Nivaya Yeni koltuk ...

Başlatan felis, Şubat 20, 2008, 01:56:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ERSÝN_58

Evet abiler ve arkadaþlar koltuklarý aldým . Sivas a geldim sað salim uzun yolda  net 0,24 kuruþ yaktý. 3 kiþi ve full dolu araba. 100-110 km hýz ile.   Kaporta iþlerine ve tavan hariç komple boyaya baþlandý. Koltuklar çift renk deri olucak. Yalýtým, pütür, alt halý döþeme, boncuklu plastik üst döþeme vs. Baþlýyor. Uzun yolda biraz gürültülü, bunda yalýtým olmamasý ve þanzýman + diferansiyel bakýmýnýn yapýlmamýþ olmasýnýn rolü büyük. Diferansiyel biraz ses yapýyor ve boþluk var. Ama çözecem inþ. Motorun maþallahý var. Geliþmeleri siz deðerli abi ve kardeþlerimle paylaþacaðým inþ.

iirfan

Koltuk deðiþimini kim yapýyor, döþemeciler mi? Bir de koltuk biraz yüksek olsun istiyorsak ne yapmamýz lazým, kýzaklarýn altýna profil mi ekleteceðim?

Konig

Benim araçta da ön koltuklarýn deðiþmesi gerekiyor. Þu anda Istanbul'daki Niva parçasý getirenlerde Mümin Arda vs. orjinal Niva koltuðu yok. Olsa da ön çift takým için 800TL gibi rakamlar telaffuz ediliyor. Öte yandan üstatlar orjinal koltuklarýn çok dayanýklý olmadýðýný, çabuk deforme olduðunu söylüyorlar ve bu nedenle ben de farklý arayýþlara girdim. Hafta sonu Ýkitelli'de çýkma koltuk aradým Mazda'nýn bir  modelinin koltuðunun uyduðunu söylediler bu hafta haber bekliyorum aracý depodan alabilirlerse koltuklarý alacaðým. Satýcý daha önce Niva kullanmýþ kendi aracýna da ayný uygulamayý yapmýþ. Ýki adet 40cm gibi uzunlukta 5X5 kutu profil aracýn kendi orjinal koltuk kýzaðýna cývata ile baðlanýp koltuk da onun üstüne baðlanýyormuþ. Uygulama yapabilirsek nasýl olduðunu paylaþýrým.
Ömer Er
LADA Niva 04, BMW R1200GS 16, Honda NCX 13

iirfan

iirfan

Aradýðým koltuklarý buldum ve taktýrdým. Corsa c (tek kapý) koltuðu buldum iyi durumda, çok güzel oldu, konfor arttý :). Yalnýz sanayide iþi yapacak usta bulmak çok zor, sanki bedava yap diyoruz ustalara, neyse koltuk deðiþtirmek isteyenlere güncel bir örnek olur inþallah.

Konig

Hafta sonu aracýn tamamen kullanýlmaz haldeki ön koltuklarýný yeniledim. Yeni takýlan koltuklar çýkma Honda Cývýc koltuklarý, öne yatarý var ama öne yatarken ayný anda koltuðu öne alan sistem olmadýðýndan arkaya biri binecekse önce koltuðu ileri kaydýrýp sonra yatýrmak lazým. Zaten arkaya ne kadar binilecek ki. Koltuklar orjinallere göre daha düþük profil olduðundan yükseltme yapmak gerekti, 9 cm yükselttim 7-8 de olabilirmiþ ama göz kararý bu kadar oluyor. Yükseltme için 4mm sacdan büküm yaptýrdým. Orjinal ray aralýðý 39 cm cývýc koltuðu 43 cm olunca ilave sacýn bir tarafýný Z olarak bükmek gerekti. Bir de koltuk son ayara da alýnsa biraz önde kalýyor, böyle de kullanýlýyor ama daha uzun boyu biri üst profilin üstüne ayný sacdan 5 cm düz ilave yapýp biraz daha geri alacaðým. Koltuk 400+ sac büktürme iþçilik falan ilavesi ile toplam maliyet 600tl oldu ama çok rahat ettim. Kolay kolay da bozulmayacak gibi duruyor.

Bunlar da bitmiþ hali

Ömer Er
LADA Niva 04, BMW R1200GS 16, Honda NCX 13