Hararet Göstergesi ???

Başlatan ssbman, Temmuz 09, 2009, 03:01:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ssbman

Selamlar,
Arkadaþlar bugün birþey farkettim ...

Nivamýn hararet göstergesi farlarý yada parklarý açýnca deðiþik gösteriyor . Farlar kpalý iken 50 ile 90 arasýnda olan gösterge farlarý açýnca doksanýn üzerine geliyor kapatýnca geri gidiyor .

Bunu görünce hangisi doðru diye endiþelendim . Çünkü bazen þehir içinde 90 ile kýrmýzýnýn arasýna kadar çýkabiliyor ki bu konumda farý açýnca sona yaslanýryada 90 ken farlarý açtýðýmda nerdeyse kýrmýzýya yetiþiyor ki buda kötü bir durum . Bu sýcak günlerde nivalarýn genel sorunu hararet sanýrým ama yine buradan öðrendiðim klima faný ekletme iþlemi ile çöezeceðimi umuyorum .

Þimdi hangi veri doðru ? Far açýkken ki mi , kapalýyken ki mi?

Teþekkürler
Barýþ

dogan54

Alıntı yapılan: ssbman -  Temmuz 09, 2009, 03:01:58

Arkadaþlar bugün birþey farkettim ...
Nivamýn hararet göstergesi farlarý yada parklarý açýnca deðiþik gösteriyor .

Göstergenin farlarla alakasý olmamalý,
her iki durumda da ayný göstermeli.
Hararet göstergesinde veya þase almakta bir sorunu olabilir.
Siz en iyisi oto elektrikçiye uðrayýn bir ara,
sorun yaþayabilirsin.
4x4 baska,
NiVA baska..

MCC

Erco bunu söylemiþti diye hatýrlýyorum Ademi keçiyi aldýðýnda, yeni tip göstergelerde farlar açýkken hararet biraz daha yüksek olur diye.
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

ssbman

Bence de normal deðil  :) Dediðiniz gbi bir þase sornu nu mu var acaba ...

Bu arada benim ki 93 model yani yani yeni tip deðil . olmazsa gösterge panelini söküp kontrol edeyim bir . Birde bu göstergeye sinyaveren müþür nerede acaba ?

Aslýnda yakýnda göðsü komple söküp elektrik tesisatýný elden geçirmek var aklýmda . Elektrik elektronik ilerinde fena deðilimdir .göðsü sökmeyi göze alýrsam gerisinde çok zorlanmam heralde . Gerçei snayidede ustayla birlikte girþsekyarým günde çýkarýz gibi geliyor . Zaten tesisat çok karmaþýk deðildir diye düþünüyorum

ssbman

Bugün motoru stop ettikten sonra taþma kabýndan suyun sýcaklýðýný ölçtüm . Haarate göstergesi 90 ýn biraz üzerindeydi .Buna raðmen Taþma kabýnda 70 derece kadar bir sýcaklýk ölçtüm . Yani en azýnda farlarý açtýðýmda olduðu gibi 110 derecelerde bir sýcaklýk yoktu suda . Bu arada farkettim ki sinyaller açýkken de bir miktar ileri hareket yapýyor hararet göstergesi .

Bu durum farlar kapalýyken ki ölçümün doðru olduðu intibasý yarattý .

Peki arkadaþlar bu hareret göstergesi nerden ölçüm alýyor ? Neredeki suyun yada katýnýn ýsýnýn ölçüyor ?

Birde bu günlerde (ki havalar hayli sýcak) Þehir içinde 15-20 km civarýnda yol yaptýðýmda 90ý geçiyor hareret acaba bu durum normal mi ? Yada çok acil bir müdahaleyi gerektirir mi? Zaten ek fan uygulamasý ve radyatör temizliði yaptýrýcam yakýnda ..

marten

ayný sorun benim 93 nivada da var. farlar kapalýyken 90 da, açýlýnca 2 mm kadar ileri hareket ediyor.
mükemmelliðin temeli ayrýntýlarda gizlidir

diff-lock86

sonuçlar noldu acaba tesisatý kurcalayan yokmu þaseleme sorunumuymuþ acep?
instagram;@b_l_a_c_k___n_i_v_a___tr

ssbman

selamlar ,
Arkadaþlar muhtemelen þase sorunu . Zira ýsý ölçümlerim farlar açýldýðýnda ki durumun fazla gösterdiði yönünde .

Açýkçasý el atamadým . Aracýn içini komple söküp izolasyon vs iþiyle uðraþtýk sonra yaz araya girdi vs . Bu ay içinde elektrik sistemine el atýcam .

Elektirikle uðraþmaya baþlayýnca durumu yazarým arkadaþlar .

Teþekkürler ..

niva07

her zaman deðil, bazen arabanýn farlarý yanarken hararet 130 gösteriyor, farlarý kapatýyorum 90 a iniyor.. Sinyali açtýðýmda hararet göstergesi sinyalle uyumlu olarak ritmik olarak sað sol yapýyor. Ayný zamanda, kýsa huzmeli farlar yanýyor olmasýna raðmen uzun huzme göstergesi, arýza göstergesi, sis lambasý, arka rezistans göstergesi kýsýk olarak yanýyor. Farlarý kapattýðýmda hepsi düzeliyor. Yani elektrik arýzasý olduðu aþikar ama, nereden þase alýr, niye alýr, nasýl tespit edilir bilemiyorum. Bu sorun arabaya merkezi kapý kumandasý ve otomatik cam takýldýktan sonra ortaya çýktý. Büyük ihtimalle elektrik alýnmamasý gereken bir yerden elektrik aldýlar ve bir kýsa devre oluyor.

ssbman

Þase almasýndan deðilde þase alamamasýndan kaynaklý oluyor genelde . Bu bahsekonu düðme ve ibrelerin þase aldýðý noktada bir korozyon yada parmaklama olmuþtur diye düþünüyorum .

niva07

Alıntı yapılan: ssbman -  Aralık 29, 2009, 03:57:36
  Þase almasýndan deðilde þase alamamasýndan kaynaklý oluyor genelde . Bu bahsekonu düðme ve ibrelerin þase aldýðý noktada bir korozyon yada parmaklama olmuþtur diye düþünüyorum .

nasýl bir çözüm üretmek lazým, nereden nereye þase alýnmasý lazým ?

ssbman

Gösterge panelindeki alet edevat hepsi bir noktadan mý þase alýyor acaba ? Eðer öyle ise orayý bulup bakmak lazým . Özetle söküp bakmak lazým  :)