey biliyor olmalý.

kaliteli bir ýþýk için önce kablo tesisatýnýzý deðiþtirin. röle sistemi koymanýza gerek yok ki zaten nivanýn farlarý röleden besleniyor. esktra bir röle koymak size hiçbir fayda saðlamaz.

daha sonra OSRAM NIGHTBREAKER kullanýn. çifti 30-40 tl civarýnda. bu ampul size standart akým deðerlerinde çok güçlü bir ýþýk verir.

tek dez avantajý biraz kýsa ömürlü olmasý.  farlar açýkken marþa basmazsanýz o problem de kalmaz.

saygýlar...

niva07

Alıntı yapılan: impress -  Temmuz 07, 2010, 12:52:11
100 watt ampuller iyi ýþýk verir ancak dengesizdirler. araçlarýn far tesisatý ve yapýsý 55 watt a göre yapýlmýþtýr. kablolarý kalýnlaþtýrdýnýz, bir de röle koydunuz iþ bitti mi ? bitmez. farýn kararmasýný önleyemezsiniz. bir süre sonra performans yine düþecek. 55 watt bir ampul ortala 450 derece ýsýya ulaþýr. 100 watta bu ýsý 700 derece civarlarýndadýr. bu ýsý is yapar ve far çanaðýna yapýþýr.

ayeýca 100 watt olarak kaliteli bir ampul bulmanýz çok zor. tamamý çin malý ve flamandaki milimetrenin 10 da biri kadar bir kayma ýþýk desenini çok deðiþtirir. karþý tartafýn gözünü alýr.  takýlan bu ampulleri dikkatli incelerseniz üzerinde '' DO NOT FOR USE EUROPE'' yazar.

avrupalý birþey biliyor olmalý.

kaliteli bir ýþýk için önce kablo tesisatýnýzý deðiþtirin. röle sistemi koymanýza gerek yok ki zaten nivanýn farlarý röleden besleniyor. esktra bir röle koymak size hiçbir fayda saðlamaz.

daha sonra OSRAM NIGHTBREAKER kullanýn. çifti 30-40 tl civarýnda. bu ampul size standart akým deðerlerinde çok güçlü bir ýþýk verir.

tek dez avantajý biraz kýsa ömürlü olmasý.  farlar açýkken marþa basmazsanýz o problem de kalmaz.

saygýlar...

bilgiler için teþekkürler

wastiee

merhaba,
röleden fara kadar giden kablo tesisatýný kalýnlaþtýrmanýn kendi baþýna bir faydasý var mý, yoksa osram nightbreaker takmadan önce mi yapýlmasýný öneriyorsunuz? far ampülü zaten 55W standart, 12V'ta 4-5 amper çeker, aracýn far tesisatý halihazýrda bu akýmý verebilecek gibi tasarlanmamýþ mý? ya da tesisatýn kablolarýnýn iletkenliðinde zaman içinde araç yaþlandýkça sorun oluþur da mý önerdiniz anlamadým tam faydasýný tesisatý yenilemenin?

Alıntı yapılan: impress -  Temmuz 07, 2010, 12:52:11

Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

k. yusuf

zaman içerisinde oksitlenmeler oluþur. 88 model aracýmýn tesisatýný deðiþtirirken %80 inin oksitlenmiþ olduðunu gördüm. tamamý son kablosuna kadar deðiþtirdim tabii ki. orjinal tesisat orjinal far sistemini kaldýracak kapasitededir. kalýnlaþtýrma olayý 100 wat lýk ampuller için geçerlidir ancak tavsiye etmem.

osram night breaker zaten 55 watt olduðu için her hangi bir kalýnlaþtýrma yapmanýz gerekmez. far tesiatýnda aküden röleye, röleden fara giden kabloyu deðiþtirirseni yeterli gelir

feyzullah

zenon farla kýsade bile karþý kiþini gözünü alýyor en iyisi 100 lük civalý dýr far röleside oldumu mükemmel olur

BAHADIR

Ayrýca konu açmaya gerek duymadým, burasýnýn uygun olduðunu düþündüm. Araçlarýmýzýn farlarý fazla aþaðý bakmýyor mu sizce de. far ýþýðýndaki güçsüzlüðün bir nedenide bu sanýrým. Farlarý, yükseklik ayar düðmesinden en yukarý konuma aldým ama hala yetersiz, ýþýðýn yola düþtüðü nokta çok kýsa.

Harun

arabamý ilk aldýðýmda yükseklik ayarý düðmesinin hareket yarattýðýný gördüðümde çok þaþýrmýþtým açýkçasý :o

ayný fikri paylaþtýðýmdan aracýma ilk ve þu ana kadar tek eklediðim þey delici sis farý takmak oldu.ayarýný da biraz yüksek yaptým,farlarýn yetmediði yerde çok iþe yarýyor.

ayrýca yüksek watt ampul takmak da fayda verecektir mutlak.

k. yusuf

çin malý bir dünya piyasada. flamandaki mm nin 10da 1 i bir kayýklýk ýþýk düzenini deðiþtirir.  bulabilirseniz hella nýn 100 watt ampulünü kullanýn. o yüzden çin malý 100 watt larýn üzerinde  ''do not for use europe'' yazar.

wastiee

Alıntı yapılan: impress -  Kasım 05, 2010, 09:56:31
çin malý bir dünya piyasada. flamandaki mm nin 10da 1 i bir kayýklýk ýþýk düzenini deðiþtirir.  bulabilirseniz hella nýn 100 watt ampulünü kullanýn. o yüzden çin malý 100 watt larýn üzerinde  ''do not for use europe'' yazar.
hmmm
abi bu mantýkla
gidip osramýn standart 55w far ampülü alsam bir çift yeni (standart derken, nightbreaker olmayan anlamýnda)
ayný watt'ta vs olmasýna raðmen far ýþýðým muhtemelen düzelir mi?

(þu an bende ne var takýlý bilmiyorum, ama hem yeni deðil hem de %90 ihtimal markalý deðil)
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com